Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اهدای جایزه اروپایی جشنواره فیلم میشکولتس به ژولیت بینوش

اهدای جایزه اروپایی جشنواره فیلم میشکولتس به ژولیت بینوش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جایزه اروپایی جشنواره بین المللی فیلم میشکولتس در مجارستان به ژولیت بینوش، هنرپیشه فرانسوی اهدا شد.

آگهی

جایزه اروپایی جشنواره بین المللی فیلم میشکولتس در مجارستان به ژولیت بینوش، هنرپیشه فرانسوی اهدا شد. این جشنواره امسال از ۱۹ تا ۲۸ شهریور (۹ تا ۱۸ سپتامبر) برگزار می شود.

ژولیت بینوش که سابقه بازی در فیلم هایی چون «بیمار انگلیسی» و «آبی» را در کارنامه خود دارد، به عنوان یکی از مدافعان حقوق زنان و آزادی بیان شناخته می شود.

ژولیت بینوش می گوید: «برای من هر فیلم فرصتی برای متحول شدن است. مجالی است برای داشتن رفتاری انسانی تر، کسب درکی بهتر از دیگران، مهرورزی بیشتر و به دست آوردن دیدی بازتر.»

ژولیت بینوش در جشنواره فیلم میشکولتس همچنین از تجربه همکاری خود با کریشتوف کیشلوفسکی، کارگردان فقید لهستانی سخن گفت. در جشنواره امسال میشکولتس از کریشتوف کیشلوفسکی که ۲۰ سال پیش درگذشت تجلیل می شود.

فیلم «آبی» اثر کریشتوف کیشلوفسکی که ژولیت بینوش در آن ایفای نقش کرده است به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره امسال به نمایش در آمد.

ژولیت بینوش می گوید: «کار با کیشلوفسکی برای من خیلی راحت بود. او در کارش جدی بود با این حال ملایمتی نیز داشت. همانند یک اگزیستانسیالیست نگاهی شوخ طبعانه به امور داشت، چیزی که من عاشقش بودم زیرا انسانیت او را نشان می داد.»

یکی از فیلمهای به نمایش در آمده در جشنواره امسال فیلم «موتل میست» چهارمین اثر پرابدا یون، کارگردان تایلندی بود. این فیلم داستان تلاقی سرنوشت چهار شخصیت فیلم را در یک هتل کنار جاده ای در حومه بانکوک روایت می کند.

کلائوس ادر، رئیس هیات داوران جشنواره می گوید: «برنامه جشنواره جای کشف کردن دارد. اگر به جشنواره ها بروید فیلم های زیادی می بینید و فیلم های بسیاری از این جشنواره ها مشترک هستند. اینجا اما می توانید فیلمهایی را ببینید که وارد چرخه جشنواره ها نشده بودند. با شگفتیهای بزرگی روبرو می شوید. در نتیجه برنامه این جشنواره برنامه ای است که به سادگی کنجکاوی شما را بر می انگیزد.»

یکی دیگر از فیلمهای حاضر در این جشنواره فیلم مجار «مِمو» (Memo) است. داستان این فیلم در دهه ۱۹۸۰ میلادی و در دوران کمونیسم می گذرد و صحنه آرایی و طراحی لباسها با پیش زمینه تاریخی فیلم هماهنگ شده اند. «ممو» به موضوع فراموشی و یادآوری خاطرات می پردازد.

ایستوان تاسنادی، کارگردان «ممو» می گوید: «فیلمهای زیادی در مورد فراموشی دیده ایم و این فیلم ها خود تبدیل به یک سبک شده اند. در مقابل اما موضوع عدم توانایی در فراموش کردن خاطرات کاملا جدید است. به همین دلیل خیلی برایش هیجان دارم چون خیلی نادر است که بتوانید موضوعی تازه برای سینما و تئاتر بیابید. بیماری عدم فراموشی خاطرات خیلی نادر است و در نتیجه باید کتابهای پزشکی در این مورد مطالعه می کردم. در دهه ۱۹۵۰ یک استاد پزشکی اهل اتحاد جماهیر شوروی در مورد فردی که به این بیماری مبتلا بود مقاله ای نوشت. این الهام بخش من برای ساخت این فیلم شد. داستان فیلم تخیلی است اما این بیماری واقعی است.»

در حالی که اکثر افراد به سختی می توانند اولین خاطره ثبت شده دوران کودکی خود را مشخص کنند، شخصیت فیلم «ممو» براحتی و با جزئیات همه چیز را به یاد می آورد و قادر به فراموش کردن نیست.

گابور اچ، خبرنگار یورونیوز در محل جشنواره می گوید: «این جشنواره در میشکولتس در شهری واقع در شرق مجارستان برگزار می شود. این منطقه فقیرتر از غرب کشور است، میزان دستمزدها پائینتر است و نرخ بیکاری بیشتر. با وجود این مشکلات، میشکولتس زندگی هنری پر جنب و جوشی از جمله در زمینه تئاتر و اپرا دارد. علاوه بر جشنواره سالانه فیلم، یک جشنواره بین المللی اپرا نیز در اینجا برگزار می شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد