Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«تونی اردمن» بهترین فیلم سال در آلمان

«تونی اردمن» بهترین فیلم سال در آلمان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«تونی اردمن» از جمله فیلم هایی بود که در جشنواره کن امسال تحسین منتقدان را برانگیخت اما به رغم پیش بینی ها، موفق به کسب جایزه نشد.

آگهی

«تونی اردمن» از جمله فیلم هایی بود که در جشنواره کن امسال تحسین منتقدان را برانگیخت اما به رغم پیش بینی ها، موفق به کسب جایزه نشد. این فیلم اکنون در آلمان به روی پرده رفته و تاکنون عنوان بهترین فیلم سال را در این کشور به خود اختصاص داده است.

«تونی اردمن» روایتی است کمیک از تضاد میان شخصیت ساده و شوخ طبع وینفرید، یک معلم مدرسه در آلمان و دخترش که بسیار حساس و جدی است.

مارِن آده نویسنده و کارگردان اثر می گوید: «اغراق و رادیکالیزمی که اندی کافمن (هنرپیشه آمریکایی) در نقش هایش از آن بهره می برد همواره برایم الهام بخش بوده است. از روابط شوخ طبعانه در جمع خانواده نیز ایده هایی زیادی گرفتم. پدرم آدم بسیار طنازی بود. روزی برای شوخی به او دندان های مصنوعی هدیه دادم و او سالها هر از چند گاهی از آن استفاده می کرد.»

بخشی از موفقیت فیلم به غیر قابل پیش بینی بودن موقعیت های خلق شده مربوط می شود. فیلم با وجود طولانی بودن، مدام در حال نوسان بین فضاهای مختلف و بعضا متناقض نظیر صحنه های کمیک و لحظات تاثیر گذار حسی و عاطفی است.

ساندرا هولر بازیگر نقش دختر خانواده می گوید: «هیچکس نمی توانست حدس بزند که در جریان فیلمبرداری چه خواهد گذشت. هیچیک از ما نمی دانستیم. تنها برنامه زمانی کار و محتوای کلی در اختیارمان بود. برای تمرین دورهم جمع می شدیم اما هیچکس از اتفاقی که قرار بود بیافتد، خبر نداشت. درست مانند فرزندی که قرار است به دنیا بیاید.»

در صحنه های کمدی که بسیار طبیعی به نظر می رسند، از بداهه خبری نیست و همه جزئیات به دقت نوشته شده اند. پرداخت پرسوناژها به خوبی صورت گرفته و برای نوع رفتار، نگاه، لباس و حتی وسائل جانبی آنها بسیار فکر شده است.

پیتر سیمونیچک بازیگر نقش اصلی در باره صبور و در عین حال سخت گیر بودن کارگردان اثر می گوید: «برای کارکردن با او نباید هیچ حدی قائل بود. او اینگونه است. در کَن با فردی که مسئول زیر نویس های فیلم بود روبرو شدم. او نیز تحت تاثیر کار کردن با مارن آده بود اما در عین حال می گفت هیچوقت در عمرم این اندازه کار نکرده بودم. هر فردی که در سر راه او قرار می گیرد باید خود را برای تلاشی واقعی آماده کند.»

«تونی اردمن» با تلفیق کمدی و تراژدی تلاش دارد تضاد میان ابعاد درونی و بیرونی شخصیت ها را برجسته سازد. این فیلم سومین اثر مارن آده کارگردان زن آلمانی است که در سال ۲۰۰۹ با فیلم «هرکس دیگر» موفق به کسب دو خرس نقره ای از جشنواره برلین شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد