Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اجرای «لعن فاوست» اثر برلیوز در اپرای باستی در پاریس

با همکاری
اجرای «لعن فاوست» اثر برلیوز در اپرای باستی در پاریس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هکتور برلیوز اپرای «لعن فاوست» را بر اساس رمان فاوست ساخته است. این اثر در اپرای باستی در پاریس با هنرنمایی یوهانس کافمن و برین ترول اجرا شده. افسانه فاوست

اپرای «لعن فاوست» اثر هکتور برلیوز، آهنگساز فرانسوی دوره رومانتیک با حضور یوهانس کافمن، خواننده مشهور صدای تنور در اپرای “باستی” پاریس روی صحنه رفته است. در این اجرا برین ترول، خواننده صدای باس بریتون، اهل ولز، نقش مفیستو را بازی می کند.

نمایشنامه فاوست، نوشته گوته، شاعر و ادیب آلمانی قرن نوزدهم منبع الهام بسیاری از آهنگسازان دوره رمانتیک بوده است. برلیوز از لحظه ای که فاوست گوته را خواند عاشق این اثر شد و هشت صحنه را یک جا ساخت. وی بعدها این هشت صحنه را تبدیل به این شاهکار برای اپرا کرد.

فاوست کسی است که برای رسیدن به قدرت و دانش روحش را به شیطان می فروشد. یوهانس کافمن که در این اجرا نقش فاوست را بازی می کند، می گوید: «خیلی موضوع جذابی است. پرسش بنیادی که باید در این باره از خودمان بپرسیم این است که آیا صحبت از فردی خاص است به نام فاوست، یا صحبت از وسوسه های شیطانی است که همیشه وجود دارد؟»

اَلویس هرمانیس، کارگردان این اجرا نگاهی مدرن به اپرای فاوست داشته است. وی استیون هاوکینگ، فیزیکدان و دانشمند مشهور و معاصر را تجسم فاوست در قرن بیست ویکم انگاشته، که آرزویش سفر به سیارات دیگر و اقامت در آنهاست. بریل ترول، خواننده صدای باس-باریتون می گوید: در این اجرا کارگردان، فاوست را با بلیطی یک طرفه به مریخ می فرستد. این کار به منزله لعنت همیشگی وی است.»

کافمن می گوید: «برلیوز هیچ وقت قصد نوشتن اپرا نداشت حتی قصد نداشت قطعه کاملی بنویسد فقط می خواست چند قطعه را کنار هم بگذارد. روی صحنه آوردن این اپرا شبیه به اپراهای دیگر نیست. در عین حال شور و هیجان موسیقی این اپرا باورنکردنی است.»

وی می افزاید: «برلیوز زندگی راحتی نداشت. در زندگیش خیلی موفق نبود و نمی توانست پیانو بنوازد، فقط فلوت ریکوردر و گیتار می زد که برای آهنگسازی سازهای ایده آلی نیستند. با در نظر گرفتن اینها حیرت آور است برلیوز چگونه توانسته این همه عناصر مدرن را وارد موسیقیش کند.»

فاوست گوته نجات پیدا می کند، اما برلیوز سرنوشت دیگری برای فاوست رقم می زند. در تصور برلیوز، فا;ست با مفیستو به قعر دوزخ سقوط می کند و با آوازهای شیطانی از آنها استقبال می شود.

اجرای اپرای «لعن فاوست» در اپرای پاریس از روز ۵ دسامبر آغاز شده و تا ۲۹ دسامبر ادامه خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترول و کافمن در اپرای «لعن فاوست»

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی