Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

کشف ده‌ها هزار سکه باستانی رومی در اعماق آب‌های ساحلی ایتالیا

کشف سکه‌های قدیمی در آبهای نزدیک ایتالیا
کشف سکه‌های قدیمی در آبهای نزدیک ایتالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باستان‌شناسان می‌گویند این گنجینه ۳۰ تا ۵۰ هزار سکه‌ای احتمالاً مربوط به یک کشتی غرق‌شده در قرن چهارم میلادی است.

آگهی

کاوش‌های یک غواص در آبهای نزدیک ساحل ساردینیا در شرق ایتالیا منجر به کشف گنجینه‌ای از ده‌ها هزار سکه برنزی باستانی شده است.

وزارت فرهنگ ایتالیا اعلام کرده است پس از اینکه این غواص مقامات را از یافته خود مطلع کرد، تیمی از بخش باستان‌شناسی زیرآبی این وزارتخانه به همراه شماری از غواصان واحد آتش‌نشانی و غواصان گشت دریایی مرزی برای خارج کردن آن از اعماق دریا وارد عمل شدند.

تصور می‌شود که این سکه‌ها مربوط به دوران «کنستانتین بزرگ» باشند. او نخستین امپراتور روم است که به مسیحیت گروید و از سال ۳۰۶ تا ۳۳۷ میلادی حکومت را در دست داشت.

مقامات می‌گویند این سکه‌ها احتمالا بین سال‌های ۳۲۴ تا ۳۴۰ میلادی ضرب شده باشند.

سکه‌ها عمدتاً در یک منطقه وسیع شنی و در لابلای جلبک‌های دریایی در ناحیه‌ای نه چندان دور از ساحل شمال شرقی جزیره در دریای مدیترانه یافت شده‌اند.

هنوز دقیقاً مشخص نیست چه تعداد سکه پیدا شده است، چرا که مقامات هنوز مشغول بررسی و مرتب‌سازی گنجینه هستند. وزارت فرهنگ ایتالیا با این حال تخمین زده است که با توجه به وزن محموله، چیزی بین ۳۰ تا ۵۰ هزار سکه پیدا شده باشد.

سکه‌های کشف‌شده در آبهای ساحلی ایتالیا
سکه‌های کشف‌شده در آبهای ساحلی ایتالیاعکس: آسوشیتد پرس

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «همه سکه‌ها در وضعیت استثنایی و نادر حفظ شده بودند. تعداد معدودی سکه‌هایی که آسیب دیده بودند هنوز دارای نوشته‌های خوانا هستند.»

مقامات ایتالیایی می‌گویند این گنجینه بسیار بزرگتر از سکه‌های مشابه کشف‌شده در سال ۲۰۱۳ در بریتانیا هستند که بالغ بر ۲۲ هزار و ۸۸۸ سکه می‌شدند.

ویدئویی که توسط این وزارتخانه منتشر شده است غواصانی را نشان می‌دهد که با فلزیاب‌ مشغول کشف سکه‌های مدفون در شن کف دریا هستند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

لوئیجی لاروکا، یکی از مقامات بخش باستان‌شناسی ساردینیا، در این باره گفت: «گنجینه کشف‌شده در آب‌های ساحلی آرتساکنا یکی از مهم‌ترین کشفیات سکه طی سال‌های اخیر است.»

او اضافه کرد این یافته «شاهد دیگری بر غنا و اهمیت میراث باستان‌شناسی است که در بستر دریاهای ما، جایی که محل عبور انسان‌های پیشین و کالاهای باستانی‌ترین دوره‌های زمانی مختلف بوده است، حفظ شده و باقی مانده‌اند.»

وزارت فرهنگ ایتالیا گفته است با توجه به موقعیت و شکل بستر دریا، ممکن است بقایایی از لاشه کشتی در این نزدیکی وجود داشته باشد.

چند هفته پیش مقامات بریتانیایی اعلام کرده بودند سکه‌هایی رومی مربوط به تقریباً همان زمان در ولز پیدا شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک مجموعه ویلایی بزرگ متعلق به روم باستان هنگام ساخت و ساز در بریتانیا کشف شد

محققان با بررسی آلیاژ سکه‌های باستانی، پرده از بحران مالی عصر امپراتوری روم برداشتند

سکه‌های طلایی که سنگ‌تراشان فرانسوی پیدا کردند ۱ میلیون یورو فروش رفت