Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

با برلیناله: معرفی فیلم های کوتاه منتخب جشنواره فیلم برلین

با برلیناله: معرفی فیلم های کوتاه منتخب جشنواره فیلم برلین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جشنواره فیلم برلین از فیلم های کوتاه تجلیل کرد. خرس طلایی بهترین فیلم کوتاه به فیلم «داستان وزغ» (Ballade der Batrachia) ساخته لنور تلس کارگردان جوان

آگهی

جشنواره فیلم برلین از فیلم های کوتاه تجلیل کرد. خرس طلایی بهترین فیلم کوتاه به فیلم «داستان وزغ» (Ballade der Batrachia) ساخته لنور تلس کارگردان جوان پرتغالی تعلق گرفت. کارگردان ۲۴ ساله این فیلم پس از دریافت جایزه گفت: «نمی دانم چه بگویم انتظار نداشتم این فیلم مسخره برنده شود. از هیات داوران، فستیوال و البته تیم خودم تشکر می کنم.»

فیلم کوتاه «داستان وزغ» نگاهی به زندگی اقلیت قومی روما در پرتغال امروز و یادآوری گذشته است. زمانی نه چندان دور در پرتغال، وزغ نمادی از تنفر اجتماعی از اقلیت روما و فاصله گرفتن از آنها بود. لنور تلس با لحنی سبک و شوخ طبعانه نشان می دهد که خرافه می تواند پوششی برای تنفر و بیگانه هراسی در یک جامعه باشد.

خرس نقره ای برلیناله به مستند کوتاه «بازگشت یک مرد» (A Man Returned) ساخته مهدی فلیفل، کارگردان اهل ابوظبی اهدا شد. کارگردان پس از دریافت جایزه خود گفت: «در هفته ای که گذشت خیلی ها از من پرسیدند چرا همه فیلم های من در باره پناهنده ها است. جواب من این است برای اینکه خودم پناهنده ام.» فیلم تلاش یک پناهنده فلسطینی برای ورود به اروپا را به تصویر می کشد. رضا پناهنده فلسطینی یکی از اردوگاه های لبنان است. او که به یونان آمده پس از سه سال بی خانمانی و سرگردانی در خیابانهای شهر آتن، معتاد به هرویین به همان اردوگاه بر می گردد.

چیانگ وی لیانگ، کارگردان سنگاپوری جایزه «اودی» (Audi) جشنواره برای فیلم «لنگر انداختن ممنوع» را دریافت کرد. فیلم او درباره زندگی کارگران مهاجر در تایوان است. وجود خیل عظیم کارگران مهاجر در تایوان و زندگی آنها در گرو یک خلا قانونی است. از یک طرف تایوان به کار آنها محتاج است و از طرفی دیگر این خلا قانونی زمینه بهره کشی و کار اجباری را فراهم می کند.

بحران پناهندگان، مضمون اصلی این دوره برلیناله بود و فیلم های بسیاری به این موضوع اختصاص داشت. جشنواره فیلم برلین ۲۱ فوریه به کار خود پایان داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد