ون گوگ یا نه؟ مناقشه جدید در آثار منتسب به نقاش هلندی

ون گوگ یا نه؟ مناقشه جدید در آثار منتسب به نقاش هلندی
نگارش از Euronews

دنیای هنر با مناقشه ای جدید در مورد اصالت آثار یکی از نقاشان معروف روبرو شده است.

دنیای هنر با مناقشه ای جدید در مورد اصالت آثار یکی از نقاشان معروف روبرو شده است. به تازگی کتابی شامل نقاشیهای دیده نشده ونسان ون گوگ نقاش مشهور هلندی منتشر شده است. ناشر و مولف آن ادعا می کنند این کتاب شامل عکسهایی از حدود سی نقاشی ونسان ون گوگ است که تا به حال کشف نشده بودند. آنها می گویند نقاشیها در هتل محل سکونت ون گوگ در جنوب فرانسه پیدا شده اند.

کارشناسان موزه ون گوگ در آمستردام این ادعا را تکذیب می کنند. این موزه شامل بیش از ۵۰۰ اثر نقاش هلندی است. اکسل روگر، تاریخدان موزه ون گوگ می گوید: «ما این آثار را چند سال پیش دیدیم. مالک آن عکس آنها را به ما نشان داد و براساس عکسها ما به این نتیجه گیری رسیدیم که این آثار نمی تواند متعلق به ون گوگ باشد.»

بوگومیال ولش اوشاروف، مولف کتاب و تاریخدان هنر کانادایی در نشست خبری که ۱۵ نوامبر، ۲۵ آبان در پاریس برگزار شد این کتاب شامل طراحی ها را معرفی کرد. او با تاکید بر اعتقاد خود گفت: «وقتی می دانم کاری مال ون گوگ است واقعا می دانم. وقتی موزه ای به من بگوید ما اولویت خاصی داریم و یا مصالح ویژه ای در بین است آن وقت فکر می کنم دردسر شروع شده است و باید روشن شود خبرگی در کجا است و چه کسی خبره کار است.»

خانم ولش اوشاروف و ناشران او می گویند این طراحی ها مربوط به دوره پسا امپرسیونیستی نقاش است. سال ۱۸۸۸ زمانی که ون گوگ در اوج توانایی خود بود به جنوب فرانسه رفت.

پژوهشگران موزه معتقدند که خصوصیات و سبک نقاشیها شباهتی با کارهای ون گوگ در آن دوران ندارد، شلخته و بی مهارت است. ولی مولف کتاب با دفاع از اصالت طراحی ها گفت موزه ون گوگ پیش از این نیز در تشخیص هایش اشتباه کرده است و کارهای منتسب به ون گوگ را رد کرده بود که بعدها ثابت شد اصیل هستند.

مطالب مرتبط