Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سیل مرگبار در آلمان و بلژیک هشداری برای تشدید تغییرات آب و هوایی

سیل مرگبار در آلمان و بلژیک هشداری برای تشدید تغییرات آب و هوایی
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Jeremy Wilksیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این رودخانه بطور مکرر طغیان می کند و سیلاب‌های دو تا سه متری چیزی است که اکثر مردم اینجا انتظار دارند در طول حیات شان ببینند اما آنچه در ماه ژوئیه اتفاق افتاد کاملا غیرقابل تصور بود و آب در مکان‌هایی حتی تا ۱۰ متر بالا آمد.

آگهی

خوش آمدید به برنامه تغییرات آب و هوایی و بروزرسانی ماهانه ما درباره آنچه واقعا در حال رخ دادن برای سیاره ماست.

در حالی که تغییرات آب و هوایی احتمال وقوع حوادث شدید آب و هوایی را بیشتر می کند، ما از یک شهر آلمانی گزارش می دهیم که سیل آنرا در ماه ژوئیه ویران کرد.

کورنلیا ویگاند، شهردار التیناهر می گوید: «این بوضوح غیرقابل تصور بود. همچنین برای علم هم قابل تصور نبود. برای مقاماتی که موارد اینچنینی را دنبال و پیش بینی می کنند هم قابل تصور نبود. کلا غیرقابل تصور بود.»

آخرین داده‌های ماهانه از سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک

با نگاهی به منطقه قطب شمال شروع کنیم، زیرا سپتامبر ماهی است که یخ اقیانوس منجمد شمالی پس از تابستان به پایین ترین سطح خود می رسد.

دریای گرینلند جایی است که رکورد کمترین میزان یخ در ماه گذشته را داشت اما در شمال آلاسکا این میزان به بالاترین میزان خود در ۱۵ سال گذشته رسید.بطور کلی ما همچنان در یک روند نزولی برای کل منطقه قطب شمال هستیم و یخ دریا ۸ درصد کمتر از حد متوسط در ماه سپتامبر است.

ناهنجاری‌های دما در ماه س‍پتامبر

این سپتامبر یکی از گرمترین چهار سپتامبر ثبت شده در سطح جهان بود با دمای ۰.۴ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین بین سالهای ۱۹۹۱ تا ۲۰۲۰.

هوا همچنین در بیشتر مناطق کانادا و ایالات متحده و در آمریکای لاتین جایی که خشکسالی پایدار را تجربه می کند، بالاتر از متوسط بوده است.

همچنین در غرب آفریقا، آسیای مرکزی و بخش هایی از چین، هوا گرمتر از حد متوسط بود.

اگر به اروپا نگاه کنیم، می توانیم قاره را از شرق به غرب به دو بخش تقسیم کنیم. بریتانیا دومین سپتامبر گرم خود را ثبت کرد. اما چون هوا در شرق اروپا نسبتا سرد بود، دمای این قاره ماه گذشته در مجموع ۰.۲ درصد زیر متوسط بود.

سیل مرگبار ژوئیه در آلمان

اکنون برگردیم به گزارش ما با نگاهی به تغییرات آب و هوایی و رخ دادن سیل های مرگبار که در ماه ژوئیه جان بیش از ۲۲۰ نفر را در آلمان و بلژیک گرفت.

گرم شدن زمین به این معناست که چنین بارندگی‌های غیرمتعارفی، شدیتر و مکررتر خواهد شد. به شهر التیناهر در آلمان رفتیم تا ببینیم آنها چگونه با این واقعیت جدید مواجه می شوند.

در این شهر پل‌های خراب و خانه‌ها ویران شده است. اینجا در التیناهر نظافت و آواربرداری ادامه دارد و پرسش از چگونگی بازسازی شهر پرسشی محوری است. در ۱۴ ژوئیه، منطقه بزرگی از اروپا تحت باران‌های فوق العاده شدید بود.

کورنلیا ویگاند، شهردار التیناهر می گوید: «خانه‌ای نزدیک آن درخت وجود داشت که بطور کامل در اثر سیل فرو ریخت و متاسفانه افرادی که در آن خانه بودند نیز جان باختند. در اینجا شما می تواند بفهمید که سیل در واقع با ما چه کرد.»

در مه ژوئیه هشدار باران شدید و پیش بینی سیل در منطقه اعلام شد با این حال، آب بسیار بالاتر از آنچه که پیش بینی می شد افزایش یافت، در مکان هایی حتی تا ۱۰ متر بالا آمد.

رودخانه ای که از این دره می گذرد بطور مکرر طغیان می کند و سیلاب‌های دو تا سه متری چیزی است که اکثر مردم اینجا انتظار دارند در طول حیات شان ببینند. آنچه در ماه ژوئیه اتفاق افتاد کاملا غیرقابل تصور بود. سیلاب در این ساختمان از طبقه همکف گذشت و تا نیمه طبقه دوم بالا آمد.

آگهی

عوامل زیادی منجر به این فاجعه شد، بهار پرباران به این معنی بود که میزان باران از پیش بینی ها بیشتر شد و با خود آوار و گل و لای را حرکت داد.

با این حال تغییرات آب و هوایی هم نقشی در این ماجرا داشت. در نتیجه گرم شدن زمین، احتمال وقوع چنین بارش های شدیدی در حال حاضر تا ۹ برابر بیشتر است.

توبیاس فوش، مدیر تغییرات آب و هوایی و محیط زیست می گوید: «هرچه هوا گرمتر باشد، هوا بیشتر می تواند رطوبت را جذب کند. حدود ۱ درجه گرمتر شدن هوا، می تواند حدود ۷ درصد بخار آب بیشتری را در خود نگه دارد و آنچه در اتمسفر است دیر یا زور در شکل بارندگی به زمین باز می گردد. و اگر در مناطق کم فشار حرکت بسیار کند هوا را داشته باشیم، امواج سیل مانند آنچه در اواسط ژوئیه در اینجا تجربه کردیم می تواند در مدت کوتاهی افزایش یابد.»

چطور اینجا باید بازسازی شود؟

شهردار این شهر می گوید دوست دارد شهرش به عنوان نمونه ای از مقاومت در برابر سیل و وضعیت تغییرات آب و هوایی تبدیل شود.

آگهی

کورنلیا ویگاند، شهردار التیناهر می گوید: «منطقی است که این منطقه را بعنوان یک منطقه نمونه در نظر بگیریم. چگونه می توان برای دره‌هایی مانند اینجا حفاظت بهتر در برابر سیل ایجاد کرد؟ چگونه می توانیم با حجم آب کنار بیاییم و چگونه می توان بناهایی در چنین دره‌های رودخانه‌ای بسازیم تا پرژه های توسعه ای در برابر چنین امواج طوفانی مقاوم تر شوند؟»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

تغییرات آب‌وهوایی؛ شکار ذرات متان برای شناخت منشئهای پنهان نشت این گاز

چگونه می‌توان از اماکن میراث جهانی در برابر تغییرات آب و هوایی محافظت کرد؟