Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

یونان؛ ترکیب هنرهفتم و محیط زیست در جشنواره بین المللی مستند تسالونیکی

یونان؛ ترکیب هنرهفتم و محیط زیست در جشنواره بین المللی مستند تسالونیکی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مستند «واق واق سگها در دوردست» برنده اسکندر طلایی، زندگی روزمره پسربچه ای را در شرق اوکراین به تصویر می کشد که

آگهی

بیستمین دوره جشنواره فیلم مستند تسالونیکی میزبان ۲۲۸ فیلم مستند از سراسر جهان است. این رویداد یکی از معتبرترین جشنواره های بین المللی فیلم مستند است که هر سال در ماه مارس (اسفندماه) در یونان برگزار می شود.

جشنواره مستند تسالونیکی در آستانه سومین دهه

اورستیس آندراداکیس، مدیر جشنواره فیلم مستند تسالونیکی درباره اینکه برگزارکنندگان چه چشم اندازی برای آینده جشنواره متصور هستند، می گوید: «در بیستمین دوره جشنواره می خواستیم اهمیت و جذابیت ژانر مستند را نشان بدهیم. فیلم مستند گاهی از فیلمهای داستانی با بازیگر هیجان انگیزتر است. هدفمان این است که جشنواره مستند تسالونیکی در آینده میزبان ژانرهای مختلف مستند از جمله درام، کمدی، حادثه ای، انیمیشن و دلهره آور باشد؛ مستندهایی که جنبه های مختلف زندگی را به تصویر بکشد.

جایزه اسکندر طلایی بخش رقابتی این دوره از جشنواره به مستند شاعرانه «واق واق سگها در دوردست» ساخته سیمون لرنگ ویلمونت رسید. کارگردان و نویسنده دانمارکی به خاطر این مستند برنده جایزه «فیپریشی» (فدراسیون بین المللی منتقدان فیلم) نیز شد.

این مستند زندگی روزمره پسربچه ۱۰ ساله ای را به تصویر می کشد که در روستایی مرزی در خط مقدم در شرق اوکراین زندگی می کند. اسباب بازی او تفنگ است و او باید یاد بگیرد به صدای انفجار موشک عادت کند.

مستندساز دانمارکی قبلا با فیلم «قهرمان شمشیر بازی» در جشنواره فیلم رشد در ایران شرکت کرده بود.

جایزه ویژه هیات داوران به طور مشترک به مستند «شهاب» ساخته گورجان کلتک مستند، ساز اهل ترکیه و «بارونسا» ساخته جولیانا آنتون، کارگردان برزیلی رسید.

Une publication partagée par Simon (@simonlerengwilmont) le 17 Nov. 2017 à 2 :26 PST

سینمای تجربی؛ ملاقات هنرهفتم و مردم شناسی

یکی از بخشهای جشنواره امسال به تقدیر از سینمای تجربی «ورنا پاراول» و «لوسین کاستینگ تیلور» اختصاص داشت. فیلم «لویاتان» ساخته مشترک دو مردم شناس و فیلمساز آزمایشگاه میان رشته ای مردم نگاری حسی دانشگاه آکسفورد در جشنواره تسالونیکی به نمایش گذاشته شد.

ورنا پاراول فرانسوی می گوید: «فکر می کنم انسان محوری در فیلمهای ما نسبت به مستندهای دیگر کمتر است. نمی خواهم بگویم که انسان در مستندهای ما اهمیت ندارد. انسان اهمیت زیادی دارد اما حضورش با سایر مولفه های موجود در جهان تعدیل شده است.»

«لوسین کاستینگ تیلور» فیلمساز فرانسوی توضیح می دهد که هدف از ساخت این فیلم بازسازی ارتباط میان انسان و محیط اطرافش است. وی می افزاید: «به نظرم انسان این نکته را فراموش می کند که بخشی از جهان است. به همین دلیل هم هست که محیط زیست را نابود کرده است. نکته دیگر این است که انسان تنها حیوانی است که فراموش می کند حیوان است. از این جهت فکر می کنیم منحصر به فردیم و محیط زیست و گونه های دیگر موجودات زنده و جهان بیجان اطراف، هیچ ارتباطی به ما ندارد. می خواهیم در فیلمهایمان میان انسان و حیوانات و نباتات و مواد معدنی پیوندی دوباره برقرار کنیم.»

پروژه ساخت مستندها در بازار آگورا کلید می خورد

«بازار مستند آگورا»، یکی از مشهورترین بخشهای جشنواره فیلمهای مستند تسالونیکی است. بیش از ۱۵۰ کارشناسان به اینجا آمده اند تا فیلمهای مستند را ببینند و درباره پروژه های جدید سینمایی با مستندسازان گفتگو کنند.

ییانا سری، مدیر این بخش از جشنواره می گوید: «امسال همه چیز به خوبی گذشت. نسبت به دوره های گذشته افراد حرفه ای بیشتری در این بخش حضور داشتند. همکاریهای جدید نتایج مثبت به دنبال دارد و اتفاقهای مثبت رخ داد. امیدواریم شاهد نمایش این مستندها در دوره های بعدی جشنواره تسالونیکی و جشنواره های بین المللی دیگر باشیم.»

فناوری واقعیت مجازی در مستندسازی

واقعیت مجازی بخش جدید جشنواره است که امسال میزبان هفت مستند بود. فیلمهای این بخش نشان می دهد در آینده شاهد تجربه های سینمایی شگفت انگیزی خواهیم بود.

جشنواره فیلمهای مستند تسالونیکی امسال بیست ساله شد. شهر تسالونیکی از ابتدا پذیرای جشنواره بود. این رویداد از یک جشنواره کوچک محلی به مکانی برای ملاقات و گردهمایی مستند سازان مطرح اروپایی تبدیل شده است چشم انداز آینده این جشنواره دلگرم کننده است.

بیشتر بخوانید:از فیلسوف فرانسوی تا واقعیت مجازی در جشنواره بین المللی فیلم تسالونیکی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهردار تسالونیکی مورد ضرب و شتم ملی‌گراهای افراطی یونان قرار گرفت

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید