نمایشگاه نود سال پوشاک ملکه الیزابت دوم

نمایشگاه نود سال پوشاک ملکه الیزابت دوم
نگارش از Euronews

به مناسبت نودمین سال زندگی الیزابت دوم، ملکه بریتانیا نمایشگاهی از لباس های او در لندن برپا شده است. این نمایشگاه که در کاخ باکینگهام برگزار شده است شامل لباس ها و سبک پوشاک ملکه بریتانیا از جمله در مراسم ازدواج و تاجگذاری است.

برگزار کننده نمایشگاه می گوید: «هدف من از برپایی این مجموعه، نمایش لباس و پوشاک ملکه و همچنین نشان دادن نقش لباس های مختلف برای موقعیت ها و سمت های مختلفی است که ملکه به عهده دارد، او رهبر مردم و رییس حکومت، فرمانده نیروهای مسلح و رییس کشورهای مشترک المنافع است.»

نمایشگاه فهرستی از رویدادهای مهم زندگی ملکه بریتانیا از کودکی تا امروز را در قالب لباس ها و پوشاک طراحی شده برای او به تصویر می کشد. با وجود جیره بندی در بریتانیا همزمان با ازدواج ملکه، سعی شده بود لباس مراسم عروسی او در سال ۱۹۴۷، با وجود ده هزار مروارید و کریستال چندان مجلل به نظر نرسد. برگزار کننده نمایشگاه با اشاره به اینکه برخی از اقلام این نمایشگاه از مهمترین آثار فرهنگی قرن بیستم بریتانیا محسوب می شود گفت: «سعی کردم لباس هایی را انتخاب کنم که دهه های زندگی ملکه را نشان دهد و از طرف دیگر شامل لباس هایی باشد که با وظایف مختلف او و مناسبت های گوناگون هماهنگی داشته باشد. باید بگویم بعضی از آنها در عین حال از بهترین نمونه های فرهنگ بریتانیا است.»

قرار است بیش از ۱۵۰ قطعه پوشاک ملکه الیزابت دوم در سال ۲۰۱۶ در سه نمایشگاه عرضه شود. نمایشگاه «پوشاک سلطنتی: نود سال مد و استایل لباس ملکه» (Fashioning a Reign: 90 Years of Style from The Queen’s Wardrobe ) تا یازدهم مهر، دوم اکتبر در کاخ باکینگهام در لندن بر قرار است.