Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شهروندان اروپایی و حقوق انتخاباتی آنها

شهروندان اروپایی و حقوق انتخاباتی آنها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که در چندین کشور اروپایی در مورد حق رای دادن برای خارجی ها بحث های زیادی انجام می شود، شهروندان اروپایی دارای حقوق خاصی هستند که اکثراً خود آنها نیز هنوز به خوبی نمی شناسند. برای مثال در انتخابات شهری و اروپایی، شهروندان می توانند، در هر نقطه و در هر کشور عضو اتحادیه اروپا رای دهند و کاندید شوند.

“اِلا فالگرِن“، شهروند سوئدی ایتالیایی و نامزد انتخابات محلی می گوید: “همیشه تصمیم داشتم بعد از بازنشستگی در ایتالیا زندگی کنم و در نهایت این کار را انجام دادم. در زمان ورودم به محیط آشنایی نداشتم ولی اکنون عاشق این منطقه هستم. آنقدر که تمایل داشتم عضو شورای شهر شوم.”

اِلا فالگرِن، یک شهروند سوئدی است. بعد از ۲۰ سال اقامت در انگلستان، او اکنون پنج سال است که به شهر “اُمبریا” نقل مکان کرده است.

او به محض ورود، با زندگی محلی همسو شد و خواهان شرکت در انتخابات شهری بود اما مقامات اداری این حق او را به رسمیت نشناختند.

اِلا فالگرِن: “این مسئله مرا شگفت زده کرد، چون زمانی که در بریتانیا بودم همیشه در انتخابات محلی رای می دادم. می دانستم که در انتخابات دولتی حق مشارکت ندارم اما می توانم در انتخابات شهری رای دهم. بعد از یک سری تحقیقات متوجه شدم که می توانستم در انتخابات شهرداری شرکت کنم.”

امروز، الا فالگرِن، خود نیز در مبارزات انتخاباتی به عنوان یکی از کاندیدهای حزب سبز شرکت دارد. اما این بار هم، مشکلات اداری نزدیک بود او را پشیمان کند.

اِلا فالگرِن: “روز قبل از تحویل فهرست نامزدهای حزبمان، آنها به ما گفتند که من به مدرکی احتیاج دارم که از سوئد صلاحیت رای دادن و کاندید شدن من را تأیید کند. به این ترتیب یک روز کامل را با تلفن گذراندم تا بتوانم این گواهی را از سوئد دریافت کنم و ترجمۀ آن را برای تأیید به دادگستری “نارنی” بردم که بر حسب اتفاق آن روز تعصیل بود… در نهایت همه چیز مهیا شد، اما به نظر من، به این افراد اطلاعات کامل داده نشده است.”

فقدان اطلاعاتی و موانع اداری معمولاً دلیل مشارکت پایین مهاجران اروپایی در انتخابات محلی است.

خبرنگار یورونیوز: “بیش از یک میلیون از شهروندان اتحادیه اروپا در ایتالیا زندگی می کنند که تابعیت ایتالیای ندارند. در میان این افراد، از هر ده نفر تنها یکی از آنها از حق رای دادن خود استفاده می کند.”

این امر تنها در مورد ایتالیا مصداق ندارد. جیووانی مورو، استاد جامعه شناسی سیاسی در رم، می گوید، دفاع از این حقِ بسیار خاصِ شهروندان اروپایی، امر مهمی است.

جیووانی مورو، جامعه شناس سیاسی، از بنیاد شهروندی فعال (Fondaca): “به طور کلی، مشارکت پایین، جای تأسف دارد، زیرا حق رأی دادن یا کاندید شدن در این انتخابات محلی، یک حق اساسی برای شهروندان اروپایی است که در پیمان ماستریخت مطرح شده است.”

این مسئله اهمیت زیادی دارد. چرا که اساساً این حق نشان دهندۀ این است که شهروند بودن تنها برپایۀ اصل و نسب و مالکیت نیست بلکه اکنون محل سکونت نیز کاملا این حق شهروندی را به شما می دهد. این امری جدید در تاریخ شهروندی مدرن است.

به یکی دیگر از صحنه های انتخاباتی و به شهر لاکویلا می رویم. بعد از زلزله ای که سه سال پیش این شهر را ویران کرد، این اولین انتخابات شهرداری است.

برای بازسازی شهر، بسیاری از کارگران از رومانی آمدند و به تدریج تعداد خانواده های رومانیایی افزایش چشم گیری پیدا کرد.

حال نزدیک به ده نفر از نامزدهای انتخاباتی، رومانیایی هستند. “ماریانا مونتِآن” یکی از این نامزهاست و از سختی بسیج رومانیای ها به رای دهی، می گوید:

ماریانا مونتِآن، نامزد انتخابات محلی: “مشکل این است که اول باید شهروندان را متقاعد کنیم که در انتخابات شرکت کنند و سپس باید به آنها توضیح دهیم، آنها را همراهی کنیم و تا پای صندوق های رای بیاوریم. کار ما دو برابر است. دو مبارزۀ انتخاباتی داریم.”

“دومیترِلا” و “آنا مونیکا” دو نامزد دیگری هستند و آنها نیز از نقش مهم شرکت در سیاست محلی برای ادغام بهتر در جامعه سخن می گویند.

دومیترِلا کلارا کاتالین، نامزد انتخابات محلی: “انگیزۀ من از شرکت در این انتخابات این است که هشت سال است اینجا ساکن هستم و یک خانه خریده ام و دو پسر من اینجا به دنیا آمده اند و می خواهم اینجا زندگی کنم، مانند دیگر شهروندان ایتالیایی.”

امروز رومانیایی ها، بزرگترین جامعۀ خارجی ایتالیا را تشکیل می دهند اما این امر خوشایند همگان نیست.

آنا مونیکا جوگارو، نامزد انتخابات محلی: “به نظر من همیشه تفاوتی وجود خواهد داشت، با اینکه ما هم اروپایی هستیم. چون همیشه در همه جا، افراد نژادپرست وجود دارد. آنها به نحو بدی به ما نگاه می کنند و فکر می کنند ما بردۀ آنها هستیم.”

تصمیم این زنان برای نامزدی در انتخابات شهرداری، واکنش های زیادی در بر داشت. بسیاری تبریک گفتند اما واکنش های منفی نیز از طرف خودِ جامعۀ رومانیایی کم نبود.

دومیترِلا کلارا کاتالین: “هنگامی که یک رومانیایی به من می گوید، مگر تو چه کاره ای که نامزد شده ای؟ من دست هایم را به او نشان می دهم و می گویم من کاندید هستم اما مانند شما کار هم می کنم. من در خانه ها نظافت می کنم. به عنوان یک رومانیایی می خواهم به شما خدمت کنم و می توانم واسطی بین شما و شهرداری، بین شما و قانون باشم.”

خبرنگار یورونیوز: “اما زندگی در کشور دیگری در اتحادیه اروپا می تواند گاهی منجر به از دست دادن حق رأی باشد. برخی ای کشورها، شهروندانی را که برای مدت طولانی در خارج از کشور زندگی کرده اند، از حق رای دادن در انتخابات، منع می کنند.”

شش کشورِ ایرلند، بریتانیا، دانمارک، مجارستان، مالت و قبرس، برای اتباع خود که در خارج مقیم هستند، محدودیت هایی اعمال می کنند.

شهروندان بریتانیایی، بعد از پانزده سال اقامت در خارج از کشور، حق رأی دادن خود را از دست می دهند. به نظر “کریستوفر شانتِری” که از سی سال پیش در پاریس زندگی می کند، این قانون پوچ و ناعادلانه است.

کریستوفر شانتِری، انجمن بریتانیاهای مقیم فرانسه: “هیچ دلیلی برای این محرومیت وجود ندارد. حتی اگر شهروندی در خارج زندگی می کند، باز هم از طریق ماهواره، رادیو و اینترنت با کشور خود در تماس است. خوب بهتر این است که بگویند اگر شما انگیزۀ رای دادن دارید، ما به شما این اجازه را می دهیم.”

بعضی افراد دیگر، از گسترش حق رای شهروندان اروپایی به تمام انتخابات، از جمله انتخابات ملی، سخن می گویند. “آَلَن برَن“، عضو کمیتۀ دفاع از حقوق انتخاباتی، موسوم به «Let me vote»، است و می گوید:

آلن برَن، کمیتۀ دفاع از حقوق انتخاباتی: “در واقع باید شهروندان اروپایی قادر به رای دادن در کشور محل اقامت خود باشند. به عنوان مثال، اگر یک فرانسوی در آلمان زندگی می کند، ما خواهان این هستیم که او بتواند در همۀ انتخابات سیاسی آلمان شرکت کند.”

به لطف ابزار جدید دموکراسی مشارکتی، اگر بیش از یک میلیون امضا جمع آوری شود، این طرح می تواند اعتبار پیدا کند.

آلن برَن: “یک میلیون شهروند از حداقل هفت کشور اروپایی می توانند، مسائل دلخواه خود را روی میز مؤسسات اروپایی بگذارند. پس این مکانیسم بسیار مهمی است.”

حقوق انتخاباتی، یکی از جنبه های متعدد شهروندی اروپایی است. کمیسیون اروپا مشاورۀ عمومی راه اندازی کرده است و از همگان دعوت کرده تا دیدگاه های خود را در مورد حقوق شهروندی و آیندۀ اتحادیۀ اروپا بیان کنند. ارزیابی نهایی سال آینده انجام خواهد شد. سال ۲۰۱۳، سال شهروندان اروپایی نام گذاری شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی