Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«مکانیک یک نابغه» نمایشگاه طرح های مکانیکی داوینچی در لندن

«مکانیک یک نابغه» نمایشگاه طرح های مکانیکی داوینچی در لندن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موزه علوم لندن میزبان نمایشگاهی از کارهای لئوناردو داوینچی است. در حالیکه «مونالیزا» و «شام آخر» نابغه ایتالیایی دوره رنسانس برای بسیاری آشنا است،

آگهی

موزه علوم لندن میزبان نمایشگاهی از کارهای لئوناردو داوینچی است. در حالیکه «مونالیزا» و «شام آخر» نابغه ایتالیایی دوره رنسانس برای بسیاری آشنا است، این نمایشگاه نگاهی به کلکسیونی از طراحی های مکانیکی خارق العاده او است. ۳۹ مدل تاریخی در نمایش، سال ۱۹۵۲ در میلان برای بزرگداشت پانصدمین سالگرد تولد او ساخته شده اند.

مارتین کمپ، استاد تاریخ هنر دانشگاه آکسفورد با اشاره به آثار در نمایش می گوید: «این آثار جنبه ای از باروری تفکر لئوناردو و خلاقیت خارق العاده او را نشان می دهد. تخیل او چه در اثر شام آخر و یا ماشین پرنده شگفت آور است.»

داوینچی در ۲۰ سالگی در کارگاه کلیسای جامع فلورانس استخدام شد و در آنجا طراحی و ساختن انواع ماشین آلات را شروع کرد. نمایشگاه نشان می دهد دواینچی برای غلبه بر کمبودها و چالش های بشری از طبیعت الهام می گرفته است. مارتین کمپ اضافه می کند: «او (لئوناردو داوینچی) گفته است که طبیعت کامل ترین و عالی ترین اختراع را آفریده است، چیز بیهوده و یا ناقص وجود ندارد. این به این معنی نیست که حال هم می توانیم ماشین پرنده را با پر و بال بسازیم. تفاوت در این است که باید این ابداع باید برای انسان مناسب باشد.»

رویکرد لئوناردو داوینچی برای حل چالش های بشر رادیکال و طراحی های او چندین قرن جلوتر از زمان خودش است. از جمله طراحی های او می توان به ماسک تنفس زیر آب برای بستن سوراخ قایق ها بدون کشیدن قایق به ساحل، لباس غواصی چرمی نیروهای ارتش برای ضربه زدن به کشتی های دشمن و جنگ افزارهایی مانند توپخانه روی سکوی متحرک و تیرو کمان فولادی برای پرتاب کردن سنگ به چشم سربازان دشمن اشاره کرد.

استاد دانشگاه آکسفورد در ادامه می گوید: «پیشتر چنین تمایلی وجود داشت که اختراع همه چیز از هلی کوپتر گرفته تا یخچال را به او نسبت بدهیم. حال می دانیم که او بخشی از این روند است و افراد و چهره های دیگر با طراحی های آینده نگرانه و بسیار پیشرو وجود دارند. اما نکته در این است که وقتی او را در این کلیت قرار می دهیم خارق العاده بودن او بیشتر از گذشته بارز می شود.»

نمایشگاه «لئوناردو داوینچی: مکانیک یک نابغه» از دهم فوریه تا چهارم سپتامبر در موزه علوم لندن برقرار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟