Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چهاردهمین «جشنواره فیلم حقوق بشر» ژنو: معرفی فیلم های برنده

چهاردهمین «جشنواره فیلم حقوق بشر» ژنو: معرفی فیلم های برنده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جشنواره بین المللی فیلم و نشست حقوق بشر توسط جنبش جهانی حقوق بشر (FIFDH) در ژنو برگزار شد. مدیر چهاردهمین دوره این فستیوال در باره فیلم های منتخب به

آگهی

جشنواره بین المللی فیلم و نشست حقوق بشر توسط جنبش جهانی حقوق بشر (FIFDH) در ژنو برگزار شد. مدیر چهاردهمین دوره این فستیوال در باره فیلم های منتخب به گزارشگر یورونیوز گفت: «ما به دنبال فیلم هایی هستیم که ما راغافلگیر کنند. بعضی از فیلمهای جشنواره بحث های عمیق و همه جانبه ای را به دنبال دارند.»

جایزه بزرگ بهترین مستند به فیلم در «میان مومنان» (Amongst the Believers) از پاکستان تعلق گرفت. فیلم درباره لال مسجد یا مسجد سرخ اسلام آباد و ارتباط مستقیم آن با بنیادگرایی اسلامی، طالبان، گروه دولت اسلامی و یا داعش است. فیلم نگاهی نزدیک به شستشوی مغزی و آموزش ایدئولوژیک جوانان به سوی افراطی گری اسلامی از راه تبعیت محض و سرسپردگی به قانون شریعت است. یکی از دست اندکاران فیلم به یورونیوز گفت: «هدف ما در این فیلم تغییر شیوه های دنیای غرب در مبارزه با ترور است. می دانید در حال حاضر راه حل غرب بمب و بمب و بمب است. تنها حرفشان این است که می رویم و بمباران می کنیم. آنچیزی که ما به آن نیاز داریم سرمایه گذاری در کتاب است نه بمب. این راه حل ترور است. در غیر اینصورت مطمئن هستیم در مبارزه با ترور برنده نمی شویم.»

فیلم «پرستوی شورشی» (Hooligan Sparrow) برنده جایزه صلح و آشتی شد. فیلم تصویری از تعقیب و مراقبت دولتی در استان های «نان» در چین است. یه هاییان، فعال حقوق بشر با نام مستعار پرستو با شش دانش آموز که مورد سورفتار مدیر مردسه قرار گرفته اند بدنبال برقراری عدالت هستند. نانفو ونگ، کارگردان جوان فیلم می گوید: «در طول فیلمبرداری هر روز در فضای بیرون تحت تعقیب و مراقبت پلیس مخفی بودیم. در خانه هم پلیس هر زمانی می توانست به داخل خانه بریزد و کسی را دستگیر کند. من در تمام مدت در هراس بودم که فیلم ها را توقیف نکنند یا نمی دانستم نفر بعدی کی دستگیر می شود. سه نفر از کسانی که در فیلم هستند هنوز در زندانند که ممکن است به حبس ابد محکوم شوند.»

فیلم «یک داستان عشقانه سوری» (A Syrian Love Story) به کارگردانی شون مک آلستر برنده جایزه ویژه هیت داوران شد. مراحل ساخت فیلم پنج سال طول کشید و روایت عاشقی دو زندانی در یک زندان سوریه است. کارگردان داستان این زوج را در سوریه، لبنان و فرانسه دنبال می کند.

فیلم فرانسوی «سفری به بربریت» (Voyage en Barbarie) برنده جایزه بزرگ «سازمان جهانی مقابله با شکنجه» شد. فیلم روایت پناهجوهای اریتره ای اسیر شورشی های صحرای سینا را به تصویر می کشد. سیسیل الگرا، کارگردان فیلم می گوید: «سخت ترین کار متقاعد کردن مردم اریتره به حرف زدن بود. به آنها گفته شده که هیچوقت درباره آنچیزی که در آن اردوگاه ها گذشت حرف نزنند، چیزی نگویند. اما گروهی از آنها جلو آمدند و با نام و چهره خودشان از آن آسیب ها حرف زدند. تا جایکه من می دانم این کار پیش از این انجام نشده بود. باید از شهامت این جوانان قدردانی کنیم.»

چهاردهمین جشنواره فیلم و فوروم حقوق بشر در ژنو، ۱۳ مارس به کار خود پایان داد. گزارشگر یورونیوز از محل جشنواره می گوید: «فیلم ها و بحث های آزاد این جشنواره نشان دهنده روایت های تکان دهنده، بی رحمانه و حقیقی از از نقض مستمر حقوق بشر در همه دنیا است. این فیلم ها، فراتر از سرگرم کننده هستند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت سینمایی ترور اسحاق رابین و بن بست صلح خاورمیانه

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید