Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هنر خاور میانه و شمال آفریقا در دوسالانه مراکش

هنر خاور میانه و شمال آفریقا در دوسالانه مراکش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایشگاه دو سالانه مراکش فرصتی برای آشنایی با هنر شمال آفریقا و خاورمیانه است. موضوع این دوره دوسالانه به انتخاب مدیر فلسطینی آن، بازگشت به ریشه ها

آگهی

نمایشگاه دو سالانه مراکش فرصتی برای آشنایی با هنر شمال آفریقا و خاورمیانه است. موضوع این دوره دوسالانه به انتخاب مدیر فلسطینی آن، بازگشت به ریشه ها است. در بخشی از نمایشگاه در یک عمارت قرن شانزدهم، چیدمان رشید القریشی، هنرمند الجزایری در نمایش است. او می گوید: «هدف من بیان رابطه فوق العاده با والدینم از راه نوشتن کلمات روی این آثار بود که ماندگار هستند. بعد از من، اینها برای فرزندانم و نوه هایم باقی می مانند. من هنرمند هستم و پدرو مادرم نه تنها هیچوقت با من مخالفت نکردند. بلکه همیشه مشوق من بوده اند و این برای بزرگداشت آنها است.»

یک موتور بولدوزر نمایشی که از استخوان، چرم، چوب و قطعات فولاد و مس بازیافتی ساخته شده است در بخشی دیگر در نمایش است. اریک فون هوف، هنرمند بلژیکی خالق این اثر که در الجزایر بدنیا آمده است در باره ایده و مفهوم آن می گوید: «موتور بولدوزر کاترپیلار توجه من را جلب کرد زیرا یک ماشین شهر سازی است و در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. از طرفی در جنگ ویتنام از این ماشین در مناطق جنگی و جنگ زیاد استفاده شد و امروز هم در جنگ عراق هم کاربرد دارد. موتوری که اینجا در نمایش است بویژه در کرانه غربی و نوار غزه بکار استفاده می شود.»

سارا اوحادو از طرح های جواهرات یک هرمند معروف مراکشی الهام گرفته است. گنیجنه آثار احمد بوعنانی، فیلمسازی که سال ۲۰۱۱ در گذشت اکنون توسط هنرمندان جوان بار دیگر کشف و بازسازی می شود. سارا اوحادو می گوید: «من روی طراح های جواهراتی که بوسیله احمد بوعنانی ثبت شده کار کردم. روش های او را کشف کردم و روی مصالح و مضمون این طراحی ها دوباره کار کردم. بعلاوه، برای داشتن ایده و اساس طراحی، از تفسیر تخیلی داستان های عامیانه او بهره بردم. او بزرگترین گردآوردنده داستان های عامیانه عرب بود.»

در زمینه صنایع دستی، علاوه بر نمایش آثار هنرمندان پیشروی دهه ۶۰ میلادی مراکش، يطو برادة با الهام از داستان های عامیانه و پارچه های قدیمی خانوادگی این آثار را آفریده است. او می گوید: «جوان ها با صنایع دستی سنتی کار می کنند، آنها را دوباره یاد می گیرند و بکار می برند. من از وقتی از مراکش بیرون آمدم، دوختن و بافتن را شروع کردم. صنایع دستی در جنبش های فمینیستی، حقوق مدنی و جنبش های مدنی جایگاه خاصی داشته است. با وجود اینکه ممکن است جز هنرهای درجه یک حساب نشوند، اما همیشه مهم بوده اند.»

دوسالانه مراکش ۱۱ هفته ادامه دارد و هشتم ماه مه به کار خود پایان می دهد. این رویداد فرهنگی با عرضه آثار هنری و برگزاری کارگاه ها و نشست ها در مکان ها ی مختلف شهر مراکش برگزار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟