«رابطه نوازنده با ساز، مانند رابطه دو انسان است»

Access to the comments نظرها
نگارش از Katharina Rabillon
«رابطه نوازنده با ساز، مانند رابطه دو انسان است»

لئونیداس کاواکوس یکی از ویولونیست‌های مشهور عصر ماست. ساز او از مدتها پیش ویولن‌های مدل «استرادیواری» است. امروز فرصتی استثایی از آن نوازنده یونانی شده است: او توانسته ویولن «ویلموت استرادیواری» را که متعلق به سال ۱۷۳۴ است، بدست آورد؛ سازی که کاواکوس بیش از ۲۰ سال پیش برای اولین بار آن را نواخته بود، ویولونی که آن موقع فروشی نبود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این ویولن به نام Charles Willemotte کلکسیونر قرن نوزدهم میلادی، «ویلموت» نامیده شده است.

کاواکوس برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ میلادی در نیویورک توانسته بود با این ساز ویولن بزند. ۲۴ سال پیش، این ساز فروشی نبود. ویولونیست ۵۰ ساله توانسته است بعد از گذشت بیش از دو دهه «ویولن ویلموت استرادیواری» را که آن موقع فروشی نبود در حراج از «فلوریان لئوناردو»‌ در لندن بخرد.

بیشتر بخوانید: رمزگشایی از کنسرتو ویولن استراوینسکی؛ اجرای «سرزنده» نوازنده یونانی

رابطه ویلون با نوازنده مثل رابطه دو انسان است

نوازنده مشهور به تازگی در کنسرتو ویولون استراوینسکی همراه با ارکستر فیلارمونیک لوکزامبورگ و با«ویولن ویلموت»‌ استرادیواری برنامه اجرا کرده است.

یورونیوز در حاشیه این کنسرت با لئونیداس کاواکوس درباره نواختن با «ویولن ویلموت» گفت‌وگو کرد.

کاواکوس می‌گوید:‌ «ویولن‌ها مثل آدم‌ها هستند. اگر از کسی که خوشتان بیاید، هیچگاه چهره اش فراموش نمی‌کنید. شگفت‌انگیز است زیرا ویلون مثل انسان است. بین نوازنده و ساز انرژی یا تعاملی جاری می‌شود که فضای خاصی را خلق می‌کند. این دقیقا همان خصوصیت یک ساز عالی است.»

آنتونیو استرادیواری، سازنده و تعمیرکننده سازهای زهی در قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی

ویولن‌های موسم به «استرادیواری» سازهایی هستند که آنتونیو استرادیواری (۱۷۳۷-۱۶۴۴ میلادی)، سازنده و تعمیرکار آن‌ها را ساخته است. این سازهای دست‌ساز مورد تحسین بسیاری از نوازندگان ویولن است. آنها معتقدند صدای آن‌ها منحصر به فرد است.

ویولونیست یونانی می‌گوید از وقتی که با ویولنی ۳۰۰ ساله می‌نوازد، دنیای جدیدی از رنگ‌ها به رویش باز شده‌است.

لئونیداس کاواکوس که شیفته هنر ساخت ویلون است، درباره ویولن «ویلموت»‌ استرادیواری می‌گوید:‌ «استرادیواری این ساز را اواخر عمرش ساخت. شگفت انگیز است. او ۹۳ سال عمر کرد و تا آخرین لحظه هم ساز می‌ساخت. معجزه‌آساست.»

Euronews
لئونیداس کاواکوس با ارکستر فیلارمونیک لوکزامبورگ کنسرتو ویولن اتراوینسکی را اجرا می‌کندEuronews

بیشتر بخوانید: رمزگشایی از کنسرتو ویولن استراوینسکی؛ اجرای «سرزنده» نوازنده یونانی

او می‌افزاید: «به نظرم استرادیواری بهترین سازنده ساز ویولن، یا دست‌کم یکی از بهترین‌ها در عصر خودش بود. او برای دربار مدیچی و برای نجیب‌زادگان مهم ساز می‌ساخت. از یک زمان به بعد پسرش به او کمک می‌کرد. اما آنچه جالب است این است که در برخی از سازها هیچ اثری از کار پسرش دیده نمی‌شود. این ساز هم یکی از آنهاست. استرادیواری تمام مدت عمرش تجربه کسب می‌کند. مدلهای مختلف ویولن می‌سازد. تغییر می‌کند. گرچه در کارش موفق است اما هیچ وقت یک ایده را تکرار نمی کند. فوق العاده است. می‌توانیم از او یاد بگیریم.»

اجرای کنسرتو ویولن استراوینسکی توسط لئونیداس کاواکوس بخشی از برنامه‌ افتتاحیه فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ بود که ارکستر فیلارمونیک لوکزامبورگ بود که روز ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۱۸ اجرا شد.