Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحث درباره آينده تئاتر در نشست بین‌المللی باکو

بحث درباره آينده تئاتر در نشست بین‌المللی باکو
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«بازیگرانی که با فنآوری‌های تازه نظیر ویدئو پروجکشن و تجهیزات صوتی کار می‌کنند می‌گویند آینده تئاتر را بازیگران رقم می‌زنند یعنی نقش بازیگران پررنگ‌تر خواهد شد.»

آگهی

باکو، پایتخت آذربایجان شاهد برگزاری پنجمین نشست بین‌المللی تئاتر با موضوع «فلسفه تئاتر در قرن بیستم: مفهوم وجود» بود. 

بیش از ۱۳۰ کارشناس از ۴۰ کشور جهان در این نشست گردهم آمدند تا درباره تجربیات خود و آینده هنر تئاتر گفتگو کنند. همچنین برای علاقمندان کارگاه‌های تخصصی و دوره‌های ویژه استادان دایر شد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

گریگوری زاسلاوسکی، مدیر انجمن هنرهای نمایشی روسیه در این نشست حضور دارد.

وی درباره آینده تئاتر روسیه می‌گوید:‌«ما با کارگردانان و بازیگرانی سر و کار داریم که در تئاتر آینده کار می‌کنند. ما در روسیه نوعی کارگاه آزمایشی تئاتر آینده ایجاد کرده‌‌ایم. وقتی از بازیگران پرسیدیم آینده تئاتر را چطور می‌بینید، بازیگرانی که با فنآوری‌های تازه نظیر ویدئو پروژکشن و تجهیزات صوتی کار می‌کنند گفتند آینده تئاتر را بازیگران رقم می‌زنند یعنی نقش بازیگران پررنگ‌تر خواهد شد.»

معرفی سالن‌های تئاتر در حاشیه نشست بین‌المللی تئاتر در باکو

برگزارکنندگان این نشست تأکید داشتند که تئاتر باید جایگاه ویژه خود را زندگی اجتماعی و فرهنگی مردم پیدا کند چراکه نقش فرهنگ در کل آن است که با عبور از مرزها میان لایه‌های گوناگون مردم و تمدن‌ها ارتباط ایجاد کند.

در حاشیه این نشست دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر باکو نیز با اجرای اپرا، باله و تئاتر تجربی و عروسکی برگزار شد. این جشنواره به ویژه بر جذب مخاطبان کودک و نوجوان تمرکز داشت. 

کاترینا کلانچیک کوکوتار، نماینده انجمن بین‌المللی نمایش عروسکی می گوید:‌ «نمایش عروسکی واقعا به کودکان کمک بزرگی می‌کند تا هنر را بشناسند و تئاتربین‌های بهتری بشوند، و بهتر گوش بدهند، بهتر بخوانند و بهتر به تماشای هنرهای بصری بنشینند.»

نمایش عروسکی «سرزمین نون» کاری از «گروه نمایش عروسکی مرلین» از آلمان یکی از کارهای موفق این جشنواره بود. 

داستان این نمایش درباره مخلوقی است که به تنهایی در سرزمینی گرفتار شده است. او از وقتی چشم باز می‌کند خود را در یک زیست‌بوم عجیب می‌بیند و سرانجام تصمیم می‌گیرد محیط زیست خود را نجات بدهد. 

گروه مرلین که در یونان پایه گذاری شده حالا در جشنواره‌های بسیاری برنامه اجرا می‌کند.

دومین جشنواره تئاتر باکو بر اهمیت نمایش برای خردسالان متمرکز است

یکی دیگر از آثار برجسته‌ای که در باکو به اجرا درآمده نمایش «آریا» از گروه «بی‌جاذبه» است. در این نمایش چندرسانه‌ای که اجرایی شبیه سیرک دارد بازیگران گاه در هوا معلق می‌شوند و موسیقی‌های مونته‌وردی و ویوالدی به فضا رنگ و بویی جادویی می‌بخشد.

امیلیانو پلیساری کارگردان این نمایش که در رشته تئاتر دوران نوزایی تحصیل کرده،‌ شماری از سازوکارهای آن دوران را بازسازی کرده و به نوعی به اسلوب «تئاتر معجزه» نزدیک شده است. 

نمایش آریا یکی از آثار برجسته‌ای است که در جشنواره باکو به اجرا درآمده است

بیشتر بخوانید:‌

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

اجرای نمایش موزیکال بینوایان در تهران

شاگردان خارجی، تشنه ورود به مدارس هنری روسیه

فروش بلیط‌های تئاتر شهاب حسینی در بازار سیاه