Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا با وجود تبلیغات اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی، نمایش‌های مُد ادامه دارد؟

هفته مد پاییز و زمستان پاریس ۲۰۱۹
هفته مد پاییز و زمستان پاریس ۲۰۱۹ Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایش مد چیزی شبیه به نگاه کردن در آینه جادویی است که می‌توان در آن «خودِ زیباتر» را تصور کرد و دید.

آگهی

گزارش از پریسا خوشنامی

اواخر قرن نوزدهم، چارلز فردریک وُرث که برخی او را پدر اوت کوتور(haut couture)، به معنای مُد سطح بالا می دانند مزونی در پاریس بر پا کرد. او برخلاف رسوم آن زمان، لباس‌ها را طبق سفارش اشراف نمی‌دوخت بلکه با سلیقه خودش پارچه و طرح لباس را انتخاب می‌کرد و برای متقاعد کردن مشتری‌های اشرافی و نمایش باشکوه‌تر لباس‌ها از مدل‌های خوش‌اندام استفاده می‌کرد. این تقریبا نقطه شروعی بود برای نمایش‌های لباس و هفته مُد به شکل امروزی.

اخیرا نشریه آیدی (i-d.vice) در مقاله‌ای با توجه به فراگیر شدن اینترنت و امکان پخش و گسترش انواع کارزارهای تبلیغاتی به‌صورت ویدئو، عکس و ... از شبکه‌های اجتماعی، این پرسش را مطرح کرده بود که آیا اینترنت نمایش‌های مُد را از بین می‌برد و آیا اصلا امروزه نیازی به برگزاری مراسم هفته مُد به شکل امروزی وجود دارد؟

بیشتر بخوانید:

رنگ سال ۲۰۱۹ در صنعت مد؛ رنگ سال آینده میلادی نماد چیست؟

وقتی بیشتر به نمایش‌های لباس نگاه می‌کنیم، ویژگی‌هایی در این مراسم می‌بینیم که شاید دلیل استمرار نمایش‌ها و هفته‌های مُد است. به عنوان مثال در جریان نمایش امسال ایوسن لوران در میانه مراسم چراغ‌ها خاموش شد، نورپردازی خارق‌العاده‌ای در سالن اجرا و مدل‌ها با لباس‌های نئونی و شبرنگ وارد صحنه‌ای شدند که سراسر آینه‌کاری شده بود. تصاویر و اخبار این نمایش تاثیرگذار به سرعت در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد.

مشابه همین هنرنمایی را می‌توان در اجراهای دیگر در سال‌های دور و نزدیک دید: دکورهای عظیمی که کارل لاگرفلد برای نمایش‌های شَنِل در سالن گرند پَله برپا می‌کرد همواره یکی از رویدادهای خبرساز این هفته‌های مد بود؛ در یکی از نمونه‌های مثال زدنی، لاگرفلد یک بار موشکی در حد و اندازه‌های واقعی در وسط سالن گذاشت و آن‌ را به طور نمادین چندین سانتی متر پرتاب کرد. نمونه درخشان و قدیمی‌تر در نمایش‌های مُد سال ۱۹۹۹ الکساندر مک کویین به چشم می‌آید که در آن مدل معروف شالوم هارلو مثل یک عروسک بالرین گردان در وسط صحنه و میان دو ربات رنگ‌پاش قرار گرفت، انگار که آن عروسک معصوم مورد تعرض قرار گرفته بود.

در همه این موارد لباس‌ها «تنها» چیزی نیستند که از این نمایش‌ها به خاطر مانده؛ موضوع چیزی فراتر از نمایش تن‌پوش به بهترین شکل ممکن است. شاید حتی جنبه تبلیغاتی، بازاریابی و اقتصادی برندها هم تنها «ویژگی» این مراسم نیست بلکه این نمایش‌ها گاهی خود به یک اثر هنری تبدیل می‌شوند و یا به قول برایان موران، نویسنده کتاب «جادوی مد»، نمایش مُد چیزی شبیه به مراسمی آیینی است، بی‌دلیل نیست که موزه‌ها به محل محبوب برندها برای نمایش مجموعه‌ها تبدیل شده اند: دیور در موزه رودن، ریک اوونز در پله دو توکیو و شنل در گرند پله. شاید این انتخاب مکان، بیان این نکته است که جای مُد همچون سایر تولیدات فرهنگی هنری در موزه‌هاست.

رویترز
یک مدل طرحی از سارا برتون طراح برند الکساندر مک‌کویین را به نمایش می‌گذاردرویترز
رویترز
یک مدل در هفته مد پاریس طرحی از استلا مک‌کارتنی طراح بریتانیایی را به نمایش می‌گذاردرویترز
رویترز
استلا مک کارتنی طراح بریتانیاییرویترز
رویترز
یک مدل در هفته مد پاریس طرحی از برند ژیوانشی را به نمایش می‌گذاردرویترز

نمایش مُد، ارائه تصویرِ فردی است شبیه به ما، اما «زیباتر»، خوش‌پوش‌تر و جذاب‌تر که با هر قدمی که بر می‌دارد، تماشاچیان و مخاطبان تحسینش می‌کنند، از این نظر نمایش مد چیزی شبیه به نگاه کردن در آینه جادویی است که می‌توان در آن «خودِ زیباتر» را تصور کرد و دید. با این اوصاف می‌توان گفت نمایش‌های مُد به این زودی و به راحتی قابل حذف کردن نیستند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

قسمت دوم این گزارش درباره هفته مد پاریس به زودی در وبسایت یورونیوز فارسی منتشر می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با «خواستنی‌ترین» کیف زنانه دنیا آشنا شوید

هفته مد نیویورک؛ طرح هایی با الهام از لباس هنرپیشه های قدیمی هالیوود

نگاهی به مجموعه پاییز و زمستان در هفته مد برلین