Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تغییرات اقلیمی و سیل؛ پروژه جدید فرانسه برای کاهش خسارات سیل در آینده

تغییرات اقلیمی و سیل؛ پروژه جدید فرانسه برای کاهش خسارات سیل در آینده
Copyright EuronewsEuronews
Copyright Euronews
نگارش از Jeremy Wilksیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ناتالی کلرانس: «تلاش ما این است که چطور با ابزارهای جدید، تصاویر ماهواره‌ای و ابزارهایی که امروز در اختیار داریم مانند هوش مصنوعی به بازیگر فعال این ماجرا تبدیل شویم و تلاش کنیم که از فاجعه جلوتر باشیم.»

آگهی

در این برنامه تغییرات آب و هوایی اطلاعات ماهانه آب و هوایی سیاره‌مان زمین را برورسانی کرده‌ایم و در گزارشی ویژه از فرانسه به بررسی تلاش‌ها برای در امان نگه داشتن مناطق و شهرها از خطر فاجعه سیل پرداخته‌ایم.

ناتالی کلرانس، معاون مدیریت محیط زیست دپارتمان لود در فرانسه در این گزارش می گوید:‌ «در جریان طغیان‌های بعدی این رودخانه، همه این درختان خشک به حرکت در می آیند و به پل‌ها، ساختمان‌ها و خانه کوبیده می شوند.»

ابتدا تازه‌ترین داده‌ها از سرویس تغییرات آب و هوایی کپرنیک را بررسی می کنیم. 

ماه نوامبر سال جاری، گرمترین ماه نوامبر را شاهد بودیم که درجه حرارت ۰.۸ درجه بالاتر از متوسط بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ بود. در اروپا،‌ فصل پاییر از سپتامبر تا نوامبر با دمای ۱.۹ درجه بالاتر از متوسط، رکورد شکست.

یورونیوز
یورونیوزیورونیوز

تغییرات آب و هوایی به روندهای طولانی مدت مربوط است و اینجا در این نمودار می توانیم داده‌ها از سال ۱۹۷۹ را مشاهده کنیم و ببینیم که ناهنجاری ماه نوامبر بخشی از جریان کلی گرمایش زمین است.

ببینیم چه اتفاقی در دیگر بخش‌های جهان افتاده است؟

گرمترین ماه نوامبر را در سال جاری در استرالیا داشتیم. ما همچنین گزارش‌هایی از موج گرما در مالاوی و موزامبیک رسیده است. اما در آسیای میانه، ماه گذشته بسیار سردتر بود و دمای آن منطقه تا ۵ درجه زیر متوسط هم رسید.

اگر روی اروپا تمرکز کنیم. نوامبر در آلپ و اسکاندیناوی بسیار گرمتر بوده است. نروژ گرمترین ماه نوامبری که تاکنون داشته را تجربه کرد و استکهلم رکورد ۱۵.۱ درجه را در ماه نوامبر تجربه کرد.

Euronews
یورونیوزEuronewsCopernicus Climate Change Service

برنامه‌ریزی در فرانسه برای کاهش خسارات سیل

با گرمتر شدن زمین، خطر طوفان‌های شدید در برخی از مناطق جهان افزایش می‌یابد و باعث جاری شدن سیل و خسارت‌های فراوان می شود.

با وجود این کارهای زیادی می توان انجام داد تا آمادگی مان را افزایش دهیم.

یک پروژه جدید در جنوب فرانسه، اقلیم‌شناسان، متخصصان ماهواره و مقامات محلی را برای ایجاد رویکرد جدید و فعالانه برای محدود کردن تاثیرات سیل گرد‌هم آورده است.

ماشین‌های قدرتمند مشغول پاکسازی حاشیه رودخانه «اود» هستند تا آوارهای بر جا مانده از طوفان مهلک دو سال پیش را جمع آوری کنند.

سیل در سال ۲۰۱۸ واقعه‌ای مهم برای مقامات محلی بود که باعث شد تصمیم بگیرند که منطقه را در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی مقاوم تر کنند.

ناتالی کلرانس می افزاید: «تلاش ما بر این اساس بود که چطور با ابزارهای جدید، تصاویر ماهواره‌ای و ابزارهایی که امروز در اختیار داریم مانند هوش مصنوعی می توانیم به بازیگر این ماجرا تبدیل شویم و تلاش کردیم که از فاجعه جلوتر باشیم.»

بازیگر فعال بودن بمعنای گرفتن تصمیم‌های سخت مانند تخلیه و تخریب برخی خانه‌هاست که در معرض خطر سیل هستند.

این اقدام همچنین به معنای توسعه ابزارهای جدید با شرکایی از آژانس فضایی فرانسه و سرویس کپرنیک برای استفاده از هوش مصنوعی و تصاویر ماهواره ای برای شناخت بهتر از آسیب‌های سیل‌های قبلی است.

گوندولین بلانشه، مدیر پروژه سیل می گوید: «یکی از کارها بررسی شرایط بعد از سیل است، شامل بررسی تاثیرات این سیل‌ها مثلا موانعی که با حرکت تنه درختان و زباله ها ایجاد می کنند یا خساراتی که به مزارع انگور وارد شده است. اما همچنین ما به آینده نظر داریم که چه باید کرد. در چارچوب این پروژه ما ۵ سیل شدید را بررسی کردیم که از سال ۱۹۹۹ شروع می شود. با بررسی آنچه که اتفاق افتاده به لطف تصاویر ماهواره‌ای در آن زمان‌ها، می توانیم برای آینده درس بگیریم.»

طوفان و باران‌های شدید همیشه این منطقه را درنوردیده است اما کارشناسان اقلیمی این پروژه که از سرویس هواشناسی فرانسه هستند می گویند که این پدیده در نتیجه تغییرات اقلیمی شدیدتر و مکررتر رخ می دهد.

ژان میشل سوببیرو، معاون مدیر اقلیم شناسی سروسی هواشناسی فرانسه می‌گوید: «با یک اتمسفر گرمتر و بویژه هوای مدیترانه‌ای گرمتر، طوفان‌هایی که در دریای مدیترانه ایجاد می شوند خیلی بیشتر حاوی بخار آب هستند و می توانند مقدار بیشتری آب در زمان طوفان‌ها و باران‌های شدید آزاد کنند.»

آگهی

در حاشیه رودخانه، تمرکز بر روی اقداماتی است که اکنون باید انجام داد تا خسارت‌ها در هنگام وقوع سیل‌های بعدی محدود شوند.

ناتالی کلرانس می افزاید: «مشکل این است که ما با سیل‌های که بیشتر و بیشتر تکرار میشوند مواجهیم و اطراف و بستر رودخانه فرصت بازسازی ندارند. بنابراین بطورخودکار هر چه حوادث بیشتری داشته باشیم، فرسایش هم بیشتر می شود. در این وضعیت اگر کاری نکنیم اگر بازیگرفعالی نباشیم آسیب بیشتری خواهیم دید.»

این پروژه در حال حاضر در مقیاس منطقه‌ای اجرا می شود اما هدف نهایی این است که این رویکرد در مناطق دیگر در اروپا که در معرض خطر سیل هستند هم اجرا شود.

ویرایشگر ویدئو • Jean-Christophe Marcaud

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

تصاویری از سیل و بالا آمدن آب رودخانه گارون فرانسه تا ده متر