Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نمایشنامه محاکمه گوستاو فلوبر، نویسنده رمان مادام بوآری

نمایشنامه محاکمه گوستاو فلوبر، نویسنده رمان مادام بوآری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مادام بوآری»، یکی از شاهکارهای ادبی و از تاثیرگذارترین رمان های گوستاو فلوبر محسوب می شود. پس از انتشار آن در سال ۱۸۵۶ در یکی از مجلات ادبی فرانسه

آگهی

«مادام بوآری»، یکی از شاهکارهای ادبی و از تاثیرگذارترین رمان های گوستاو فلوبر محسوب می شود. پس از انتشار آن در سال ۱۸۵۶ در یکی از مجلات ادبی فرانسه آن زمان، دادستان وقت، گوستاو فلوبر را به بی اخلاقی متهم کرد. محاکمه و تبرئه نویسنده فرانسوی، این کتاب را در مرکز جنجالهای هنری روز قرار داد و به تبع آن مشهور کرد.

اکنون محاکمه گوستاو فلوبر دستمایه نمایشنامه ای شده که در لیسبون روی صحنه رفته است. تیاگو رودریگز، مدیر تئاتر ملی لیسبون در این رابطه می گوید: «وقتی فلوبر کتاب را بصورت پاورقی در مجله منتشر کرد به اتهام بی اخلاقی و توهین به مذهب در پاریس محاکمه شد. من وقتی جریان دادگاه را خواندم دیدم وکلای او به بخشی هایی از متن کتاب استناد کرده اند که هنوز پس از ۱۵۰ سال احساس برانگیز است.»

تیاگو رودریگز یکی از کارگردان های موفق تئاتر در پرتغال است و اقتباس او از نمایشنامه معروف آنتونیو و کلوپاترای شکسپیر در فستیوال تئاتر آوینیون فرانسه در تابستان امسال مورد توجه منتقدان قرار گرفت.

تیاگو رودریگز با بیان اینکه «تئاتر «بواری» بازتابی از قدرت متحول کننده هنر است می گوید: «این اثر به نوعی تبرئه دادستان است. او سال ۱۸۵۷ هشدار داد که ما باید نسبت به نوشته های فلوبر هشیار باشیم زیرا ذهن مردم را مسموم می کند. در هنر خطر وجود دارد. زیرا هنر به ما اجازه تخیل و آرزو پردازی می دهد، تخیل درباره چیزهای ممنوعه ای که در زندگی روزمره آرزو کردن آن ممنوع است.»

نمایشنامه «بواری» پس از لیسبون، در شهر پورتو در شمال پرتغال روی صحنه می رود. آثار دیگر تیاگو رودریگز کارگردان تئاتر پرتغالی در فرانسه و اسکاتلند در اجرا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟