درخشش آثار پویانمایی در آمریکا و اروپا

درخشش آثار پویانمایی در آمریکا و اروپا
نگارش از Euronews

هفته گذشته مملو از خبر موفقیتهای فیلم های پویانمایی در جهان بود:

رکورد جدیدی در گیشه های آمریکا

سیزده سال پس از ساخت انیمیشن «در جستجوی نمو»، شرکت پیکسار دیزنی فیلم دیگری را به روی صحنه آورد که «در جستجوی دوری» نام داشت. دوری ماهی کوچک و فراموشکار انیمیشن نمو بود.

این فیلم تاکنون در آمریکا بیش از ۱۳۶ میلیون دلار فروش داشته است که خود رکورد جدیدی برای فیلمهای انیمیشن محسوب می شود.

فیلم دوری توانست رکورد ۹ ساله ای را که متعلق به «شرک ۳» بود، بشکند. شرک ۳ که در سال ۲۰۰۷ میلادی روی پرده رفت بیش از ۱۲۱ میلیون دلار فروش داشت و پس از آن جایگاه دوم به فیلم «مینیونها» با فروش بیش از ۱۱۵ میلیون دلار در گیشه ها تعلق داشت.

برگزیدگان جشنواره انسی در فرانسه

فیلم «زندگی من به عنوان یک کدوی سبز» ساخته کلود باراس، فیلمساز فرانسوی که تحسین منتقدان جشنواره کن را به همراه داشت نیز توانست در جشنواره پویانمایی «انسی» فرانسه که یکی از معتبرترین جشنواره های انیمیشن جهان است، جایزه اصلی را از آن خود کند. این اثر نوشته سلین شیاما و مبتنی بر رمانی به همین نام، نوشته «ژيل پاريس» است و داستان چند کودک یتیم را تعریف می کند که در یک خانه گروهی زندگی می کنند و سعی دارند به همدیگر برای حل مشکلات کمک کنند.

سباستین لودنباخ نیز با انیمیشن «دختری بدون دست» موفق به کسب جایزه ویژه هیات داوران جشنواره انسی شد. فیلم اقتباسی آزاد از افسانه های برادران گریم و دارای سبک انیمیشن مینیمالیستی با الهام از خوشنویسی چینی است. داستان فیلم درباره آسیابانی است که مجبور می شود دخترش را به شیطان بفروشد. دختر جوان موفق به فرار می شود اما دستش را از دست می دهد.

فیلم «سر ناپدید شده» اثر فرانک دیون صاحب تندیس کریستال بهترین انیمیشن کوتاه جشنواره انسی شد. این فیلم داستان ژاکلین را تعریف می کند. او بانوی پیری است که کمی حافظه اش را از دست داده اما تصمیم می گیرد بتنهایی و با قطار به کنار دریا سفر کند.