Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخشش نسل قدیم ستاره ها در مراسم جایزه «آکادمی فیلم اروپا»

درخشش نسل قدیم ستاره ها در مراسم جایزه «آکادمی فیلم اروپا»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیست و هشتمین دوره جایزه «آکادمی فیلم اروپا» با حضور ستاره های سینمای اروپا در برلین برگزار شد. در میان زرق و برق معمول، دست اندرکاران هنر هفتم در

آگهی

بیست و هشتمین دوره جایزه «آکادمی فیلم اروپا» با حضور ستاره های سینمای اروپا در برلین برگزار شد. در میان زرق و برق معمول، دست اندرکاران هنر هفتم در اروپا، نگران مسائل مهم قاره سبز از جمله مهاجرت، بحران اقتصادی، اقبال احزاب دست راستی نیز هستند. ویم وندرز، مدیر «آکادمی فیلم اروپا» با تایید بر اصل چند فرهنگی و مسالمت سیاسی می گوید: «معتقدم اروپا دوران ویژه ای را از سر می گذراند. سیاست همیشه راه های تفرقه و سینمای اروپا راه های اتحاد را به ما نشان می دهد. این موضوع بخشی از مسئولیت سینمای اروپا محسوب می شود.»

جایزه افتخاری آکادمی به مایکل کین اهدا شد. هنرپیشه کهنه کار بریتانیایی جایزه بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم کمدی «جوانی» را نیز از آن خود کرد. پائولو سورنتینو کارگردان فیلم «جوانی» پس از دریافت جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردان از آکادمی فیلم اروپا تشکر کرد. موضوع فیلم، تقابل جوانی و کهنسالی، گذشته و آینده ، زندگی و مرگ ، تعهد و خیانت است. بازی درخشان مایکل کین در کنار نقش آفرینی چشمگیر بازیگران دیگر برای کارگردان و بازیگر آن اعتبار و جایزه های مهم به همراه داشت.

شارلوت رامپلینگ جایزه یک عمر فعالیت هنری را به خود اختصاص داد. این تنها موفقیت بازیگر ۶۹ ساله بریتانیایی نبود. آکادمی جایزه بهترین بازیگر زن برای بازی در فیلم «۴۵ سال» را نیز به او اهدا کرد. فیلم به کارگردانی اندرو های و بازی تام کورتنی، روایتی از آغاز بحران در رابطه یک زن و شوهر پس از ۴۵ سال زندگی مشترک است.

جایزه بهترین کمدی به فیلم «کبوتری برای تفکر درباره هستی روی شاخه نشست» اهدا شد. فیلم با زبان طنز شبیه طنز نیش دار ساموئل بکت نویسنده ایرلندی، ریشخندی به ناکامی های دیگران و زندگی است. روی آندرسون، کارگردان سوئدی که از دریافت جایزه خوشحال است گفته فیلم در کشورش به عنوان کمدی شناخته نشده است. او می گوید: «خیلی خوشحالم که فیلمساز کمدی و خنده آفرینی هستم. جایزه های زیادی گرفتم مانند شیر طلایی جشنواره ونیز اما این جایزه وجه دیگر کار من را نشان می دهد.»

جایزه کشف اروپایی ۲۰۱۵ به فیلم «موستانگ» محصول مشترک ترکیه، فرانسه و بلژیک تعلق گرفت. فیلم زندگی پنج خواهر جوان در یک روستای دورافتاده در ترکیه، روایت مشکلات زندگی دختران و زنان جوان در یک جامعه بسته را ترسیم می کند.

«موستانگ» که از نمایش در جشنواره کن امسال، جوایز و موفقیت های پی در پی کسب کرده، اکنون به عنوان فیلم منتخب فرانسه راهی رقابت های اسکار در بخش فیلم های به زبان خارجی و همچنین گلدن گلوب شده است. دنیز غمزه ارگوون، کارگردان ترکیه ای در باره اولین اولین فیلم داستانی اش می گوید: «ساختاری روایی دارد، همه منابع برای بیان شاعرانه از واقعیت بکار گرفته شده و بیان احساسی از واقعیت های اجتماعی است.»

کریستوف والتس، بازیگر آلمانی برنده دو جایزه اسکار معتقد است این تنوع و گوناگونی است که فیلم های اروپایی را جذاب کرده است. او که جایزه بهترین دستاورد بازیگر اروپایی در سینمای جهان را از آکادمی دریافت کرد می گوید: «خوشبختانه یک سینمای یکسره و کاملا اروپایی وجود ندارد. گاهی برای تامین منابع مالی همکاری هایی بوجود می آید که نتیجه آن فاقد روح و اصالت است. ما اروپایی هستیم و به آن افتخار می کنیم اما در نهایت فرزند فرهنگ و محصول جامعه پیرامون خودمان هستیم.»

در مراسم امسال «آکادمی فیلم اروپا» بیش از بیست جایزه به دست اندرکاران هنر هفتم اروپا اهدا شد. خبرنگار یورونیوز با ارسال این گزارش از محل مراسم می گوید: «بی شک برندگان جوایز اصلی این دوره، نسل ستاره های جا افتاده و باسابقه سینمای اروپا بودند. فیلمسازان و بازیگران جوان چندان مورد توجه دست اندرکاران آکادمی فیلم اروپا قرار نگرفتند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم "جوانی" برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم اروپا شد

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید