داستان پناهجویان دگرباش در فیلم آقای همجنسگرای سوریه

داستان پناهجویان دگرباش در فیلم آقای همجنسگرای سوریه
نگارش از Euronews

فیلم مستند سینمایی «آقای همجنسگرای سوریه» داستان یک مسابقه زیبایی را به تصویر می‌کشد که توسط یک فعال سوری و بنیانگذار جنبش دگرباشان سوریه در ترکیه برگزار می شود. او این رویداد را جایگزین مسابقه زیبایی بین المللی همجنسگرایان در برلین کرد زیرا علاقمندان سوری برای شرکت در آن نیاز به ویزای شینگن داشتند.

در فیلم به کارگردانی آیسه توپراک، دو مرد همجنسگرا و پناهجوی سوری داستان خود را در خلال این مسابقه روایت می کنند. حسین، آرایشگری در شهر استانبول است که زندگی دوگانه ای در برخورد با خانواده محافظه‌کار و مذهبی و خودِ واقعی اش دارد و محمود که فعال حقوق دگرباشان و پناهنده ساکن برلین است. آنچه این دو را به هم می رساند، رویای شرکت در مسابقه زیبایی است.


حسین که زکریا اولین دوست پسر خود را از دست داده است این مسابقه را مبارزه علیه تصویری می داند که در اذهان از همجنسگرایان سوری حک شده است. او می گوید: «زکریا و من مدت چهار سال با هم بودیم. اما سه سال پیش داعش سر او را از بدنش جدا کرد و فیلم اعدام را برای خانواده اش فرستاد. مادر او تقریبا دیوانه شد.» حسین ادامه می دهد: «می می خواهم به دنیا نشان دهم که همجنسگرایان سوریه، تنها بدن‌های بی سر پرتاب شده از ساختمانها نیستند. ما رویا داریم و می خواهیم زندگی کنیم.»

آیسه توپراک کارگردان این فیلم معتقد است که حتی در جامعه ترکیه نیز زندگی برای پناهجویان دگرباشان و تراجنسی‌ها (ترنس) بسیار دشوار است. زیرا به‌عنوان پناهجو حق قانونی ندارند و در معرض آزار و اذیت قرار می گیرند.

همانطور که حسین نه ماه پیش در راه برگشت به خانه توسط گروهی از سوری‌ها و ترکیه‌ای ها مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت تا جایی که نمی توانست چشمهای خود را باز کند.

جنگ و مهاجرت آن چیزی است که دگرباشان سوری علاوه بر خطرات و تهدیدها و محدودیتهای اجتماعی و دینی باید بر دوش بکشند.

مطالب مرتبط