برای اولین بار کلیه خوک به یک بیمار «عادی» در آمریکا پیوند زده شد

عمل جراحی (عکس تزئینی است)
عمل جراحی (عکس تزئینی است) Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از جراحان آمریکایی موفق شدند تا برای اولین بار در جهان کلیه یک خوک را که از نظر ژنتیکی اصلاح شده است به بدن یک بیمار عادی (بیماری که مرگ مغزی نشده) پیوند بزنند.

آگهی

بیمارستانی در ایالت ماساچوست که این عمل جراحی روز شنبه در آن انجام شد از آن به عنوان «نقطه عطف مهم» یاد کرد. بیماری که کلیه اصلاح شده از نظر ژنتیکی به او پیوند زده شده یک مرد ۶۲ ساله است که در مرحله پایانی یک بیماری کلیوی قرار داشت. 

خبر انجام موفقیت‌آمیز این عمل جراحی روز پنجشنبه اعلام شد. این جراحی می‌تواند زمینه‌ساز پیوندهای سریع‌تر اعضای بدن به بیمارانی باشد که در انتظار پیوند عضو هستند. 

کمبود عضو برای پیوند به بیماران یکی از چالش‌های علم پزشکی در سراسر جهان است. تنها در بیمارستانی که روز شنبه عمل پیوند کلیه خوک به انسان در انجام شد ۱۴۰۰ بیمار در انتظار پیوند کلیه هستند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در جریان روند اصلاح ژنتیکی کلیه خوک برخی از ژن‌های مضر این حیوان از این عضو پاکسازی می‌شوند و ژن‌های انسانی جای آنها را می‌گیرند. 

به گفته گروهی که عمل جراحی را انجام داده است حال بیمار ۶۲ ساله رضایت‌بخش است و انتظار می‌رود که او به زودی از بیمارستان مرخص شود. این بیمار مبتلا به دیابت نوع دوم و بیماری فشار خون بود. او پیش از این در سال ۲۰۱۸ تحت عمل جراحی پیوند کلیه قرار گرفته بود اما کلیه پیوندی پس از پنج سال از کار افتاد و به همین دلیل او به طور مرتب دیالیز می‌شد. 

عمل پیوند کلیه خوک به انسان پیش از این در بیمارانی که مرگ مغزی شده بودند سابقه داشت اما این اولین بار است که یک بیمار بدون اینکه دچار مرگ مغزی شده باشد تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرد. عمل پیوند قلب خوک به انسان اخیرا برای دو بیمار در آمریکا انجام شد اما هر دو نفر کمتر از دو ماه بعد جان باختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دومین فرد دریافت کننده قلب خوک شش هفته پس از پیوند درگذشت

قلب خوک اصلاح ژنتیکی شده با موفقیت به بیمار مرگ مغزی پیوند زده شد

پرورش خوک‌هایی برای پیوند قلب به انسان؛ موافقان و مخالفان چه می گویند؟