Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جشنواره فیلم اروپایی، از جیمز باند تا تونی اردمن

جشنواره فیلم اروپایی، از جیمز باند تا تونی اردمن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیست و نهمین دوره از جشنواره فیلم اروپایی در شهر وروتسواف لهستان، جایی که سالها پایتخت فرهنگی اروپایی بود، برگزار شد و بهترین های سینمای اروپا معرفی شدند.

آگهی

بیست و نهمین دوره از جشنواره فیلم اروپایی در شهر وروتسواف لهستان، جایی که سالها پایتخت فرهنگی اروپایی بود، برگزار شد و بهترین های سینمای اروپا معرفی شدند.

در این جشنواره از «شخصیت جیمز باند» به عنوان دستاورد جهانی سینمای اروپا تقدیر شد. جیمز باند تا کنون ۶۰ محصول سینمایی و تلویزیونی داشته است، شخصیتی مرموز، باهوش و توانمند که با نام ۰۰۷ شناخته می شود. پیرس برازنان هنرپیشه آمریکایی-ایرلندی که هم در نقش جیمز باند بازی کرده و تهیه کننده بوده به همراه همسرش در این مراسم حاضر شد و از اون تقدیر با عمل آمد.

او بر روی صحنه گفت: «هیچ اتفاقی نمی توانست مرا بیشتر از دریافت این جایزه برجسته و اینکه کار من به عنوان هنرپیشه و تهیه کننده این فیلم مورد تقدیر قرار گرفت خوشحال کند.»

پیرس برازنان فیلم های زیادی بازی کرده اما تنها در چهار فیلم جیمز باند به عنوان شخصت اصلی ایفای نقش کرده با این وجود همواره به خاطر نقشش در جیمز باند شناخته می شود. آیا او نمی خواهد خودش را از این عنوان خلاص کند؟ خودش می گوید: «نمی خواهم از شرش راحت شوم؟ جیمز باند یک شخصیت فوق العاده است که در این ۵۰ سال از آزمون های سختی گذشته، تنها تعداد محدودی از هنرپیشه های مرد این بخت را داشته اند که در این نقش هنرنمایی کنند. من افتخار می کنم که جز این گروه بوده ام و اسمم در کنار آنهاست.»

ژان کلو کریر، نمایشنامه نویس برجسته فرانسوی نیز از جمله کسانی بود که در جشنواره فیلم اروپایی از او تقدیر شد. نویسنده، مترجم و هنرپیشه ۸۵ سال در کارنامه درخشان خود آثار ماندگاری مانند «طبل»، «سبکی تحمل ناپذیر هستی» و «جذابیت پنهان بورژوازی» را ثبت کرده است. وی می گوید: «خیلی خیلی خوشحال هستم. این جایزه یادآور چیزهای زیادی در زندگی من است. شصت سال است که در سینما حضور دارم و تا وقتی که بشود ادامه می دهم، چرا که نه.»

اما برجسته ترین فیلم این دوره تونی اردمن اثر آلمانی اتریشی بود که توانست ۵ جایزه اصلی را به خود اختصاص دهد. تونی اردمن علاوه بر اینکه بهترین فیلم اروپایی امسال شناخته شد جوایز بهترین کارگردانی، هنرپیشه نقش اول زن، هنرپیشه نقش اول مرد و بهترین فیلمنامه را ازآن خود کرد.

مارن اده، کارگردان فیلم می گوید: «فکر می کنم بخشی از موفقیت فیلم مرهون این باشد که مردم دوست دارند در سینما بخندند و فیلم علاوه بر اینکه کمدی است ابعاد دیگری را نیز به تصویر می کشد چون می خواستم کمدی و درام را با هم تلفیق.»

هنرپیشه نقش اول مرد فیلم می گوید: « به جز اینکه مارین اده در این جایزه نقش داشت، کار کردن در کنار ساندرا هولر خیلی خوب بود فقط کافیست به حرفش گوش کنید بقیه خودش می آید.»

ساندرا هولر نیز می گوید: «خیلی تمرین کردیم و به خیلی چیزها در روابط پدر و دختری رسیدیم. بارها صحنه را بازی کردیم. مثل تمرین تئاتر بود.»

مردی به اسم اووه، جایزه بهترین فیلم کمدی را ازآن خود کرد. هنرپیشه نقش اول این فیلم می گوید: «این هم از جایزه بهترین فیلم کمدی، ما سوئدی ایم و خوب یه ذره عجیب است. رمز کار این است که اصلا با مزه نباشید. حالا که اینگمار برگمان مرده می تونیم ما می تونیم جنبه های دیگر کمدی را توسعه بدهیم.»

نقش اول این فیلم را رالف لاسگورد ۵۹ ساله باری می کند. او نامزد دریافت جایزه بهترین نقش اول مرد شد.

جیان فرانکو روسی هم جایزه بهترین فیلم مستند را دریافت کرد. او می گوید: «این جایزه خیلی برای من اهمیت دارد. بار سوم است که نامزد دریافت جایزه فیلم اروپایی می شوم، سرانجام موفق شدم آن را به دست بیارم. می خواهم این جایزه را به جزیره لامپدورا تقدیم کنم.»

این مستند در جشنواره برلین امسال هم جایزه شیر طلایی را ازآن خود کرد و مورد توجه منتقدان قرار گرفت. فیلم درباره بحران مهاجرت به اروپاست و در جزیره لامپدوزا تصویربرداری شده است.

البته بزرگترین موفقیت امسال نصب فیلم تونی اردمن شد. این نخستین بار است که جایزه جشنواره اروپایی به فیلمی به کارگردانی یک زن تعلق می گیرد.

خبرنگار یورونیوز در مراکش می گوید: «مراسمی با شکوه فراوان، لحظه ای بزرگ برای فیلم تونی اردمن که به دلیل موفقیت های متعدد بین المللی اش می تواند به در اسکار هم خوش بدرخشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگردان جیمز باند جدید مشخص شد

تقدیر سینمای اروپا از ژان کلود کریر

نامزدهای بهترین بازیگر برای جوایز فیلم اروپا اعلام شدند