Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نگاهی به فیلمهای نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم اروپایی

نگاهی به فیلمهای نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم اروپایی
Copyright 
نگارش از مهران احمدی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شش فیلم برای دریافت جایزه بهترین فیلم در ۲۸ امین دوره مراسم جوایز فیلم اروپایی نامزد شده اند. در این گزارش به شکلی گذرا به بررسی این فیلمها می

آگهی

شش فیلم برای دریافت جایزه بهترین فیلم در ۲۸ امین دوره مراسم جوایز فیلم اروپایی نامزد شده اند. در این گزارش به شکلی گذرا به بررسی این فیلمها می پردازیم:

«جوانی»

در میان فیلمهایی که بیشترین نامزدی را در جایزه فیلم اروپایی به دست آورده اند فیلم ایتالیایی «جوانی» (La giovinezza) اثر پائولو سورنتینو قرار دارد که یک فیلم کمدی و درام است.

این فیلم در جشنواره فیلم کن امسال شرکت داشت و در آن مایکل کین و هاروی کایتل نقش دو دوست پا به سن گذاشته را ایفا می کنند که همزمان با دوران تعطیلاتشان در کوههای آلپ فرانسه نگاهی به زندگی خود می اندازند. این فیلم به موضوع تضاد بین پیری و جوانی، گذشته و آینده، زندگی و مرگ و وفاداری و خیانت می پردازد.

فیلم قبلی پائولو سورنتینو به نام «زیبایی بزرگ» در سال ۲۰۱۳ موفق به کسب چهار جایزه در جوایز فیلم اروپایی شده بود.

فیلم «جوانی» در ۵ بخش از جمله بهترین فیلم اروپایی، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه نامزد جوایز فیلم اروپایی شده است.

«خرچنگ»

دیگر فیلمی که موفق به کسب ۵ نامزدی جوایز فیلم اروپایی شده است فیلم «خرچنگ» (The Lobster) اثر یورگوس لانتیموس است. این فیلم یک فیلم کمدی تلخ و سیاه خیالپردازانه است.

این فیلم در جشنواره فیلم کن موفق به کسب جایزه هیات داوران شد. داستان این فیلم در آینده ای نزدیک و در جامعه ای می گذرد که در آن افراد مجرد به یک هتل منتقل می شوند و در آنجا به آنها ۴۵ روز فرصت داده می شود که شریک زندگی خود را بیایند. در صورتی که افراد مجرد موفق به انجام این کار نشوند به حیوانی که خود انتخاب کرده اند تبدیل می شوند و در جنگل رها می شوند.

فیلم «خرچنگ» با بازی کالین فارل در بخش بهترین بازیگر مرد، بهترین فیلم و بهترین کارگردان نامزد جوایز فیلم اروپایی شده است.

«کبوتری برای تامل در باب هستی بر روی شاخه نشست»

فیلم سوئدی «کبوتری برای تامل در باب هستی بر روی شاخه نشست» اثر روی اندرسون در چهار بخش جوایز فیلم اروپایی از جمله برای بهترین کمدی اروپایی و بهترین کارگردان نامزد شده است.

این فیلم به موضوع پوچی مرگ می پردازد و در جشنواره فیلم ونیز موفق به کسب شیر طلایی شده بود. سام و جاناتان دو شخصیت این فیلم دو فروشنده مسافر هستند که تماشاگر را به سیر و سفری رنگارنگ به سمت سرنوشتهای بشری می برند.

در این سیر و سفر تماشاگر با زیبایی برخی تک لحظه ها و حقارت برخی دیگر آشنا می شود. این فیلم همزمان تراژدی و طنز زندگی، شکوه و عظمت بشری و در عین حال سستی آن را به تصویر می کشد.

فیلم «کبوتری برای تامل در باب هستی بر روی شاخه نشست» از طرف سوئد برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی معرفی شده است.

«اسب وحشی»

فیلم «اسب وحشی» (Mustang) از دیگر فیلمهای نامزد جایزه بهترین فیلم اروپایی است. کارگردان این فیلم دنیز غمزه ارگووان اهل ترکیه است. این فیلم داستان دختری را در روستایی در شمال ترکیه روایت می کند که یک روز در راه بازگشت از مدرسه معصومانه با پسران همبازی می شود. اما این امر منجر به جنجالی می شود که پیامدهایی غیرقابل انتظار در پی دارد. محدودیتهای آنها در خانه تشدید می شود و خانه داری در زندگی آنها جای مدرسه رفتن را می گیرد.

فیلم «اسب وحشی» نماینده فرانسه برای جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی است و پیش از این موفق به دریافت جایزه لوکس پارلمان اروپا نیز شده است.

آگهی

«ویکتوریا»

فیلم «ویکتوریا» نیز موفق به کسب چند نامزدی جوایز فیلم اروپایی شده است. کارگردان این فیلم سباستین شیپر آلمانی است. این فیلم داستان ویکتوریا، دختری جوان را روایت می کند که شبی در برلین با چهار مرد جوان آشنا می شود و رانندگی خودروی آنها را برای سرقت از یک بانک برعهده می گیرد. همزمان با طلوع آفتاب اما هر کدام از شخصیتهای این فیلم باید با سرنوشت خودشان روبرو شوند.

لایا کوستا، هنرپیشه اسپانیایی که نقش ویکتوریا را در این ایفا می کند برای جایزه بهترین هنرپیشه زن جوایز فیلم اروپایی نامزد شده است.

«قوچ»

فیلم «قوچ» (Rams) یک درام ایسلندی به کارگردانی گریمور هاکونارسون است. این فیلم از دیگر نامزدهای جایزه بهترین فیلم اروپایی امسال است. فیلم «قوچ» در جشنواره فیلم کن موفق شد جایزه اصلی بخش “نوعی نگاه” را کسب کند.

آگهی

این فیلم در مناطق ییلاقی ایسلند می گذرد و داستان دو برادر چوپان را روایت می کند که چهار دهه است با یکدیگر سخن نگفته اند اما همزمان با شیوع یک بیماری مرگبار در میان گوسفندان به ناچار باید با یکدیگر همکاری کنند.

فیلم «قوچ» نماینده ایسلند برای جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی است.

برندگان جوایز فیلم اروپایی روز ۱۲ دسامبر در برلین مشخص می شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد