Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نمایشگاهی از چهره نگاری های «گویا» در گالری ملی لندن

نمایشگاهی از چهره نگاری های «گویا» در گالری ملی لندن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از ۶۰ اثر از چهره نگاری های فرانسیسکو خوزه گویا، هنرمند اسپانیایی در گالری ملی لندن به نمایش در آمده اند. بیشتر این نقاشی ها، پیش از این بندرت در

آگهی

بیش از ۶۰ اثر از چهره نگاری های فرانسیسکو خوزه گویا، هنرمند اسپانیایی در گالری ملی لندن به نمایش در آمده اند. بیشتر این نقاشی ها، پیش از این بندرت در خارج از اسپانیا به نمایش گذاشته شده بودند.

در این نمایشگاه ۱۰ قطعه اثر وام گرفته شده از موزه “دل پرادو” مادرید نیز به نمایش در آمده اند، آثاری که توسط منتقدان “استثنایی” توصیف شده اند. آثار گویا در این نمایشگاه به ترتیب دوره زمانی شان به نمایش در آمده اند.

گویا که بشدت تحت تاثیر از دست دادن شنوایی خود قرار گرفته بود در چهره نگاری های خود به شیوه های مختلف ارتباط گیری با دیگران توجه نشان می داد و هراسی از به تصویر کشیدن آنچه می دید، نداشت.

اکساویر بری، مسئول این نمایشگاه می گوید: «این فوق العاده است که می توانیم ببینیم چهره نگاری ها، در عمل ما را با خود هنرمند آشنا می کنند. در می یابیم که او چه کسی را می شناخته، عاشق چه کسی بوده، چه کسی را تحسین می کرده و یا از چه کسی متنفر بوده است. اطلاعاتی عالی در مورد زندگی این هنرمند به دست می آورید. می توان گفت که نه تنها حس می کنید که در حال صحبت با این افراد هستید بلکه با شخصیت آنها نیز از دید روانشناختی آشنا می شوید.»

چهره دوشس آلبا که در سال ۱۷۹۷ کشیده شده است از تابلوهای برجسته این نمایشگاه است. شوهر دوشس آلبا یک سال پیش از کشیده شدن این تابلو درگذشته بود و در این یک سال دوشس آلبا از حضور در انظار عمومی خودداری کرده بود. گویا ۸ ماه را با او در محل اقامت دوشس گذراند و همین امر باعث بروز شایعاتی در مورد رابطه عاشقانه بین آنها شد.

اکساویر بری می گوید: «دوشس آلبا یکی از مهمترین مشوقان گویا بود و به نظرم او ذهن گویا را به خود مشغول کرده بود. او زیبا، بسیار ثروتمند و از علاقمندان به هنر بود و به نوعی گویا را به عنوان نقاش بارگاه خود استخدام کرده بود. گویا چهره نگاری های زیادی از او دارد. طراحی های زیادی نیز کشیده است. اینکه او [در یکی از نقاشی های گویا] با دست خود زمین را نشان می دهد بیانگر آنست که تنها گویا می تواند او را بکشد و [این انگشت اشاره] به “تنها گویا” معروف شده است.»

گویا ۸۰ سال عمر کرد. او قبل از موتسارت متولد شده بود و تا دوران ناپلئون زنده بود و چهار دوره سلطنت متفاوت را تجربه کرد.

نمایشگاه چهره نگاری های گویا تا روز ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) در گالری ملی لندن ادامه می یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟