برندگان جشنوارۀ فیلم حقوق بشر ژنو مشخص شدند

برندگان جشنوارۀ فیلم حقوق بشر ژنو مشخص شدند
نگارش از Euronews

پانزدهمین جشنوارۀ فیلم حقوق بشر در شهر ژنو پایان یافت و برندگان این جشنواره در روز پایانی مشخص شدند. این جشنواره از روز دهم مارس آغاز شده بود و روز یکشنبه نوزدهم مارس به کار خود پایان داد.

آندره آس دالسگارد فیلمساز دانمارکی بهمراه عبیده زیتون، مستندساز اهل سوریه توانستند جایزۀ بهترین مستند این جشنواره را برای اثر مشترک خود بنام « نمایش جنگ» کسب کنند.

این فیلم مستند به ماههای اول اعتراضات خیابانی علیه دولت سوریه در ۲۰۱۱ می پردازد و در ادامه، عبیده زیتون که خبرنگار رادیو سوریه بوده، طی سالهای بحران در این کشور خشونت، مرگ، بمباران و جنگ و تاثیر آن در زندگی مردم سوریه را به نمایش گذاشته است.

آندره آس دالسگارد، یکی از سازندگان این مستند می گوید : «نیمی از کسانیکه در این مستند آنها را دنبال کرده ایم از بحران سوریه جان سالم بدر نبرده اند. آنها دیگر در میان ما نیستند چون حقوق شان زیر پا گذاشته شده و بهمین دلیل است که این مستند برای ما مهم است.»

در بخش بهترین فیلم داستانی نیز فیلم «سوزاندن پرنده» ساختۀ سانجوا پوشپاکومارا، کارگردان سریلانکایی جایزۀ بزرگ بهترین فیلم را به خانه برد. این فیلم پیش از این جوایز جشنواره توکیو و کرۀ جنوبی را نیز کسب کرده بود.

این فیلم به جنگ داخلی سریلانکا در سال ۱۹۸۹ و تلاش یک مادر برای زنده نگهداشتن هشت فرزندش پس از اعدام پدر خانواده می پردازد.