«وارد عصر جدیدی از گرمایش و افزایش و طولانی شدن آتش‌سوزی‌های جنگلی شده‌ایم»

آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون
آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون Copyright Eraldo Peres/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Eraldo Peres/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش جدید سازمان بین‌المللی هواشناسی از ورود انسان به عصری جدید با موج‌های بیشتر گرمایش و آتش‌سوزی خبر می‌دهد. این واقعیت، ناشی از گرمایش زمین و ناتوانی و بی‌ارادگی نوع بشر از مقابله با تغییرات اقلیمی است.

آگهی

گزارش جدید سازمان بین‌المللی هواشناسی از ورود انسان به عصری جدید با موج‌های بیشتر گرمایش و آتش‌سوزی خبر می‌دهد. این واقعیت، ناشی از گرمایش زمین و ناتوانی و بی‌ارادگی نوع بشر در مقابله با تغییرات اقلیمی است. 

براساس این گزارش، تاثیر دوجانبه و پایای آلودگی هوا و گرمایش، کره زمین را وارد دوره‌ای از شوک آب‌و هوایی کرده است و زندگی صدها میلیون انسان را بدتر می‌کند. 

در حالیکه تا همین یک دهه گذشته، تلاش سازمان‌های زیست محیطی (اکولوژیک) بر ضرورت جلوگیری از انتشار بیشتر گازهای گلخانه‌ای و مقابله با گرمایش زمین استوار بود، به نظر می‌رسد ناتوانی دولت‌ها از دستیابی به یک توافق و اجرای آن، باعث شده تا عملا وارد یک دوره احتمالا «بی‌ بازگشت» از گرمایش زمین شویم. در همین چارچوب، صورت مساله از «مقابله با تغییرات اقلیمی» به «چگونگی زندگی (همزیستی) در کره زمین گرم‌تر» تغییر کرده است. 

بولتن سالانه سازمان بین‌المللی هواشناسی درباره کیفیت هوا و آب‌وهوا، امسال به‌ویژه بر مساله تاثیر دود آتش‌سوزی‌های جنگلی در سال ۲۰۲۱ بر افزایش دما و بیشتر شدن حریق‌های جنگلی در غرب آمریکای شمالی و سیبری متمرکز است. آتش‌سوزی‌های ناشی از تغییرات اقلیمی به نوبه خود باعث گرم‌تر شدن کره زمین و همزمان، بدتر شدن کیفیت هوای تنفسی انسان‌ها می‌شود. 

براساس داده‌‌های این گزارش، افزایش ۲.۵ واحدی ذرات معلق در هوا و ادامه گرمایش زمین در یک چرخه «بی‌پایان» باعث بیشتر و طولانی‌تر شدن آتش‌سوزی‌ در جنگل‌ها و درنتیجه افزایش ذرات معلق در جو زمین می‌شود. 

گرمایش کره زمین که ادامه حیات نوع بشر را به خطر می‌اندازد، تاکنون پاسخ درخوری از سوی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی نگرفته و احتمالا «اولویتی جدی» برای «نخبگان» حاکم بر جهان نیست. در پی جنگ اوکراین، کشورهای اروپایی به‌منظور مقابله با  «سلاح انرژی روسیه» حتی بازگشت به ذغال سنگ، یکی از آلوده‌کننده‌ترین سوخت‌های فسیلی را در دستور کار قرار داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد: زمین حتی با تعهدات اقلیمی، ۲.۹ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر می‌شود

جهان ۱۰ ثانیه به آخرالزمان نزدیک‌تر شد؛ «فقط۹۰ ثانیه تا پایان کار دنیا مانده»

تابستان گرم ۲۰۲۲ جان دست‌کم ۱۵ هزار نفر را در اروپا گرفته است