Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا کم آبی به یک فاجعه جهانی خواهد انجامید؟

آیا کم آبی به یک فاجعه جهانی خواهد انجامید؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رود نیل یکی از طولانی ترین رودهای جهان است که بخش بزرگی از آفریقا از اوگاندا گرفته تا مصر را آبیاری می کند و همواره منشاء تنش و درگیری هایی نیز بوده است. این تنش اکنون بر سر احداث سدهای بزرگ توسط کشور اتیوپی است. در حقیقت جنگ بر سر آب، چه به صورت بالفعل و چه بالقوه می تواند مشکلات مربوط به رشد جمعیت جهان و افزایش گرمای زمین را دامن بزند.

جنگ بر سر آب، موضوع بحث ششمین کنفرانس جهانی آب است که در ماه مارس در بندر مارسی در فرانسه برگزار می شود. تقاضای آب در کشورهای درحال توسعه به ویژه در مناطق ساحلی، در خاورمیانه و در آسیای جنوبی در حال افزایش است. سازمان ملل می گوید حدود یک میلیارد و دویست میلیون نفر جمعیت جهان در مناطق کم آب زندگی می کنند و پانصد میلیون نفر نیز در آستانه چنین وضعی قرار دارند. طی پنجاه سال گذشته سی و هفت نزاع و درگیری بزرگ بر سر آب درگرفته و بان کی مون دبیر کل سازمان ملل می گوید: “هرجا مسئله آب مطرح است، سلاح هم در میان است.”

سازمان های غیر دولتی پیش بینی می کنند که اگر دولت ها نتوانند هجوم کشورهای ثروتمند برای تصرف زمین های قابل کشت را کنترل کنند، جنگ های تازه ای در راه خواهد بود.

در بررسی این مسئله در برنامه “بیست و پنج ثانیه“، از قاهره: هشام قندیل وزیر آب و آبیاری مصر، از پارلمان اروپا در بروکسل: جودیت مرکیز عضو هلندی این پارلمان و معاون امور آب در پارلمان اروپا، و نیز از مارسی: لویک فوشون رئیس شورای جهانی آب که سازمان دهنده کنفرانس مارسی است، ما را همراهی می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار جدی خشکسالی در افغانستان جنگ‌زده

مخالفان و موافقان اتحادیه اروپا چه بیمها و امیدی دارند؟

چرا با وجود کمک مالی اتحادیه اروپا به کشورهای فقیر، مهاجران اقتصادی راهی اروپا می شوند؟