ایان مک کلن، سفیر فرهنگی شکسپیر

ایان مک کلن، سفیر فرهنگی شکسپیر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ایان مک کلن، بازیگر توانای تئاتر و سینما بزودی راهنمای فستیوال سیاری به نام «شکسپیر در فیلم» خواهد شد. هدف فستیوال آشنا کردن مردم با آثار نویسنده قرن

آگهی

ایان مک کلن، بازیگر توانای تئاتر و سینما بزودی راهنمای فستیوال سیاری به نام «شکسپیر در فیلم» خواهد شد. هدف فستیوال آشنا کردن مردم با آثار نویسنده قرن ۱۵ انگلستان و تاثیر او در هنرهای نمایشی است. ایان مک کلن آثار شکسپیر را روی پرده نقره و سن تئاتر زنده کرده است. در اقتباس سینمایی نمایشنامه ریچارد سوم ساخته سال ۱۹۹۵، او نقش یک پادشاه خودکامه را ایفا می کند. داستان دهه ۳۰ میلادی روی می دهد و در دو لوکیشن مختلف در لندن فیلمبرداری شده شده است.

بازیگر ۷۶ ساله با اشاره به سنگینی آثار شکسپیر برای نسل جوان می گوید: «شکسپیر ساده نیست و کسی نمی تواند ادعا کند که ساده است. فهمیدن شکسپیر و آثار او مسلما سخت است. اما برای بازیگران، کارگردان و طراح ها که باید آن را برای تماشاگر ساده کنند. توصیه من برای کسانی که با شکسپیر آشنایی ندارند این است که با خواندن آثار او شروع نکنند چون ساده نیست. مثل این است نت های اپرای موزارت را به یک بچه را بدهی و بگویی این اپرا را بخوان.”

بی اف آی ( BFI) «موسسه فیلم بریتانیا»، برگزار کننده این فستیوال، همچنین میزبان رویدادهای تکمیلی از جمله بررسی آثار فیلمسازانی که از شکسپیر الهام و یا تاثیر گرفته اند خواهد بود .

به نظر سر ایان مک کلن آثار شکسپیر پس از ۴۰۰ سال هنوز برای نسل های مختلف قابل درک است و خواهد بود. ایان مک کلن در ادامه گفت: «زیبایی شکسپیر در این است آگاهی و شناخت دقیقی نسبت به طبیعت انسان دارد. توجه و علاقه خاصی به قشرهای مختلف جامعه، از بالایی تا پایینی ها و همه بخش های میانی جامعه داشت. چقدر در شناخت و درک احساسات و عواطف ما انسان ها، در انگیزه های ما برای انجام دادن کارها دقیق است. آثار شکسپیر همیشه قابل فهم است و کاربرد دارد.»

در جشنواره «شکسپیر در فیلم» محصولات سینمایی بریتانیایی متاثر از شکسپیر که تعدادشان به ۱۸ فیلم می رسد در ۱۱۰ کشور نمایش داده خواهند شد. جشنواره و برنامه های «موسسه فیلم بریتانیا» از ۳۱ مارس شروع می شود.

بنا به کتاب رکورد های جهانی «گینس» با ۴۱۰ اقتباس سینمایی، تلویزیونی و تئاتری از کارهای شکسپیر، رکورد اقتباس سازی از آثار ادبی، در اختیار نویسنده انگلیسی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد