مقام کمیسیون اروپا:حق پناهندگی در زمره حقوق بشر و مورد احترام اروپاست

مقام کمیسیون اروپا:حق پناهندگی در زمره حقوق بشر و مورد احترام اروپاست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا در مورد طلاق، ازدواج همجنسگرایان، حق پناهندگی و حمایت از کودکان در برابر اینترنت، قوانین کشورهای اروپایی یکسان است؟ اینها موضاعاتی است که همراه چندین سئوال دیگر در برنامه این هفته “سخن من” از خانم ویوین ردینگ از مسئولان ارشد کمیسیون اروپا و معاون دادگستری و حقوق اساسی و امورشهروندی این کمیسیون پرسیده ایم.

سئوال بیننده : “ اسم من ننا و یونانی هستم… سئوالی که می خواهم بپرسم این است که منشور حقوق بشر صلاحیت ویژه ای به کمیسیون اروپا در اتخاذ تدابیر ایجابی در زمینه حقوق بشر نداده است. آیا خانم ردینگ فکر می کنند که لازم است چنین تدابیر ایجابی ای را به حقوق بشر اضافه کرد… چرا که این حقوق تاکنون بیشتر جنبه نظری داشته اند.”

یورونیوز: آیا منشور، مکانیسم موثری است یا باید آنرا فقط مجموعه ای از نظرات بدانیم.

ویوین ردینگ :“بنظر من بیشتر جنبه نظری دارد ولی درعین حال مهم است چون معرف ارزشهای اروپایی است. برخی از این ارزشها بصورت قوانین ملی درآمده اند و بعضی دیگر درقالب قوانین اروپایی عرضه شده اند. وقتی ما بعنوان مثال از آزادی تردد و جابجایی شهروندان صحبت می کنیم، این حقی است که بوضوح در منشور بدان پرداخته شده و بنابراین باید در اروپا اجرا شود.

یورونیوز: بنظر شما کشورها چگونه این موضوع را رعایت کرده اند؟ کم یا زیاد؟

ویوین ردینگ :“خوب… بستگی دارد. بعنوان نمونه اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپا باید برمعاهده شنگن نظارت داشته باشند و کمیسیون هم نظارت دارد . بزودی هم مطالعات خود را در مورد معاهده شنگن باهدف تقویت حق آزادی تردد شهروندان منتشر خواهد کرد.”

سوال بیننده :“من بلژیکی هستم. می خواستم از خانم ردینگ سئوالی بپرسم: فکر می کنید که بستن و محدود کردن مرزهای اروپا، احترام گذاشتن به حقوق شهروندان است؟

یورونیوز: این سئوالی است که شما پیش از این هم به آن پرداختید. فرانسه و ایتالیا در پی بحران تونس مرزهای خود را بستند.

ویوین ردینگ :“بنظرم بحرانی در تونس نبود. فقط ما شاهد مهاجرت حدود ده هزار تونسی به شمال بودیم که مسئله بحرانی ای به نظر نمی رسد.

یورونیوز: البته این نظر فرانسه و ایتالیا نیست چرا که آنها ناگهان مرزهای خود را بستند.

ویوین ردینگ :“بله. خوب آنها کار اشتباهی کردند. به نظر من تصمیم به بستن مرزها باید فقط در شرایط خیلی ضروری و با اجماع نظر همگی کشورهای اروپایی اتخاذ شود.”

یورونیوز: مثلا چه شرایطی… منظور شما دقیقا چیست؟

ویوین ردینگ :“مثلا وقتی ارازل و اوباش به بهانه تماشای یک مسابقه فوتبال قصد ورود به اروپا را دارند باید کنترل بیشتری بر مرزها صورت گیرد، یا وقتی یک بیماری واگیردار شیوع پیدا می کند…. به هر حال این حالت قطعا در مورد این ده هزار تونسی مصداق نداشت.”

سئوال یننده:“فکرمی کنید که اتحادیه اروپا می تواند نقش موثری در قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در تمام کشورهای عضو، ایفا کند؟”.

یورونیوز :“شرایط از کشوری به کشور دیگر در این مورد متفاوت است. اجازه نوعی از این ازدواج در بریتانیا، برعکس فرانسه وجود دارد. در مورد حق فرزند خواندگی این زوج ها هم فرق هست و اصولا کشورهای اتحادیه اروپا نظر یکسانی نسبت به همجنسگرایان ندارند.”

ویوین ردینگ :“قوانین مربوط به خانواده و ازدواج و انواع آن در حوزه کاری اتحادیه اروپا نیست. این مسائل در صلاحیت کشورهاست….”

یورونیوز: … اما به چه دلیل؟ برای افراد ذینفع، این یک مسئله اروپایی است که اتحادیه باید بدان بپردازد.

ویوین رادینگ :” بله. اما همانطور که می دانید اتحادیه اروپا فقط می تواند در مواردی که در معاهده بدانها پرداخته شده است مداخله کند. در معاهده هم پیش بینی شده که تمام مسائل مربوط به ازدواج و خانواده در صلاحیت کشورها باشد.”

یورونیوز: نظر شخصی شماچیست؟ با آن موافقید یا مخالف؟

ویوین رادینگ :“نمی خواهم در این مورد قضاوتی داشته باشم. مسئله ای است که بیست و هفت کشور در مورد آن تصمیم گرفته اند و ما هم باید آنرا اجرا کنیم.”

سئوال بیننده : من ملیت ایتالیایی هلندی دارم. پدرو مادرم از هم جداشده اند. می خواستم بدانم چه قانونی در مورد فرزندان طلاق با والدینی از ملیت های مختلف جاری است؟

یورونیوز: وقتی آمار را دیدم ، تعجب کردم. در اروپا یک میلیون طلاق داریم که زن و مرد ملیت متفاوتی دارند. تکلیف بچه های آنها چه می شود؟

ویوین رادینگ :” این تعداد بدلیل آزادی رفت و آمد و آزادی انتخاب همسر و آزادی انتخاب نوع رژیم قانونی ازدواج، بالاتر هم خواهد رفت… حالا شما هر جای اتحادیه و تحت هر شرایطی هم که خواستید ازدواج کنید…. وظیفه ما پرداختن به قوانین مربوط به ازدواج و طلاق نیست. وظیفه ما تلاش برای تسهیل آزادانه رفت و آمد شهروندان است. در مورد طلاق ملیتهای متفاوت کشورهای عضو، قوانین روشنی وجود دارد و برای جلوگیری از اجحاف حق فرد ضعیف تر، تدابیر حمایتی وجود دارد… در مورد کودکان این زوج ها هم قوانین روشن است.”

سئوال بیننده: اسم من خوزه میگل است و می خواستم در مورد قوانین حمایتی از کودکان در برابر اینترنت بیشتر بدانم. متشکرم.

یورونیوز: آیا فکر می کنید از کودکان باید در برابر اینترنت حمایت کرد؟ البته در موارد خاصی این کار انجام می شود. تکلیف سانسور چه می شود؟

ویوین ردینگ :“بنظر من والدین باید بیشتر در جریان مسائلی که در اینترنت مطرح می شود قرار داشته باشند. در همین راستا ما برنامه “ اینترنت مطمئن تر” را راه اندازی کرده ایم و به لطف آن معلمان و والدین را آگاه می کنیم و آموزش می دهیم تا بهتر از کودکان خود مراقبت کنند. من حتی با مسئولان شبکه های اجتماعی هم مذاکره کرده ام تا هویت کودکان در اینترنت، برای پیشگیری از هر گونه سوءاستفاده افراد سودجو، مخفی نگه داشته شود.

یورونیوز:جواب شما به والدینی که می گویند: این کار مسئولیت من نیست و باید قانون از بچه ها حمایت کند، چیست؟ قوانینی در حمایت از کودکان وجود دارد؟

ویوین ردینگ :” قوانینی در این راستا هست. هر کاری که خلاف است در دنیای مجازی هم طبعا خلاف شمرده می شود. البته این مسئله مانع کارسودجویان و افراد تبهکار نمی شود. بنابراین والدین باید فرزندان خود را وقتی مشغول استفاده از اینترنت هستند، با هوشیاری کامل یاری کنند. چرا که مجرمان هم به اینترنت دسترسی دارند.”

سئوال بیننده:” من در آلمان زندگی می کنم و می خواستم بدانم اتحادیه اروپا برای حفاظت از اطلاعات شخصی افراد چه راهکاری دارد؟

یورونیوز: سئوال کلی ای است. شما چگونه از اطلاعات شخصی خود محافظت می کنید و اصلا از چه اطلاعاتی باید حفاظت کرد؟

ویوین ردینگ :“همه اطلاعات شخصی. مکانیسم بسیار جدی ای در این مورد در اروپا اجرا می شود. اطلاعات شخصی متعلق به فرد است و تنها در صورت موافقت او، دیگران اجازه استفاده از آن را دارند. من حتی می توانم اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی ام را از شما سلب کنم. به همین دلیل ما با هدف حمایت از اطلاعات شخصی، درحال وضع قانون جدیدی هستیم که بیشتر با دنیای مجازی تطابق داشته باشد. قوانین فعلی زمانی وضع شده اند که اینترنتی در کار نبود.”

یورونیوز : بله. اما شما اقدامی هم علیه بانکها و شرکتهای چند ملیتی خواهید کرد که لزوما از این قوانین اروپایی تبعیت نمی کنند. چون آنها به اطلاعات فردی ما در جهت تامین منافع مالی خود نیاز دارند.

ویوین ردینگ :” این مسئله درست است و به همین دلیل ما باید قوانین بسیار قوی ای داشته باشیم. اجازه دهید با یک مثال پاسخ شما را بدهم. اگر شرکتی مایل بود با مشتریان و مصرف کنندگان در اروپا ارتباط برقرار کند، موظف است به قوانین اروپا احترام بگذارد. همین و بس.”

سئوال بیننده : آیا قوانین مربوط به حق پناهندگی در اتحادیه اروپا یکسان و هماهنگ خواهند شد؟

یورونیوز: آیا این خوب نیست که سیاستهای یکسانی در مورد اعطای پناهندگی در سرتاسر اروپا وجود داشته باشد؟ این یک دغدغه حقوق بشری است همه باید حقوق برابری داشته باشند.

ویوین ردینگ :“همین طوراست.ما باید در مورد پناهندگی قواعد یکسانی داشته باشیم و من خیلی خوشحالم که اکثرنسل جوان هم نسبت به سیاست های سختگیرانه دولتها در این خصوص، نگرانی دارند. حق پناهندگی یکی ازحقوق بشر است و اگر شما در کشورمادری خود درخطر باشید، ما وظیفه داریم از شما حمایت کنیم. اما اگر زندگی شما درخطر نباشد و شما بصورت غیرقانونی به اروپا مهاجرت کرده باشید، این حق برای ما محفوظ است که شما را بازگردانیم. بنابراین جواب کاملا روشن است اینکه حق پناهندگی به چه کسانی تعلق می گیرد و چه کسانی مهاجرغیرقانونی بشمار می روند.”

یورونیوز: خانم ردینگ با تشکر از شما. هفته آینده همراه دانیل کون بندیت از هیات رییسه سبزهای پارلمان اروپا خواهیم بود. سئوالهای خود را با ما مطرح کنید و تا هفته آینده موفق باشید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اهمیت «ذره خدا» در چیست؟

زندگی در فضا در گفتگو با جوان ترین فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی

جنبش زنان با سینه های برهنه از چه دفاع می کند؟