نمایشگاه «خیانت تصاویر» رنه ماگریت در پاریس

نمایشگاه «خیانت تصاویر» رنه ماگریت در پاریس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدوی پاریس میزبان آثار رنه ماگریت، یکی از برجسته ترین نقاشان سورئالیست است.

آگهی

مرکز فرهنگی ژرژ پمپیدوی پاریس میزبان آثار رنه ماگریت، یکی از برجسته ترین نقاشان سورئالیست است. ماگریت با ترسیم نقاشی های فراواقع گرای غیر معمول به شهرت رسید. نقاش قرن بیستمی با رسم اشیا معمولی در زمینه های غیر متداول، ذهنیت مخاطب از واقعیت را مورد سوال قرار می دهد. شیوه واقعگرایی رنه ماگریت نه تنها نشاندهنده خود شی، بلکه تاکید بر ناشناخته و رمزآمیز بودن آن است.

دیدیه اوتینگر، برگزار کننده نمایشگاه با اشاره به تاثیر ماگریت بر فلسفه می گوید: «او (ماگریت) دنباله رو فلسفه های موجود و یا فیلسوفها نبود. ماگریت شمشیر را از رو بسته بود یعنی با فیلسوفها وارد مبارزه تئوریک شد تا به آنها ثابت کند تصویر درست مانند واژه می تواند فکر را بیان کند.»

علاوه بر نوشتن واژه در کنار تصویر، بعضی از اشیا مانند شمع و یا آتش، سایه، خطوط انحنایی و اندام های بدن در نقاشی های ماگریت تکرار می شوند. نقاش فرا واقعگرای بلژیکی این اشکال را که عموما نمادی از تمایلات انسانی است برای ارزیابی ظرفیت هنر در بازنمایی واقعیت بکار برده است.

دیدیه اوتینگر در ادامه می گوید: «ماگریت سالها نقاش پوستر بود، وقتی پوستر می کشی میدانی که مثلا صدها نفر آن را در خیابان و یا جاده ها از راه دور می بینند. این به ماگریت مهارت و تکنیکی داده بود که او در این نقاشی ها پیاده کرده است. و این تاثیر امروز هم وجود دارد، این نقاشی ها امروز هم بسیار قوی و تاثیر گذار هستند.» نمایشگاه «خیانت تصاویر» (LA TRAHISONDESIMAGES) شامل بیش از ۱۰۰ اثر رنه ماگریت تا ۲۳ ژانویه در موزه پمپیدوی پاریس برقرار خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری سیزدهمین جشنوارهٔ بین‌المللی موسیقی قبله در آذربایجان

جشنواره اکسپوژر؛ عکاسان نامدار بین‌المللی در شارجه گردهم آمدند

شکوه واحه‌های ازبکستان در موزه لوور پاریس