دلهره در فیلم «اختلال»؛ بدگمانی یک کهنه سرباز یا خطری واقعی؟

دلهره در فیلم «اختلال»؛ بدگمانی یک کهنه سرباز یا خطری واقعی؟
نگارش از مهران احمدی

در فیلم اختلال یا «Disorder» ماتیاس شوئنارتس نقش کهنه سربازی به نام ونسان را بازی می کند که از اختلال استرس ناشی از ضایعه روانی در جنگ رنج می برد. در غیاب یک تاجر ثروتمند لبنانی او به عنوان محافظ خانواده این تاجر استخدام می شود. هر چند در ظاهر اوضاع در ملک شخصی این خانواده آرام به نظر می رسد اما ونسان اطمینان دارد که خطری این خانواده را تهدید می کند.

ماتیاس شوئنارتس، هنرپیشه بلژیکی بسیار برای ایفای درست نقش این کهنه سرباز وسواس داشته و حتی خوابش مختل شده است.

او می گوید: «وضعیت ناشی از اختلال استرس در پی یک ضایعه روانی بسیار حساس است. در نتیجه من احتیاج به تجربه این شرایط داشتم. باید خودم را در این حالت قرار می دادم. دائم بدگمان می بودم، حالتی که حواستان در آن ۲۰۰ درصد کار می کند. صداها را تند و تیزتر می شوید و همه چیز را تند و تیزتر حس می کنید. از آنجا که بسیار نگران می شدم دیگر نمی خوابیدم. این یک انتخاب نبود و ناگهان نیز این علائم در من ظهور کرد.»

فیلم «اختلال» که سال گذشته در هنگام نمایش در جشنواره کن «مریلند» نامید می شد، دومین فیلم بلند آلیس وینکور، کارگردان فرانسوی آن است. او می گوید از زمان نگارش فیلمنامه ماتیاس شوئنارتس را در ذهن داشته است.

آلیس وینکور می گوید: «می دانستم که او می تواند این حالت نزدیک به جنون را بیایبد. این امری است که واقعا روی آن کار کردیم. او در هنگام فیلمبرداری نمی خوابید. ما نیز البته کارهای زیادی انجام دادیم. به عنوان مثال بر روی بدن او با تمام آن خالکوبی ها و زخمها کار زیادی انجام شد. او واقعا در نقش خود فرو رفته بود و به فیلم متعهد بود. به عنوان کارگردان تجربه ای شگفت انگیز بود.»

فیلم «اختلال» یا «Disorder» با بازی ماتیاس شوئنارتس و دایان کروگر ماه سپتامبر گذشته در فرانسه اکران عمومی شد و از روز ۲۵ مارس نیز در سینماهای بریتانیا به نمایش در می آید.