فیلم «موستانگ» برنده جایزه لوکس ۲۰۱۵ پارلمان اروپا

فیلم «موستانگ» برنده جایزه لوکس ۲۰۱۵ پارلمان اروپا
نگارش از Euronews

«موستانگ» ساخته دنیز غمزه اورگوون، کارگردان ترک برگ دیگری به افتخاراتش افزود. جایزه لوکس ۲۰۱۵ پارلمان اروپا به این ساخته مشترک ترکیه، فرانسه و آلمان اهدا شد.

این فیلم که پیشتر برنده جایزه سینمای اروپای فستیوال کن امسال شده بود داستان پنج خواهر در ترکیه است. فیلم با دنبال کردن زندگی دو نسل مختلف دختران، سلب آزادی آنها از دختر بودن تا زن شدن را تصویر می کند.

خبرنگار یورونیوز در دیدار با فیلمساز ترک از او پرسید: «فیلم های شما نقش زنان در جامعه مردسالار را ترسیم می کند. آیا رویداد ویژه ای باعث نوشتن این فیلم شده است؟»

دنیز غمزه اورگوون، کارگردان ترک گفت: «بسیاری از نکات فیلم من از واقعیت و زندگی خانواده من، زن های خانوداه ام در دو نسل الهام گرفته است. به عنوان شخصیت اصلی من کوچکترین فرد خانواده ام. شخصا تجربه های مشابه ای با هر اپیزود فیلم که به نوعی واقعی هستند از سر گذرانده ام. مانند جنجالی که بر سر سوار شدن روی کول پسرها که در صحنه شروع فیلم می بینیم. این را دقیقا با دخترهای جوان خانواده در همان سن و سال تجربه کرده ام.»

خبرنگار یورونیوز: «موقع دریافت جایزه گفتید که این فیلم اروپا و ترکیه را به هم پیوند می دهد. این پیامی به ترکیه است که مدتها است منتظر ورود به دروازه اروپا است؟»

دنیز غمزه اورگوون: «اروپا همیشه در حال تغییر است و ارزش های اروپایی برای من بسیار ارزشمند است. من همیشه بین ترکیه و فرانسه بوده ام و زندگی کرده ام. خود را صاحب ارزشهای اروپایی نمی دانم بلکه فرزند خوانده آن به حساب می آورم.»

«موستانگ» فیلم منتخب فرانسه برای شرکت در بخش فیلم های زبان خارجی اسکار امسال است.