اجرای «لعن فاوست» اثر برلیوز در اپرای باستی در پاریس

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اجرای «لعن فاوست» اثر برلیوز در اپرای باستی در پاریس

اپرای «لعن فاوست» اثر هکتور برلیوز، آهنگساز فرانسوی دوره رومانتیک با حضور یوهانس کافمن، خواننده مشهور صدای تنور در اپرای “باستی” پاریس روی صحنه رفته است. در این اجرا برین ترول، خواننده صدای باس بریتون، اهل ولز، نقش مفیستو را بازی می کند.

پرسش بنیادی که باید در این باره از خودمان بپرسیم این است که آیا صحبت از فردی خاص است به نام فاوست، یا صحبت از وسوسه های شیطانی است که همیشه وجود دارد؟

نمایشنامه فاوست، نوشته گوته، شاعر و ادیب آلمانی قرن نوزدهم منبع الهام بسیاری از آهنگسازان دوره رمانتیک بوده است. برلیوز از لحظه ای که فاوست گوته را خواند عاشق این اثر شد و هشت صحنه را یک جا ساخت. وی بعدها این هشت صحنه را تبدیل به این شاهکار برای اپرا کرد.

فاوست کسی است که برای رسیدن به قدرت و دانش روحش را به شیطان می فروشد. یوهانس کافمن که در این اجرا نقش فاوست را بازی می کند، می گوید: «خیلی موضوع جذابی است. پرسش بنیادی که باید در این باره از خودمان بپرسیم این است که آیا صحبت از فردی خاص است به نام فاوست، یا صحبت از وسوسه های شیطانی است که همیشه وجود دارد؟»

اَلویس هرمانیس، کارگردان این اجرا نگاهی مدرن به اپرای فاوست داشته است. وی استیون هاوکینگ، فیزیکدان و دانشمند مشهور و معاصر را تجسم فاوست در قرن بیست ویکم انگاشته، که آرزویش سفر به سیارات دیگر و اقامت در آنهاست. بریل ترول، خواننده صدای باس-باریتون می گوید: در این اجرا کارگردان، فاوست را با بلیطی یک طرفه به مریخ می فرستد. این کار به منزله لعنت همیشگی وی است.»

کافمن می گوید: «برلیوز هیچ وقت قصد نوشتن اپرا نداشت حتی قصد نداشت قطعه کاملی بنویسد فقط می خواست چند قطعه را کنار هم بگذارد. روی صحنه آوردن این اپرا شبیه به اپراهای دیگر نیست. در عین حال شور و هیجان موسیقی این اپرا باورنکردنی است.»

وی می افزاید: «برلیوز زندگی راحتی نداشت. در زندگیش خیلی موفق نبود و نمی توانست پیانو بنوازد، فقط فلوت ریکوردر و گیتار می زد که برای آهنگسازی سازهای ایده آلی نیستند. با در نظر گرفتن اینها حیرت آور است برلیوز چگونه توانسته این همه عناصر مدرن را وارد موسیقیش کند.»

فاوست گوته نجات پیدا می کند، اما برلیوز سرنوشت دیگری برای فاوست رقم می زند. در تصور برلیوز، فا;ست با مفیستو به قعر دوزخ سقوط می کند و با آوازهای شیطانی از آنها استقبال می شود.

اجرای اپرای «لعن فاوست» در اپرای پاریس از روز ۵ دسامبر آغاز شده و تا ۲۹ دسامبر ادامه خواهد داشت.