Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دوسالانه رقص لیون ۲۰۱۸؛ رقصنده‌هایی که پرواز می‌کنند

دوسالانه رقص لیون ۲۰۱۸؛ رقصنده‌هایی که پرواز می‌کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هزاران رقصنده که بین ۱۰ تا ۸۰ سال سن داشتند در رژه رقص هجدهمین دوره دوسالانه رقص در خیابان‌های لیون سامبا رقصیدند.

آگهی

دوسالانه رقص لیون امسال میزبان ۲۰ نمایش رقص است که برای اولین بار در فرانسه اجرا می شوند. دوسالانه رقص لیون یکی از مهمترین رویدادهای مربوط به سبک‌های مختلف رقص معاصر، از جمله رقص باله، سامبا، هیپ‌هاپ و رقص‌های آفریقایی است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رژه رقص برای صلح

 سالن‌های نمایش لیون به مدت یک ماه میزبان رقصنده‌ها و طراحان رقص است که از سراسر جهان به این شهر در فرانسه می‌آیند. هجدهمین دوره این رویداد روز ۱۶ سپتامبر با رژه رقص و همزمان با روز میراث فرهنگی اروپا آغاز شد. رژه دوسالانه رقص لیون، نمایش طراحی شده و بزرگترین رژه رقص در اروپا شناخته می‌شود.

در اولین روز هجدهمین دوره دوسالانه رقص لیون، به سنت هر سال هزاران رقصنده آماتور که بین ۱۰ تا ۸۰ سال سن داشتند از مناطق مختلف استان رون آلپ در خیابان‌های مرکزی شهر لیون سامبا رقصیدند.

وقتی رقص هیپ‌هاپ نیروی جاذبه زمین را به چالش می‌کشد

در نمایش رقص موسوم به «عمودی» VERTIKAL رقصنده‌ها بر نیروی جاذبه زمین غلبه می‌کنند. طراح این نمایش مراد مرزوکی فرانسوی است. طراح رقص هیپ‌پاپ در این اثر سعی کرده است ارتباط بین زمین و رقصنده هیپ‌هاپ را متحول کند.

او در نمایش «عمودی» از دستگاهی استفاده کرده که رقصنده‌ها با آن روی هوا می‌مانند. طراح رقص ۴۴ ساله اهل لیون می‌گوید: «در رقص هیپ‌هاپ رابطه رقصنده با زمین و همچنین مهارت او خیلی مهم است. رقصنده همیشه به نوعی سعی می‌کند از روی زمین بلند شود. این دستگاه به من کمک کرد پیچیدگی بیشتری به حرکات رقصنده‌ها بدهم.»

اما رقصنده‌های «عمودی»‌ با چالشی روبرو هستند: آنها به جای اینکه آزادانه پرواز کنند مثل عروسک روی رشته‌ای آویزان هستند و تلاش می کنند بگریزند.

مراد مرزوکی در این باره به یورونیوز می‌گوید: «همیشه در سختی‌ها سعی می کنیم خودمان را بالا بکشیم. زندگی ساده نیست و یک نبرد است. تصور می کنیم که آزاد هستیم. در حالیکه اینطور نیست. در فضا و در محیط اطرافمان محدودیت وجود دارد. این محدودیت می‌تواند ساختمانهای یک منطقه باشد یا معماری شهری‌ که امروز کم‌کم فضای سبز را می‌بلعد. به همین دلیل ما در فضایی هستیم محدود است.»

دومینیک هرویو، مدیر هنری دوسالانه رقص لیون درباره کار مراد مرزوکی می‌گوید:‌ «کار مراد جالب است چون او همیشه به دنبال اصول عینی می‌گردد و این کار را در طراحی‌هایش برای رقص هیپ‌هاپ هم انجام می‌دهد. در نمایش رقص «عمودی» او موقعیت،‌ جنبش و حرکاتی خلق می‌کند که کاملا جدید هستند.»

اجرای رقص مدرن توسط رقصنده‌های باله اپرای لیون

نمایش رقص گروه بلژیکی «پیپنگ تام»‌ در دوسالانه رقص لیون امسال در اپرای لیون اجرا می‌شود. این نمایش تاکنون جوایز زیادی کسب کرده است.

از نظر مدیر هنری این رویداد اجرای رقص توسط رقصنده‌های باله تجربه متفاوتی است. او می‌گوید: «امسال گروه پیپینگ تام از بروکسل هم با رقصنده‌های باله اپرای لیون برنامه اجرا می‌کنند. به این ترتیب رقصنده‌های باله که بیشتر به رقص انتزاعی تمایل دارند رقصی را اجرا می‌کنند که روی شخصیت پردازی روانشناسی و روایت داستان متمرکز است.»

گفتگوی ژاپن و فرانسه با رقص هیپ‌هاپ

نمایش موسوم به «تریپل بیل» Triple bill گفتگوی فرهنگی بین ژاپن و فرانسه است. «تریپل بیل» نمایشی جسورانه و خنده دار است که در آن رقصنده‌های ژاپنی هیپ هاپ یک روز مدرسه را به تصویر می‌کشد. در این نمایش قادر آتو و یان گالوآ، دو طراح رقص با گروه ژاپنی رقص موسوم به «توکیو گِگِی» Tokyo Gegegay کار می‌کنند.

بیشتر بخوانید: «جهانهای شناور» در چهاردهمین دوره دوسالانه هنری لیون

ترکیب واقعیت مجازی و رقص

در نمایش موسوم به «واقعیت مجازی» VR_I  که ژیل ژوبن طراحی کرده است واقعیت مجازی و رقص در تجربه‌ای منحصر به فرد با هم ترکیب شده و به این ترتیب تجربه حسی کاملا جدیدی برای رقص مدرن تعریف می‌شود.

مارتین زیرمان یکی دیگر از آکروبات بازهایی است که در دوسالانه رقص لیون شرکت می‌کند. داستان نمایش او به‌ نام Eins Zwei Drei در یک موزه اتفاق می‌افتد. در این اثر، اشیاء و موقعیت‌ها برای نشان دادن خشونت و پیچیدگی عواطف انسانی جای کلمات را می‌گیرند.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دوسالانه رقص لیون و دوسالانه هنر معاصر هر دو سال یکبار به طور متناوب در لیون برگزار می‌شوند. دوسالانه رقص لیون در سال ۱۹۸۴ برپا شد. رژه رقص از سال ۱۹۹۶ میلادی بخشی از این رویداد است.

هجدهمین دوره این رویداد از ۱۶ تا ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۱۸ برگزار می‌شود.

رژه رقص هفدهمین دوره دوسالانه رقص لیون در سال ۲۰۱۶ به دلیل نگرانی‌های امنیتی در ورزشگاه بزرگ لیون برگزار شده بود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رواندا؛ بازسازی جامعه و التیام دردهای ناشی از نسل‌کشی در مرکز هنری جوانان

«سوخیشویلی» باله ملی گرجستان؛ محبوب همه نسل‌ها

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید