Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پولانسکی با «متهم می‌کنم» نامزد بیشترین جایزه سزار و آماج انتقادها شد

رومن پولانسکی در جشنوارهٔ کن ۲۰۱۷
رومن پولانسکی در جشنوارهٔ کن ۲۰۱۷ Copyright عکس از ای پیThibault Camus
Copyright عکس از ای پی
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«۱۲ نامزدی برای پولانسکی+متهم می‌کنم+عدد ۱۲ درست شمارهٔ زنانی است که او را به تجاوز متهم کرده‌اند. شرم بر سزار!»

آگهی

فیلم «متهم می‌کنم» ساخته رومن پولانسکی، امسال نامزد دریافت بیشترین جوایز سزار، جایزهٔ هنرها و فنون سینمایی فرانسه شد.

گردانندگان جایزهٔ سزار شامگاه چهارشنبه اعلام کردند که فیلم «متهم می‌کنم» در ۱۲ رشته، از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی نامزد دریافت این جایزه شده است. این فیلم پیش از این نیز جایزهٔ بزرگ هیئت داوران جشنوارهٔ ونیز را برده بود.

اعلام این خبر با واکنش‌ کنشگران حقوق زنان، به‌ویژه در فرانسه علیه این کارگردان ۸۶ ساله روبه‌رو شد.

همزمان با نمایش آخرین فیلم پولانسکی که خود به اتهام تجاوز جنسی از سال ۱۹۷۷ در آمریکا تحت تعقیب است، والنتین مونیه، عکاس معروف فرانسوی نیز وی را به تجاوز جنسی متهم کرد و گفت زنان دیگری هم همین اتهام را به کارگردان نامی وی وارد کرده‌اند.

مارلن سیاپا، وزیر برابری زن و مرد در کابینهٔ امانوئل ماکرون در تلویزون رسمی این کشور گفت: «پیامی فرستاده شد و من فکر می‌کنم به زنان احترام نمی‌گذاریم.» وی افزود: «سینما آشکارا تحول در زمینهٔ برابری جنسیتی و خشونت جنسی را از سر نگذرانده است.»

یک انجمن فمینیستی فرانسه در توییتر خود نوشت: «۱۲ نامزدی برای پولانسکی+متهم می‌کنم+عدد ۱۲ درست شمارهٔ زنانی است که او را به تجاوز متهم کرده‌اند. شرم بر سزار!»

عکس از ای پی
رومن پولانسکی پس از خروج از جلسهٔ دادگاه در لس‌آنجلس ۱۹۷۷عکس از ای پی

اما فرانک ریستر، وزیر فرهنگ فرانسه که آکادمی سزار را وزارتخانهٔ او اداره می‌کند، در پاسخ از در دفاع درآمد و گفت: «آکادمی سزار در انتخاب شیوهٔ کار و گزینش خود آزاد است.» وی تصریح کرد که از «در دفاع از آزادی آفرینش هنری و در مبارزه با هر شکل از خشونت جنسیتی با عزمی یکسان» رفتار می‌کند.

همچنین آلن ترژیان، رئیس کنونی آکادمی سزار نیز با بیان اینکه ریاست او به معنای «موضع‌گیری اخلاقی» نیست گفت:‌ «یک و نیم میلیون فرانسوی فیلم او (پولانسکی) را دیده‌اند. از آنها بپرسید.»

تریلر خوش‌ساخت «متهم می‌کنم» به ماجرای معروف دریفوس، افسر اطلاعات ارتش فرانسه در قرن نوزدهم میلادی می‌پردازد که به سبب یهودی بودن، انگ جاسوس بودن می‌خورد و روانهٔ تبعید با اعمال شاقه می‌شود. رسوایی دریفوس سبب تحولات بسیاری در حوزه‌های حقوق و سیاست شد.

اما در مراسم سزار امسال، دو فیلم «بینوایان» ساخته لاژ لی، فیلمی رُک و سرراست دربارهٔ زندگی حاشیه‌نشینان در فرانسه و «دوران قشنگ» درام عاشقانه‌ای ساختهٔ نیکولا به‌دو، هر کدام با نامزدی در ۱۱ رشته، در تعقیب ساختهٔ اخیر پولانسکی هستند.

فیلم «تصویر زن جوان در آتش» ساخته سلین سکیاما نیز که به عشق ممنوعهٔ میان دو زن در فرانسهٔ قرن ۱۸ می‌پردازد در ۱۰ رشتهٔ مختلف نامزد سزار شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فمینیست‌ها مانع اکران فیلم «من متهم می کنم» شدند: رومن پولانسکی «متجاوز» است

روایت بازیگر زن از نحوه «تجاوز» پولانسکی؛ کارگردان «متهم می‌کنم» تکذیب کرد

شاکی پرونده پولانسکی پس از ۴۰ سال از شکایت خود صرف‌نظر کرد