پنجمین همایش بین المللی فرش آذربایجان در باکو

پنجمین همایش بین المللی فرش آذربایجان در باکو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با پنجمین همایش بین المللی فرش در باکو، موزه فرش جمهوری آذربایجان در گنجینه های خود را گشوده است.

آگهی

شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان میزبان پنجمین همایش بین المللی فرش آذربایجان بود. کارشناسان و دانشگاهیان از سراسر جهان در این همایش شرکت کرده اند.

ابولفضل کارائف، وزیر فرهنگ جمهوری درباره نمایشگاه فرشی که در حاشیه همایش بر پا شده است، می گوید: «قرار است در این نمایشگاه فرشهایی از مجموعه های موزه ویکتوریا و آلبرت، موزه برلین و مجموعه های خصوصی نیز به نمایش گذاشته شود.»

موزه فرش جمهوری آذربایجان نیز همزمان با این همایش درِ گنجینه های خودش را می گشاید و فرشها و پارچه های استثنایی و منحصر بفرد خود را به نمایش می گذارد.

شیرین ملیکوا، مدیر موزه می گوید: «هنر فرش در آذربایجان میراث اصلی ما و بیانگر تمام تاریخ و سنتهای ماست. فرش آذربایجان به خاطر تنوع ترکیبات، رنگ های روشن و به کارگیری فنون مختلف بافندگی مشهور است.»

بیشتر بخوانید: موزه فرش باکو؛ تجلی گاه فرهنگ و هنر آذربایجان

نرم افزاری که الگوهای تزئینی قرن هفدهم را به موسیقی تبدیل می کند

گروهی بین المللی از پنج کشور پروژه گنجینه ابریشم را به نمایش گذاشته است و کتابی نیز به هنر گلدوزی (سوزن دوزی) آذربایجان اختصاص داده شده است. ۳۳ تکه پارچه از ده مکان مختلف گرد آورده شده و به نمایش گذاشته شده است.

مسئول نمایشگاه می گوید: «این دسته پارچه ها که از اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن هفدهم میلادی به جا مانده است و عناصر تصویری آن را می توان به هنر پارچه بافی در دربار صفوی در قرن شانزدهم ارتباط داد.»

یکی از نمایش هایی که با اقبال بازدیدکنندگان روبرو شده نمایش نرم افزاری آوابافته (بافت آوا) است که الگوهای تزئینی قرن هفدهم را به موسیقی تبدیل می کند.

پنجمین همایش بین المللی فرش آذربایجان از ۱۷ تا ۲۰ اکتبر سال ۲۰۱۷ در باکو برگزار شد.

#Azerbaijan's great tapestries https://t.co/UHC9lsr6WA#AzerbaijanCarpetMuseumUNESCO</a></p>&mdash; Tural Balakishiyev (balakishiyev) October 18, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حل معمای قالی ۲۵۰۰ ساله پازیریک

تاجران فرش افغانستان به «شکارچیان قالیچه» اعتماد دارند

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی