شهردار پاریس: پایتخت فرانسه را به مهم‌ترین شهر «دوچرخه سواری اروپا» تبدیل می‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شهردار پاریس در حال دوچرخه سواری
شهردار پاریس در حال دوچرخه سواری   -  Copyright  Christophe Ena/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

شهرداری پاریس قصد دارد پایتخت فرانسه را به اولین شهر دوچرخه‌ سواری اروپا تا سال ۲۰۲۶ تبدیل کند. آن ایدالگو، شهردار سوسیالیست، تصمیم گرفته است بیش از ۲۵۰ میلیون یورو بودجه شهرداری را برای ارتقای قابل توجه زیرساختها در ۴ سال به «دوچرخه سواری امن» اختصاص دهد.

در حال حاضر پایتخت فرانسه بیش از ۵۲ کیلومتر مسیر امن دوچرخه دارد که بخش اعظمی از آن بدلیل ساخت در دو سال گذشته، به «کرونا پیست» شهرت گرفته اند. شهرداری قصد دارد ۱۳۰ کیلومتر مسیر امن دیگر به این مجموعه اضافه کند.

هدف اصلی شهرداری این است که امکان دوچرخه‌ سواری ایمن از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب شهر را بصورت ۱۰۰ درصد فراهم کند. تمام تلاش مقامات شهر این است که «دوچرخه را به آسان ترین و سریع ترین وسیله حمل و نقل در پاریس تبدیل کنند.» قرار است برخی از مسیرهای دوچرخه سواری که در مرکز شهر از ایمنی بالایی نیز برخوردار نیستند نیز مورد بازسازی قرار گیرند.

با وجود تلاش های شهرداری، سرقت دوچرخه یکی از اصلی ترین دلایل عدم ترغیب پاریسی ها برای دوچرخه سواری در شهر است.

حدود ۸۰ درصد از شهروندان که بدون دوچرخه در شهر تردد می کنند، دلیل اصلی را سرقت و دزدی اعلام کرده اند.

نرخ دزدی دوچرخه در سال ۲۰۲۰ تا ۸ درصد افزایش پیدا کرده و این موضوع باعث نگرانی مقامات شهرداری شده است. به همین دلیل آن ایدالگو در برنامه جدیدش قصد دارد «پارکینگ های ایمن» برای دوچرخه ها در سراسر شهر ایجاد کند. همچنین قرار است به تعداد «دوچرخه های اجاره ای موسوم به ولیب نیز افزوده شود.»

آن ایدالگو، شهردار اسپانیایی تبار پاریس، نامزد حزب سوسیالیست در انتخابات ریاست جمهوری آوریل ۲۰۲۲ در فرانسه نیز هست. با وجود محبوبیت او نزد پاریسی ها نظرسنجی ها نشان می دهند که خانم ایدالگو تنها می تواند بین ۷ تا ۹ درصد آرای شهروندان در سراسر فرانسه را به خود اختصاص دهد.