الخاندرو گونسالس اینیاریتو به عنوان رئیس هیئت داوران جشنواره کن برگزیده شد

 الخاندرو گونسالس اینیاریتو به عنوان رئیس هیئت داوران جشنواره کن برگزیده شد
الخاندرو گونسالس اینیاریتو به عنوان رئیس هیئت داوران جشنواره کن برگزیده شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این کارگردان مکزیکی یکی از سه سینماگر مطرح جهانی است که طی دو دوره متوالی موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی شده است. اینیاریتو در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای فیلم‌های «مرد پرنده‌ای» و «بازگشته» جایزه اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرد.

آگهی

مسئولان برگزاری جشنواره سینمایی کن روز چهارشنبه الخاندرو گونسالس اینیاریتو، فیلمنامه نویس و کارگردان مکزیکی را به عنوان رئیس هیدت داوران هفتاد و دومین دوره از این جشنواره مطرح سینمایی معرفی کردند.

الخاندرو گونسالس اینیاریتو یکی از موفق‌ترین کارگردانان حال حاضر سینمای جهان و نخستین کارگردان مکزیکی است که نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی شده و دوبار نیز معتبرترین جایزه سینمایی دنیا را فتح کرده است.

این کارگردان مکزیکی همچنین یکی از سه سینماگر مطرح جهانی است که طی دو دوره متوالی موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی شده است. الخاندرو گونسالس اینیاریتو در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای فیلم‌های «مرد پرنده‌ای» و «بازگشته» جایزه اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرده بود.

بدین ترتیب جشنواره کن برای نخستین بار با انتخاب یک هنرمند مکزیکی به عنوان رئیس هیئت داوران که ماموریت اهدا نخل طلای جشنواره به برگزیدگان سینمایی را برعهده خواهد داشت به نوعی رویکرد خود را برای بزرگداشت «موجودیت سینمای مکزیک» به نمایش گذاشته است.

الخاندرو گونسالس اینیاریتو پیش از این شایستگی های خود را در فستیوال سینمایی کن فرانسه نیز به رخ مخاطبان و منتقدان هنر هفتم کشیده است. او سال ۲۰۰۰ برای فیلم «عشق سگی» جایزه بزرگ هفته منتقدان جشنواره کن را دریافت کرد و در سال ۲۰۰۶ برای فیلم «بابِل» موفق به دریافت جوایز بهترین کارگردانی و جایزه هیئت داوران بین المللی این فستیوال شده بود.

این کارگردان مطرح مکزیکی در این دوره جایگزین کیت بلانشت، بازیگر سینما و کارگردان تئاتر استرالیایی می شود که هیئت داوران تحت ریاست وی فیلم «دزدان فروشگاه» به کارگردانی «هیروکازو کوره‌اِدا»، فیلمساز ژاپنی را مستحق دریافت نخل طلای هفتاد و یکمین دوره فستیوال کن تشخیص داده بود.

بیشتر بخوانید:

آقای اینیاریتو پس از انتشار خبر ریاست وی در هئیت داوران جشنواره کن امسال با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «جشنواره کن از ابتدای دوران فیلمسازی برای من از اهمیت زیادی برخوردار بود و خوشحالم که امسال به عنوان رئیس هیئت داوران به این جشنواره می آیم. از این انتخاب به خود می بالم و به آن افتخار می کنم. سینما همچون خونی در رگ های زمین جاری است و جشنواره کن قلب این سیاره است.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «به همراه دیگر اعضاء هیئت داوران این بخت را خواهیم داشت که به عنوان نخستین تماشاگران به دیدن فیلم های جدید همکاران سینماگرمان از تمام دنیا بنشینیم. این یک لذت واقعی و یک مسئولیت بزرگ است که ما با شور و اشتیاق آن را می پذیریم.»

هفتاد و دومین دوره از فستیوال سینمایی کن چهارده تا بیست و پنج ماه مه در این شهر ساحلی جنوب فرانسه برگزار خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افتتاح جشنواره کن با فیلم اصغر فرهادی

گلشیفته فراهانی با نقش دختر مبارز کرد در فیلم دختران خورشید به جشنواره کن می رود

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی