Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شصت و ششمین جشنواره برلین تحت الشعاع مسئله پناهجویان

شصت و ششمین جشنواره برلین تحت الشعاع مسئله پناهجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین پرصدا تر و بارتر از پیش، امسال نیز میزبان ستاره های هنر هفتم است. این رویداد سینمایی که سمت گیری سیاسی دارد،

آگهی

شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین پرصدا تر و بارتر از پیش، امسال نیز میزبان ستاره های هنر هفتم است. این رویداد سینمایی که سمت گیری سیاسی دارد، امسال خوشبختی را در دایره وسیعتر از طرفداران سینما می گستراند. پناهجویان یکی از موضوعات اصلی برلیناله امسال است. پناهجویان و سازمان های پناهندگی مردمی به جشنواره و پشت صحنه دعوت شده اند، برقراری دکه بزرگ غذای مدیترانه ای و جمع آوری کمک مالی بخش از این تلاش است.

دیتر کاسلیک، مدیر جشنواره برلیناله ضمن تاکید بر کیفیت فیلم ها می گوید: «ما در برلین هستیم و بحث پناهجویان در آلمان جدی و جنجالی است. فیلمهای زیادی درباره پناهجویان داریم وعنوان فستیوال امسال در اشاره به پناهجوها «در جستجوی خوشبختی» است. سینما می تواند با درک متقابل از یکدیگر، از کشورها، مذاهب، و فلسفه های دیگر به این موضوع کمک کند. مهمتر از همه، این مضمون اولین فستیوال برلیناله در سال ۱۹۵۱ بود. ما در حال حاضر معتقدیم باید روی این مضمون تکیه کنیم. زیر وضعیت شبیه آن وقت است.»

مسئله پناهجویان در نشست خبری بازیگران و دست اندرکاران فیلم «هایل سزار» که روز پنج شنبه برگزار شد مطرح شد. جرج کلونی در این نشست گفت: «فکر می کنم در اخبار رسانه ها به اندازه کافی در باره این مسئله گفته نمی شود مسلما در کشور ما که اینطور است. متاسفانه در کشور من درباره بسیاری از مسائل جهانی بحث نمی شود. ولی باید بگویم که من فردا برای بحث در باره راه های کمک به پناهنده ها با آنگلا مرکل دیدار می کنم تا ببینیم چطور می توانیم کمک کنیم.» به گزارش رسانه ها روز جمعه ۱۲ فوریه جرج کلونی موفق به دیدار با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان برای بحث در این باره این موضوع شد.

امسال آلمان مرکز بحران پناهجویان با پیامدهای بین المللی آن بود. سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون پناهجو که اکثر آنها مهاجران جنگ سوریه بودند در آلمان درخواست پناهندگی داده اند.

مستند «آتش در دریا» (با عنوان اصلی فوآکو ماره FUOCOAMMARE) ساخته جانفرانکو روزی، کارگردان ایتالیایی است که سال ۲۰۱۳ برنده جایزه اصلی جشنواره فیلم ونیز شد. این مستند که در بخش رقابت ها شرکت کرده است سفر دریایی پرخطر انبوه پناهنده ها از آن سوی مدیترانه تا بندر لامپه دوزا در جنوب ایتالیا را به تصویر کشیده است. فستیوال فیلم برلین تا ۲۱ فوریه ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد