ترابانت؛ نوستالژی آلمان شرقی در سالگرد انقلاب اکتبر

ترابانت؛ نوستالژی آلمان شرقی در سالگرد انقلاب اکتبر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

شصت سال پیش، هفتم نوامبر سال ۱۹۵۷ نخستین مدل از خودروی ترابانت در آلمان شرقی تولید شد؛ خودرویی که ۲۸ سال پس از فروپاشی دیوار برلین کماکان نماد صنعت آلمان شرقی به شمار می‌رود.

ترابانت که به «ترابی» و «بمب پلاستیکی» مشهور بود، حالا بخشی از خاطره مشترک و فرهنگ آلمانی‌های ساکن شرق این کشور فدرال است. خودرویی با موتور ۲ زمانه، شاسی آهنی و بدنه پلاستیکی که حداکثر سرعت آن به ۱۱۲ کیلومتر در ساعت می‌رسید.

خط تولید این خودرو در چهلمین سالگرد انقلاب بلشویک‌ها در روسیه به راه افتاد. ترابانت، به معنای «ماهواره» و در زمان فتوحات فضایی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی وارد «بازار» شد. خودرویی که به دیگر کشورهای بلوک شرق هم صادر می‌شد.

مشتریان مشتاق ترابانت در آلمان شرقی مجبور بودند تا ۱۰ سال برای تحویل گرفتن خودروی محبوب خود در انتظار باشند.

با فروپاشی دیوار برلین و اتحاد دو آلمان، طبیعتا جایی برای رقابت ترابانت با رقبای غربی نداشت اما تولید آن تا سال ۱۹۹۱ ادامه یافت.

کلکسیونرها و هواداران این خودرو در سال‌های گذشته به در برنامه‌های جمعی یاد و خاطره نماد صنعت آلمان شرقی را گرامی داشته اند. اما از قرار معلوم ترابانت کماکان زنده خواهد ماند: کارخانه ماشین سازی هرپا برنامه‌ای را برای تولید نسل جدید ترابانت دارد و نمونه‌ای از ترابانت جدید را در نمایشگاه امسال خودروی فرانکفورت، به نمایش گذاشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان غربی، آلمان شرقی؛ دیوار برلین هنوز در ذهن افراد حی و حاضر است

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان