موفقیت فیلمهای یونانی با وجود بحران اقتصادی در این کشور

موفقیت فیلمهای یونانی با وجود بحران اقتصادی در این کشور
نگارش از مهران احمدی

با وجود بحران اقتصادی در یونان، تحسین سینمای این کشور در خارج از آن در سال ۲۰۱۵ ادامه یافته است. فیلمهای «شوالیه» و «وقفه» (Interruption) از جمله

با وجود بحران اقتصادی در یونان، تحسین سینمای این کشور در خارج از آن در سال ۲۰۱۵ ادامه یافته است. فیلمهای «شوالیه» و «وقفه» (Interruption) از جمله فیلمهای تحسین شده یونانی در سال ۲۰۱۵ هستند.

فیلم «شوالیه»

فیلم یونانی «شوالیه» که داستان شش مرد را بر روی یک قایق تفریحی روایت می کند، موفق شد در جشنواره فیلم لندن جایزه بهترین فیلم را کسب کند.

آتینا ریچل سانگاری، کارگردان این فیلم است. فیلم او توسط هیات داوران جشنواره لندن یک کمدی شاد و همزمان همچون تعمقی بسیار آزاردهنده در مورد شرایط انسان غربی توصیف شده است.

آتینا ریچل سانگاری، کارگردان فیلم شوالیه می گوید: «این اولین فیلم کمدی است که می سازم. آخرین مورد نیز نخواهد بود. من خیلی به این سبک علاقه دارم. به نظرم سخت ترین و چالش برانگیزترین سبک است. در تمام فیلمهای من مزاح وجود دارد. من اینک شوخ طبعی خاص خودم را دارم. در برخی مواقع طنزی پنهان یا طنزی تلخ است. در مواردی دیگر طنزی کمتر طعنه آمیز است.»

فیلم شوالیه امسال در جشنواره فیلم لوکارنو به نمایش درآمد و پس از آن در جشنواره های دیگری از جمله جشنواره های فیلم تورنتو، سارایوو و نیویورک نیز شرکت کرد. این فیلم در سال ۲۰۱۶ در برخی کشورهای اروپایی و آمریکا اکران عمومی خواهد شد.

آتینا ریچل سانگاری، کارگردان فیلم می گوید: «واقعا معتقدم که ۹۰ درصد از کار کارگردانی با چیدمان بازیگران در ارتباط است. به همین دلیل انتخاب بازیگران مناسب فیلمنامه ام، از من وقت زیادی می گیرد. همچون معمایی می ماند که تمام گروه باید به دنبال بهترین راه حل آن باشند. به آشپزی نیز شبیه است. من از آشپزی لذت می برم زیرا باید بخش کوچکی از عناصر مختلف را در کنار هم قرار دهید. من براساس آزمونهایی که برگزار کرده ام می دانم ترکیب نهایی به چه شکل خواهد بود و دستور العمل درست چیست.»

فیلم «وقفه»

فیلم «وقفه» (Interruption) اولین فیلم بلند یورگوس زوئیس، کارگردان آن است. پیش از این دو فیلم کوتاه او در جشنواره فیلم ونیز شرکت کرده بودند. فیلم وقفه نیز در یکی از بخش های خارج از مسابقه جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد.

داستان این فیلم از رخدادهای واقعی اکتبر سال ۲۰۰۲ الهام گرفته است و به ماجرای گروگان گرفته شدن ۸۵۰ تماشاگر تئاتر دوبروکا در مسکو توسط پنجاه مرد مسلح اهل چچن می پردازد.

یورگوس زوئیس، کارگردان فیلم می گوید: «فیلم براساس اورستیا، تراژدی کهن یونانی ساخته شده است. تمام عناصر اصلی یک تراژدی یونانی در آن حضور دارند: خشونت، قدرت، عقده گشایی، عدالت و روابط بین شخصیتهای متفاوت. در عین حال حس و حال عجیب حاکم بر تراژدی اورستیا هم بر فیلم سایه افکنده است: یک امر نامشخص اما پرقدرت که ریشه منطقی ندارد و قابل توصیف نیست و نمی توان آن را سنجید.»

فیلم «وقفه» ماه ژانویه آینده در یونان اکران عمومی خواهد شد و در چند جشنواره بین المللی فیلم نیز به نمایش درخواهد آمد.

مطالب مرتبط