سال ۲۰۱۷ یکی از گرمترین سالهای ثبت شده

سال ۲۰۱۷ یکی از گرمترین سالهای ثبت شده
نگارش از Euronews

امسال گرمای ماه اکتبر در اروپا غیرعادی بود

همزمان با برگزاری بیست و سومین کنفرانس جهانی تغییرات اقلیمی در شهر بن در آلمان، یورونیوز مجموعه جدید از گزارشهای مربوط به تغییرات آب و هوایی و پدیده های هواشناسی را بر اساس داده های برنامه کوپرنیکوس اروپا تهیه کرده است. «کوپرنیکوس»، برنامه رصد زمین و فراهم کردن داده های و اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهد که برای درک تغیرات آب و هوایی و پیش بینی وضعیت هوا به کار می آید. اولین برنامه این مجموعه به وضعیت گرمای بی سابقه اروپا در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی اختصاص دارد.

به گفته سازمان جهانی هواشناسی گرمای بی سابقه جهان در ماه اکتبر نیز ادامه یافت و به احتمال زیاد سال ۲۰۱۷ نیز یکی از گرمترین سال هایی خواهد بود که تا کنون ثبت شده است.

گرمای بی سابقه شبه جزیره ایبری با آتش سوزی ها شدید همراه بود که به مرگ ۴۵ نفر در اسپانیا و پرتغال منجر شد. شعله های آتش سرتاسر طبیعت شبه جزیره را که چند ماه را بدون بارش باران سپری کرد، در نوردید. طوفان افلیا هم دوده های ناشی از آتش سوزی را تا شمال اروپا برد و آسمان را سرخ و زرد کرد.

بیشتر بخوانید:آتش سوزی مرگبار پرتغال به اسپانیا رسید

گرمای ماه اکتبر در بقیه اروپا هم غیرعادی بوده است به خصوص در شمال اروپا. در بخشهایی از شرق و جنوب شرق اروپا دما کمی از میانگین پایین تر بوده است.

بیشتر بخوانید:بیست و سومین کنفرانس جهانی تغییرات اقلیمی؛ حفاظت از اقیانوسها

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

گرمایش و تغییرات آب و هوایی