پاریس میزبان هنرهای دیجیتال و باستانی ژاپن

پاریس میزبان هنرهای دیجیتال و باستانی ژاپن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«ژاپنیسم ۲۰۱۸» مجموعه ای از برنامه های فرهنگی است که تاثیر روح هنر و فرهنگ ژاپن را بر هنر غربی نشان می دهد

آگهی

به مناسبت یکصد و شصتمین سالگرد روابط دیپلماتیک ژاپن و فرانسه، این کشور میزبان «ژاپنیسم ۲۰۱۸» است، مجموعه ای از برنامه های فرهنگی، مشتمل بر نمایشگاه، کنسرت، تئاتر، غیره است که تاثیر روح هنر و فرهنگ ژاپن را بر هنر فرانسوی نشان می دهد. قبل از سفر هنرمندان ژاپنی به فرانسه برای شرکت در این برنامه ها با تعدادی از انها ملاقات می کنیم.

نمایشگاه گروه موسم به «تیم لب» یکی از برنامه هایی است که در قالب «ژاپنیسم» در پاریس برگزار خواهد شد. «گراند هال دو لاویلت» از اوایل ماه مه در پایتخت فرانسه میزبان چیدمانهای این گروه هنرهای دیجیتال خواهد بود. قبل از سفر هنرمندان، مهندسان و گرافیستهای این گروه به فرانسه با توشی اینوکو بنیانگذار آن در موزه «هوسومی» ملاقات می کنیم.

موزه «هوسومی» در جزیره مصنوعی «اودایبا» در توکیو، پایتخت ژاپن میزبان نمایشگاه «هنرهای دیجیتال بدون مرز» گروه «تیم لب» است.

توشی اینوکو بنیانگذار این گروه دانش آموخته رشته ریاضیات و فیزیک کاربردی از دانشگاه توکیو می گوید: «مرز مفهومی است که انسان آن را ساخته و تحمیل کرده است. در حالیکه ابتدا عناصر بطور طبیعی و بدون نیاز به هیچ مرزی با هم ارتباط برقرار می کردند.»

Le traité d'amitié Franco-Japonais fête ses 160 ans en 2018, une grande année pour le Japonisme ! ☆゚.*・。゚ #NyusuShowpic.twitter.com/LwYRAmNEwq

— J-One (@j_onefr) February 9, 2018

هنرهای دجیتال؛ «هولوگرام ها آزادانه و بدون رهبر ارکستر، ساز می نوازند و می رقصند»

یکی از اتاقهای این نمایشگاه چیدمانی دیجیتال از تصویر هزاران گل به نمایش گذاشته شده است. توشی اینوکو درباره حسی که این اتاق در بیننده برمی انگیزد، می گوید: «در این اتاق تصویر هزاران گل را به نمایش می گذاریم تا بازدیده توان جهت یابی خود را از دست بدهد و از خودشان بپرسد اینجا کجاست؟»

در اتاق دیگر این موزه تصاویر هولوگرام معلق در فضا باعث می شود بیننده خود را گم کند. توشی اینوکو می گوید: «در این اتاق تصاویر هولوگرام در فضا معلق است و وارد اتاق می شویم تا خود را فراموش کنیم. هولوگرام ها آزادانه و بدون رهبر ارکستر، ساز می نوازند و می رقصند.»

«می خواستم دنیایی خلق کنم که با بیننده ارتباط متقابل برقرار کند»

توشی اینوکو، موسس گروه «تیم لب» می گوید: «مردم همان طور حرکت می کنند که ما اکنون حرکت می کنیم. بدن حرکت می کند و محیط اطراف را درک می کند. می خواهم دنیایی خلق کنم که با بیننده ارتباط متقابل برقرار کند، می خواهم بیننده در این فضا قدم بزند و با تمام بدن آنچه را که به نمایش گذاشته شده است حس کند.»

توشی اینوکو تصویری رانشان می دهد و می گوید: «هر روز این نما تغییر می کند. سه روز پیش چشم اندازی پر از برف پیش رو داشتید. اکنون برف در حال ذوب شدن است. یک هفته دیگر از برف خبری نیست. آنجا شخصیتی را می بینید که فانوس دارد چون شب شده است. به زودی همه جا تاریک می شود چون کسی بیرون نیست و فردا کسانی را خواهید دید که برخاسته اند تا برای کشت و زرع به کشتزار برنج بروند.»

[A l'écoute de l'Asie]
2018 est l’année du japonisme. A cette occasion, La philharmonie</a> accueille les grandes formes de spectacles traditionnels nippons : bunraku, nô, kyōgen, gagaku, buyō, taiko…<a href="https://t.co/BlXAqRfaRV">https://t.co/BlXAqRfaRV</a> <a href="https://t.co/tmVze304cr">pic.twitter.com/tmVze304cr</a></p>&mdash; Amis Musée Cernuschi (AmisCernuschi) March 9, 2018

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نقاشی بدون مرز مکتب «رینپا»، خلاقیت بی انتها

کار های گروه «تیم لب» از هنر تصویرگری ژاپن نیز بهره می برد و از الگوهای نقاشی مکتب «رینپا» که مکتب نقاشی قرن هفدهم کیوتو است، الهام می گیرد.

پروژه ساخت «تیم لب» در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز شد. توشی اینوکو در رشته ریاضیات و فیزیک کاربردی از دانشگاه توکیو فارغ التحصیل شده است. او به همراه چهار نفر از همکلاسیهایش شرکت خدمات دیجیتال به راه انداخت. این شرکت پس از ۱۷ سال ۵۰۰ کارمند دارد. در این شرکت مجموعه ای از مهندسان، گرافیستها و هنرمندان رشته های مختلف کار می کنند.

توشی اینوکو درباره تاثیر مکتب «رینپا» بر کارهای گروه «تیم لب» می گوید: «از نظر من “رینپا” خالق مفهومی در نقاشی است که در آن قاب معنی ندارد. ما هم دقیقا همین کار را در آثارمان انجام می دهیم: مفهوم مرز و کادر را از بین می بریم تا خلاقیتمان تا بی نهایت گسترش پیدا کند.»

رینپا، حرکت و جنب و جوش در نقاشی

یوشیوکوی هوسومی، مدیر موزه هوسومی» می گوید که ژاپنی گرایی پدیده ای است که از دو قرن پیش در فرانسه وجود داشته است: «در قرن نوزدهم میلادی در فرانسه موجی از ژاپنی گرایی (ژاپنیسم) وجود داشت.

«پرده خدای رعد و برق و خدای باد» را آغازگر مکتب رینپا در نقاشی ژاپن می دانند. مدیر موزه هوسومی درباره این اثر مکتب «رینپا» می گوید: «در سمت راست خدای باد را می بینید که باد را از کیسه اش بیرون می آورد و به میان پرده یورش می برد. در سمت چپ هم خدای آذرخش هم می بینید که می غرد و به این ترتیب تندر را از آسمان به زمین می فرستد. در این اثر حرکت و جنب و جوش دیده می شود. در حالیکه نقاشی های ژاپنی عمدتا ثابت هستند. در نتیجه در این اثر با سنت شکنی روبرو هستیم. از زمان حضور خدای رعد و برق و خدای باد روی این پرده، نقاشی ژاپنی دچار تحول شد. مکتب رینپا سه قرن به درازا کشید.»

این اثر قرار است اوایل اکتبر سال جاری میلادی (پاییز آینده) برای اولین بار به پاریس سفر می کند و در افتتاحیه نمایشگاه «موزه سرنوشی» در پایتخت فرانسه به نمایش گذاشته می شود.

مدیر موزه هوسومی یکی دیگر از آثار نقاشی سبک «رینپا» را نشان می دهد و می گوید: «این نقاشی کوچک شاهکار بسیار معروفی است از سوتاتسو (نقاش سبک ریپنا). او این اثر را با الهام از داستانهای ایس خلق کرده است. در این نقاشی ناریهیرا را می بینیم که به پای شاهزاده افتاده است. ناری هی را به او اظهار علاقه می کند اما شاهزاده عشق او را رد می کند این یکی از صحنه های نادر در نقاشی ژاپن است

برنامه فوق العاده جالبی در انتظار مردم فرانسه است، برنامه ای که به لطف تلاشهای «کورهیتو ماسودا» مدیر «بنیاد ژاپن» در پاریس و رابط بین مؤسسات هنری ژاپن و فرانسه برگزار خواهد شد. او می گوید: «از نظر فرهنگی میان فرانسه و ژاپن تفاهم وجود دارد. به همین دلیل است هنرمندان ژاپن و فرانسه از ۱۶۰ سال پیش به هنر یکدیگر علاقمند هستند.»

گنجینه هایی مکتب «ریپنا» پاییز امسال در موزه سرنوشی در پاریس به نمایش گذاشته می شود. این موزه هنرهای آسیایی میزبان آثار سه نسل نقاشان برجسته ژاپنی خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاج محل رنگ عوض می‌کند

نمایشگاه مبلمان و تزئینات داخلی ساختمان در میلان ایتالیا

پاریس میزبان ۲۲ کشور جهان در نمایشگاه هنر معاصر و مدرن «گراند پاله»