فیلم «چشمی در آسمان» و طرح پرسش استفاده نظامی از پهپاد

فیلم «چشمی در آسمان» و طرح پرسش استفاده نظامی از پهپاد
نگارش از Euronews

«چشمی در آسمان» (EYE IN THESKY) فیلم مهیج و حادثه ای در پس زمینه عملیات نظامی است. داستان آن حول حمله موشکی با پهپاد به یک گروه شبه نظامی ترورویست در نایروبی، پایتخت کنیا است. فیلم بحث های مستمر و عریان گروهی از سیاستمداران آمریکایی و بریتانیایی، فرماندهان ارتش و خلبان ها برای استفاده از پهپاد را به تصویر می کشد، در حالی که جنبه انسانی و اخلاقی موضوع را بدون اشاره نگذاشته است.

گوین هود، کارگردان می گوید: «فیلم در باره جنگ و شیوه های جنگی در دنیای امروز است. به عنوان یک کارگردان برای من خیلی جذاب است. می خواستم تجربه را تکرار یا بازسازی کنم و ازآن یاد بگیرم.»

هلن میرن، بازیگر ۷۰ ساله بریتانیایی در نقش سرهنگ کاترین پاول موافق عملیات ضربتی برای حمله به این گروه و جلوگیری از مرگ عده بسیار زیادی است. کارگردان درعین حال امیدوار است فیلم زمینه گفتگو در باره جنبه های قانونی و اخلاقی استفاده نظامی از پهپاد را فراهم کند. او می افزاید: «امیدوارم فیلم بتواند ضرورت گفتگوی روشن و صادقانه در مورد مسائل حساس و پیچیده را نشان دهد. بحث های عمیق و نه فقط یک موضعگیری ساده انگارانه. در چنین صورتی می توانیم دوباره شاهد دمکراسی باشیم. دمکراسی به معنی بحث و گفتگوی آزاد و روشن است نه اینکه یک طرف گفتگو دیگری را مغلوب کند.»

فیلم «چشمی در آسمان» با شرکت آلن ریکمن و هلن میرن اولین بار تابستان ۲۰۱۵ در جشنواره فیلم تورنتو به نمایش درآمد و در ماه های مارس و آوریل در کشورهای مختلف دنیا اکران می شود.