فستیوال فیلم لومير لیون؛ تقدیر از سینمای «سیاه نمای» برادران بلژیکی

آرشیو/ برادران داردن سال ۲۰‍۱۵
آرشیو/ برادران داردن سال ۲۰‍۱۵ Copyright Jacques Brinon/AP
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برادران داردن در فیلم‌هایی مانند «روزتا»، «پسر» و «دو روز و یک نیمه‌شب» به سراغ بخش‌های روایت نشده جامعه بلژیک می‌روند.

آگهی

دوازدهمین دوره جشنواره فیلم لومیر با برنامه تقدیر از برادران داردن که طی روزهای ۱۰ تا ۱۸ اکتبر در شهر لیون فرانسه برگزار می‌شود روز شنبه آغاز به کار کرد.

با وجود شیوع دوباره و گسترده ویروس کرونا در شهر لیون و اعمال مجدد مقررات سخت‌گیرانه، مقام‌های محلی و از جمله فرماندار بر برگزاری این جشنواره در تاریخ پیش‌بینی شده تاکید کردند. این فستیوال فرهنگی در حالی برگزار می‌شود که با توجه به قرار گرفتن لیون در فهرست پرخطرترین شهرهای آلوده به ویروس کرونا، تمام میکده‌ها و قهوه‌خانه‌ها با دستور دولت و مقام‌های محلی دست‌کم تا یک هفته تعطیل هستند.

تی‌یری فرمو، مدیر این جشنواره فیلم لومیر روز جمعه و با حضور در استودیوی یورونیوز با ابراز امیدواری به احیای صنعت آسیب‌دیده سینما گفت: «بارها مرگ سینما را اعلام کردند اما هر بار سینما مقاومت کرد و به مرحله بالاتری رفت. مطمئنا سینما هم مانند شرکت‌های هواپیمایی و صنایع دیگر با یک بحران جدی روبه‌رو است ولی ما این بار هم با امید به آینده زنده خواهیم ماند.»

تقدیر از برادران داردن، راویان دلهره و تنهایی آدم‌های تک افتاده

تقدیر از یک عمر فعالیت هنری ژان-پی‌یر و لوک داردن، برادران کارگردان بلژیکی، بخش ویژه جشنواره لومیر امسال است. برادران داردن در فیلم‌هایی مانند «روزتا»، «فرزند» و «دو روز و یک نیمه‌شب» به سراغ بخش‌های روایت نشده جامعه بلژیک رفتند و تصویری سیاه از استیصال در این کشور اروپایی را به نمایش گذاشتند. قهرمانان این فیلم‌ها، فقرا، بیکاران و شهروندانی هستند که زیر چرخدنده‌های نظم مستقر روان‌پریش شده اند؛ افرادی که نه امکان بهره بردن از نعمت‌های پرشمار جامعه را دارند و نه نظام تامین اجتماعی و کمک‌های نهادهای «مردمی» توان حل مشکلات آن‌ها را دارد.

برادران داردن در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۵ نخل طلای جشنوار کن را برای فیلم‌های «روزتا» و «فرزند» دریافت کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رستاخیز ماتریکس: بازگشت به نقطه صفر

سینما و بحران اقلیمی؛ فیلم «بزرگتر از ما» مبارزه‌ای برای آینده بهتر

برتران تاورنیه، کارگردان فرانسوی و برنده شیر طلایی ونیز در ۷۹ سالگی درگذشت