برندگان جشنواره بین المللی فیلم های فانتزی در شهر پورتو پرتغال

برندگان جشنواره بین المللی فیلم های فانتزی در شهر پورتو پرتغال
نگارش از Euronews

سی و ششمین دوره فستیوال «فنتش پورتو» یا جشنواره بین المللی فیلم های فانتزی در شهر پورتو پرتغال برگزار شد. یکی از مهمترین بخش های این جشنواره فیلم های فانتزی و تخیلی است. فیلم «فریب» از لهستان برنده جایزه بهترین فیلم، کارگردان و جلوه های ویژه فستیوال شد. این فیلم، داستانی از زیبایی و عشق، انتقام و خیانت است و بصورت نیمی موزیکال و نیمی ترسناک ساخته شده است. «فریب» در جشنواره ساندانس نیز برنده یکی از جوایز مهم شده بود.

فیلم «فریب» داستان دو پری دریایی است که دهه هشتاد میلادی از یک دیسکوی رقص در ورشو سر در می آورند. پری دریایی، به روایت فیلم ساز جوان لهستانی آن، تازه ترین موجود فیلم های ترسناک است. آژنیسکا اسموچینسکا کارگردان فیلم می گوید: «هدف ما از بین بردن پری دریایی قدیمی و آفریدن پری دریایی مدرن بود. پری دریایی فیلم ما دختران جوان زیبا هستند که دم ماهی آنها خیلی بلند و زشت است. در داستانهای هانس کریستین آندرسن یا فیلمهای دیسنی پری دریایی را با بدنی بسیار زیبا و دم ماهی خیلی سکسی تصویر شده است. پری دریایی ما نیمی دختری زیبا و نیمی هیولا و یا یک هیولای زیبا است.»

فیلم «ملکه نیزه ها»، فیلم منتخب روسیه در این جشنواره است. فیلم برنده جایزه ویژه هیت داوران شد. برنده دیگر، فیلم «سفر چاسوکه» از ژاپن، با دو جایزه فیلمنامه و بهترین بازیگر بود. «سفر چاسوکه» در فستیوال فیلم برلین امسال نیز شرکت کرده بود. کارگردان سال ۲۰۱۴ برنده جایزه اصلی جشنواره فیلم پورتو شده بود.

فیلمی دیگر از ژاپن، به نام «من قهرمان هستم» با استقبال تماشاگران مواجه شد. در این فیلم کمدی، شخصیت اصلی یک نویسنده دست و پای چلفتی است که در یک رویداد آخرالزمانی ناجی زمین می شود. فیلم جایزه مخاطبان و جایزه ویژه هیت داوران در بخش «اورینت اکسپرس» را به خود اختصاص داد.

گزارشگر یورونیوز از محل جشنواره با ارسال این گزارش می گوید: «وحشت همچنان وجه اصلی فستیوال فیلم پورتو است با اینکه جشنواره در سالهای اخیر گسترده تر از آن بوده است. یکی از موضوعات جالب امسال تقدیر از بزرگترین کارگردان های کشور مقدونیه در دوره معاصر است.» جایزه یک عمر دستاورد هنری جشنواره به میلشو منچوسکی اهدا شد. فیلم «پیش از باران» او سال ۱۹۹۴ برنده شیر طلایی جشنواره ونیز شد.

جشنواره فیلم پورتو ششم مارس به کار خود پایان داد.