Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ملاقات هنرمندان استونیایی و جهانی در جشنواره موسیقی کلاسیک در پَرنو

با همکاری
ملاقات هنرمندان استونیایی و جهانی در جشنواره موسیقی کلاسیک در پَرنو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

“یَروی” ها پدر و پسر دو رهبر ارکستر هستند که جشنواره موسیقی کلاسیک را در استونی کشور زادگاهشان بنیان گذاشتند.

“یَروی” ها پدر و پسر دو رهبر ارکستر هستند که جشنواره موسیقی کلاسیک را در استونی کشور زادگاهشان بنیان گذاشتند. این جشنواره مدتی بدلیل آشفتگی های سیاسی در کشور متوقف شده بود. هدف این جشنواره بین المللی برقراری پیوندهای فرهنگی، تاریخی و هنری بین استونی و کشورهای اطراف آن است.

شهر “پرنو” در جنوب غرب استونی از سال ۲۰۱۰ میلادی میزبان جشنواره موسیقی کلاسیک است که خانواده یَروی آن را بنیان گذاشته است. اعضای این خانواده نسل اندر نسل رهبر ارکستر بوده اند.

برگزاری این جشنواره در اینجا، به پرنو که قبلا یک تفریحگاه ساحلی مشهور بود، شکوه سابقش را بازگردانده است. این شهر امروز پایتخت فرهنگی استونی و محل ملاقات هنرمندان و موسیقیدانان شده است.

پاوو یَروی در حالیکه عکسی را نشان می دهد که در زمان کودکی با شوستاکوویچ آهنگساز روس گرفته است، می گوید: «من در تالین بزرگ شدم، اما هر سال سه ماه تابستان را به پَرنو می آمدیم. طبیعی بود که اینجا ویولونیستهای مشهوری چون داوید اویستراخ را در اینجا ملاقات کنیم. حتی یکبار دیمیتری شوستاکوویچ، آهنگساز روس را اینجا دیدم و گیدون کِرمِر، نوازنده ویلن و رهبر ارکستر لتونیایی را. دخترانم در آمریکا زندگی می کنند، وقتی به اینجا می آیند، می گویند: به “خانه” مان در پرنو می رویم. هیچ حسی برای من بهتر از این نیست که پرنو و استونی را خانه خودشان می دانند.»

نیمی از ارکستر این فستیوال را نوازندگان استونیایی تشکیل می دهند و نیمی از آن هنرمندان جهانی هستند که پاوو یروی درطول زندگی موفق حرفه ایش ملاقات کرده است.
وی می گوید: «اینجا از خواب خوش خبری نیست و تمام وقت مشغول کار هستیم، با این وجود حس می کنیم که کار مهمی را به انجام رسانده ایم، موسیقی خوب ما را پر از انرژی می کند و هر تابستان با موسیقیدان های بزرگی که زنده هستند از نزدیک و شخصا آشنا می شویم و زندگیمان غنای بیشتری می گیرد.»

در این فستیوال ۲۰۰ موسیقیدان از استونی و از سراسر جهان، به همراه پنج ارکستر برنامه اجرا کردند. یکی از قطعاتی که در جشنواره امسال اجرا شد، سمفونی شماره دو کارل نیلسون، آهنگساز دانمارکی بود. ویکتوریا مولووا، ویولونیست مشهور روسی هم از دیگر هنرمندانی بود که در جشنواره پرنو حضورداشت. وی کنسرتو ویولون ژان سیبلیوس، آهنگساز فنلاندی قرن نوزدهم را اجرا کرد.

Viktoria performs Violin Concerto by Sibelius with Estonian Festival Orchestra and paavo_jarvi</a> on 14th of July. <a href="https://t.co/IrLyc6AvVX">pic.twitter.com/IrLyc6AvVX</a></p>&mdash; Pärnu Music Festival (ParnuMusicFest) July 3, 2016

برگزاری کلاسهای پیشرفته برای رهبران جوان ارکستر در فرهنگستان یروی از دیگر فعالیتهای این جشنواره است. استادان این کلاسها هم خانواده هنرمند یروی هستند: پاوو، برادرش کریستیان و پدرشان نیمه یروی که از رهبران مشهور ارکستر است.

نیمه یروی می گوید: «در رهبری ارکستر همه چیز هست. رهبر ارکستر با چشمانش به نوازنده می گوید “این کار را بکن! این نوا را بساز!” خواست رهبر ارکستر در چشم هایش است و چشم هایش با شما حرف می زند. الان من با شما حرف می زنم! می بینید که با چشم هایم کاری می کنم و به خنده افتاده اید. چرا؟ برای این که با شما حرف بزنم، بدون این که یک کلمه بر زبان بیاورم.»

جشنواره موسیقی پرنو به فلسفه خود وفادار است: اجرای قطعات مدرن. امسال هم اثری از ارکی-سون تیور (Erkki-Sven Tüür) آهنگساز معاصر استونیایی در این جشنواره به اجرا در آمد.

Lepo Sumera Award for Composition winner Toivo Tulev with jury members Erkki-Sven Tüür, Paavo Järvi ParnuMusicFest</a> <a href="https://t.co/fplfd44EIW">pic.twitter.com/fplfd44EIW</a></p>&mdash; Madli-Liis Parts (madliliis) July 19, 2016

پاوو یَروی می گوید: «ما [رهبران ارکستر] خیلی خوش شانس هستیم. صبح که بیدار می شویم بعد از یک فنجان قهوه، سروکارمان با بزرگترین نوابغی است که روی زمین وجود داشته اند: موتسارت، مالر، بتهوون. اگر اجرای سمفونی سیبلیوس یا سمفونی مالر شغل شما باشد، حق شکایت ندارید. خیلی آدم خوشبختی هستید!»

این جشنواره موسیقی از نهم تا هفدهم ماه ژوییه ۲۰۱۶ در دو شهر پرنو و تالین، پایتخت استونی برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت‌های جهانی شنا در آب‌های سرد استونی

استونی؛ کلاسهای رهبری ارکستر در فرهنگستان هنر «یروی»

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان