رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان
Copyright euronews
نگارش از Galina Polonskayaیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سمرقند کهن، شهری که یادآورد دوران‌های کهن و عصر کاروان‌هاست، میزبان هفتمین کنگرهٔ بین‌المللی «میراث فرهنگی ازبکستان؛ اساس نوزایی دوباره» بود.

آگهی

در کنگرهٔ هفتهٔ میراث فرهنگی ازبکستان پژوهشگران پرشماری از سراسر جهان به این کشور آمدند تا دانش خود را درباره میراث تاریخی آن با دیگران سهیم شوند. 

تصاویری از آثار تاریخی و فرهنگی ازبکستان که در موزه‌های مختلف جهان موجودند در مجموعه کتب نفیسی به چاپ می‌رسد ده مجلد تازهٔ آنها در این کنگره به نمایش درآمده‌اند. 

یکی از این کتاب‌ها حاوی مینیاتورهایی از مشاهیری است که روزگاری در ازبکستان زیسته‌اند. المیرا گیول، مسئول هماهنگی‌های پژوهشی این طرح می‌گوید: «مطالب همین کتاب‌ها موجب پژوهش‌های تازه می‌شود و ما شاهدیم که این مطالب که محققان مختلفی در جهان فراهم‌شان کرده‌اند، چطور اندیشه‌های تازه ایجاد می‌کنند.»

یکی دیگر از کتب‌ به‌نمایش‌درآمده به این مناسبت قرآن «کاتا لنگر» است که از قدیمی‌ترین نسخ قرآن به‌شمار می‌رود که کتابت آن در اواخر قرن هفتم میلادی (اوایل قرن دوم هجری) آغاز شده است. ۹۷ صفحه از این نسخهٔ خطی منحصربه‌فرد نخستین‌بار در ازبکستان کشف شد و بسیاری از صفحات آن در موزه‌های مختلف دنیا پراکنده است. تصویر دقیقی از کل صفحات این قرآن به‌مناسبت هفتهٔ میراث‌فرهنگی ازبکستان و با همت انتشارات «مولر و شیلر» آلمان در کنار هم قرار گرفته‌اند.

مجموعه‌ای از کتب‌ مربوط به کتیبه‌های تاریخی ازبکستان نیز در این کنگره به نمایش درآمده است.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

از فناوری اطلاعات تا دانش روباتیک؛ آموزش‌های فوق‌برنامه در ازبکستان

غرفه ازبکستان در دوسالانه ونیز؛ خوارزمی، کنسرت الگوریتمی و باغ علم