Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«يخ و آسمان» فیلم تازه کارگردان راهپیمایی پنگوئن ها

«يخ و آسمان» فیلم تازه کارگردان راهپیمایی پنگوئن ها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

لوک ژکه، کارگردان برنده جایزه اسکار فیلم مستند «راهپیمایی پنگوئن ها» با ساخته تازه ای به دنیای هنر هفتم بازگشته است. فیلم جدید او بنام «يخ و آسمان»

آگهی

لوک ژکه، کارگردان برنده جایزه اسکار فیلم مستند «راهپیمایی پنگوئن ها» با ساخته تازه ای به دنیای هنر هفتم بازگشته است.

فیلم جدید او بنام «يخ و آسمان» سفر سال ۱۹۵۷ میلادی کلود لوریوس به قطب شمال را روایت می
کند. فیلم، داستان یک زندگی خارق العاده سرشار از ماجرا و شیفتگی به علم را بیان می کند که رازهای تغییرات آب و هوایی را با فرو رفتن در اعماق یخ های قطبی آشکار کرد.

لوک ژکه که برای افتتاحیه رسمی و نمایش فیلم در جشنواره لومیر به شهر لیون فرانسه آمده در گفتگویی با یورونیوز گفت: «من و کلود لوریوس تجربه مشترکی با فاصله زمانی تقریبا چهل سال از سر گذراندیم. من هم مانند او پوستری در دانشگاه لیون دیدم که نوشته بود دانشجویی مایل به گذراندن زمستان در قطب شمال مورد نیاز است. و درست مثل او، من هم فکر کردم اوه، راهی ماجراجویی در قطب می شوم. در نهایت، از جاهای دورتری سر درآوردم. این سفر برای او علم و برای من سینما بود.»

کلود لوریوس دانشمند و کاوشگری بود که در طول سی سال ۲۲ سفر اکتشافی به قطب شمال و جنوب انجام داد. مردی شجاع و بی باک که به رغم ناباوری عمومی، همانوقت به مقامها و رسانه ها در باره تغییرات آب و هوایی هشدار داد.

لوک ژکه افزود: «زندگی او با تاریخ عجین شده است. کلود لحظات سرنوشت سازی را از سر گذارند که رابطه انسان با دنیا را بکلی تغییر داد. این تغییر تا اندازه زیادی مرهون داده های علمی است که او کشف کرد. حالا انسان می داند که نمی تواند مانند پنجاه سال پیش رفتار کند.»

این فیلمساز فرانسوی در بخش دیگری از این گفتگو درباره انگیزه ساختن چنین فیلمی گفت: «هدف من نگاهی به مسئله تغییرات آب و هوایی نه از زاویه اعداد و آمار بلکه از دریچه چشم یک انسان خاص بود.»

«يخ و آسمان» ساخته لوک ژکه در بخش خارج از مسابقه جشنواره کن امسال نمایش داده شد و از پاییز امسال در سینماهای اروپا اکران می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد