Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پلاسیدو دومینگو‌: وقتی با «وردی» می‌خوانید نمی‌توانید جلوی اشکهایتان را بگیرید

با همکاری
  پلاسیدو دومینگو‌:  وقتی با «وردی» می‌خوانید نمی‌توانید جلوی اشکهایتان را بگیرید
Copyright 
نگارش از Katharina Rabillon
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دومینگو خواننده افسانه‌ای صدای تنور در اپرای لوئیزا میلر در «اپرای متروپولین نیویورک» نقشی را که آهنگساز ایتالیایی برای صدای باریتون نوشته است، بازی می کند.

اپرای متروپولیتن نیویورک میزبان اجرای از اپرای «لوئیزا میلر» اثر جوزپه وردی،‌ آهنگساز ایتالیایی قرن نوزدهم است. سونیا یونچوا و پلاسیدو دومینگو،‌ دو خواننده پر آوازه دنیای اپرا در این اثر بازی می‌کنند.

این اثر از ۲۹ مارس تا ۲۱ آوریل سال ۲۰۱۸ در اپرای متروپولیتن اجرا می‌شود.

دومینگو،‌ صدای افسانه‌ای تنور نقش باریتون را می‌خواند

پلاسیدو دومینگو خواننده صدای تنور در این اثر نقشی را که آهنگساز ایتالیایی برای صدای باریتون نوشته است، بازی می کند.

خواننده ۷۷ ساله اسپانیایی در اپرای «لوئیزا میلر»‌ نقش میلر پدر «لوئیزا»‌ را دارد می‌گوید:‌ «از آنجایی که نقشهای تنور را می‌خوانم،‌ همیشه وردی را تحسین کرده ام به خاطر موسیقی باورنکردنی‌اش. به خودم گفتم [وردی]‌ چقدر خوب این نقش‌ها برای صدای باریتون نوشته است و از ایفای نقش باریتون در در لوئیزا میلر لذت می‌برم.»

فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ در دنیای اپرا، برای سونیا یونچوا فصل پر باری است. خواننده اهل بلغارستان در این فصل نقشهای متعددی را به رپرتوارش می‌افزاید که از جمله می‌توان به نقش الیزابت، در اپرای «دون کارلو»، اثر جوزپه وردی و نقش «فلوریا» اپرای «توسکا» ، اثر جاکومو پوچینی اشاره کرد که اجرای آن از ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۷ در اپرای متروپولیتن نیویورک آغاز شده است و تا ۱۲ ماه مه روی صحنه خواهد بود.

سونیا یونچوا درباره تفاوت نقشی که در ‌«لوئیزا میلر»‌ بازی می‌کند و نقش قبلی‌اش می‌گوید:‌ «تازه‌ترین نقشی که قبل از این اثر کار کردم و در متروپولیتن نیویورک اجرا شد،‌ اپرای «توسکا» بود. اما لوئیزا به نظرم معصوم و بیگناه است. من کم‌کم به این نقش علاقه‌مند شدم. لوئیزا در این اپرا کاملا مرگ را به‌عنوان شکل جدیدی از عشق می‌پذیرد. او به خودش و به معشوقش می‌قبولاند که این راه درست است:‌ باهم می‌میریم چون این تنها راه با هم بودن است.»

بیشتر بخوانید:‌ سونیا یونچوا، بانوی پرآوازه صدای سوپرانو در اپرای «توسکا»

«لوئیزا میلر»، نقطه عطفی در آثار جوزپه وردی

لیبرتوی اپرای «لوئیزا میلر» بر اساس نمایشنامه‌ ای اثر فریدریش شیلر، شاعر و نویسنده آلمانی نوشته شده است. این اپرا نشانه دوره گذار در زندگی حرفه‌ای وردی و دروازه ای است که راه را برای رسیدن به کارهای بعدی او مانند اپراهای «ریگولتو» و «لاتراویاتا» باز می‌کند.

پیوتر بچاوا،‌ خواننده لهستانی صدای تنور در «‌لوئیزا میلر»‌ نقش «رودولفو» پسر «میلر»‌ را بازی می‌کند. او درباره این اثر وردی می‌گوید:‌ «این اپرا از نظر روانشناسی و تأثیر تئاتری بسیار خوب طراحی شده است. وردی واقعا اهل تئاتر هم بود و فقط هدفش آهنگ ساختن نبود. موسیقی او همیشه در خدمت جنبه نمایشی اثر است.»‌

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رابطه میان پدر و دختر،‌ مضمون تکرار شونده در آثار وردی

«لوئیزا میلر» مثل آثار زیادی از وردی بر رابطه میان دختر و پدری متمرکز است که به خاطر عشقی ناممکن از هم جدا شده اند.

از نظر پلاسیدو دومینگو نیز رابطه میان پدر و دختر یکی از مضامین تکرارشونده در آثار وردی به‌شمار می‌آید. او در این باره می‌گوید:‌ «آهنگساز در همسر و دو فرزندش را از دست داده بود و یکی از پراحساس‌ترین قطعات در آثار وردی هم برای به تصویر کشیدن رابطه میان پدر و دختر نوشته شده است. در ریگولتو و سیمون بوکانگرا شبیه این قطعات وجود دارد، و همینطور در لوئیز میلر

آثار جوزپه وردی،‌ آهنگساز ایتالیایی قرن نوزدهم در رپورتوا های پلاسیدو دومینگو نقش مهمی داشته است. خواننده صدای تنور ایفای نقش بیش از ۲۰ شخصیت از آثار جوزپه وردی را در کارنامه خود دارد. بازی در «لوئیزا میلر‌»،‌ یکصد و چهل و نهمین نقش خواننده ۷۷ ساله در طول زندگی حرفه‌ای اش است.

او می‌گوید: «وردی تمام اپراهایش را با نهایت خلاقیت و با ملودی های زیبا به پایان می برد. وقتی با این موسیقی آواز می‌خوانید نمی‌توانید جلوی اشکهایتان را بگیرید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ستاره‌های فردای دنیای اپرا در مسابقات اپرالیا ۲۰۱۸ در لیسبون

اپرای دولتی برلین؛ بازیابی شکوه گذشته پس از هفت سال بازسازی

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان